Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Matki Gniezno: Łączyła karierę zawodową, pracę społeczną z obowiązkami rodzinnymi i pasjami. Jest wciąż młoda duchem!

Sona Ishkhanyan
Z okazji minionego Dnia Matki prezentujemy reportaż o pani Leokadii Mikule. O jej wieloletniej działalności rozmawiamy z córką Mariolą, dla której mama jest wzorem. Zarówno matka, jak i córka kilkadziesiąt lat swojego życia poświęciły na wychowanie młodych pokoleń. Będąc na emeryturze wciąż aktywnie działają na rzecz zarówno dzieci, jak również dorosłych mieszkańców Gniezna

Dzień Matki Gniezno: Łączyła karierę zawodową, pracę społeczną z obowiązkami rodzinnymi i pasjami. Jest wciąż młoda duchem!
Relacja matka-córka jest potencjalnie bardzo bliska. Wzmacnia ją wspólnota płci, która pozwala dzielić ze sobą doświadczenia. W przypadku bohaterek dzisiejszego naszego artykuł ta więź jest szczególnie mocna. Łączy ich wspólny zawód - wspólnie kształciły kilka pokoleń najmłodszych gnieźnian najpierw jako nauczycielki, a potem jako dyrektorki Przedszkola nr 6 w Gnieźnie. Leokadia Mikuła i jej córka Mariola Ilnicka mają wielką chęć udzielania się społecznie, pomagania innym. Zarówno pani Leokadia, jak i jej córka - Mariola były inicjatorkami wielu nowatorskich projektów i będąc na emeryturze wciąż aktywnie uczestniczą w życiu społecznym Gniezna.

- Podejście do dzieci i pasję do wykonywania zawodu, ale także społecznego zaangażowania, można powiedzieć, że „wyssałam z mlekiem matki” - mówi Mariola Ilnicka. - Mama jest dla mnie wielkim autorytetem. Jej zaangażowanie w kształceniu młodych pokoleń stało się dla mnie wzorem w przyszłych moich decyzjach życiowych - wyznaje.

Leokadia Mikuła ma 85 lat i nie tylko z tabletem jest za pan brat! Posiada konto i znajomych na Facebooku, wysportowana jeździ na rowerze, spaceruje z kijkami „nordic walking”, pływa , uprawia ogródek , szyje i przerabia dla siebie, 7 wnuków, oraz 9 prawnuków, pochłania dużo książek. Muzyka, taniec jest też bardzo bliska jej. Gra na kilku instrumentach, m.in. na organach pianinie, akordeonie. Tą miłość do muzyki przekazała swoim dzieciom, wnukom i prawnukom, z którymi często urządzają małe koncerty.

Pani Leokadia z zawodu jest nauczycielką, a potem przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora w Przedszkolu nr 6. Zawodową ścieżkę łączyła z byciem radną miejską przez kilka kadencji. Działa też przez 50 lat w Radzie Osiedla Grunwaldzkiego.

-Mama współpracowała aktywnie z ludźmi, ponad podziałami na rzecz lokalnej społeczności, miasta Gniezna. Zawsze na sesji miała swoje zdanie i głosowała według swoich przekonań, mając zawsze na uwadze dobro mieszkańców, szczególnie Osiedla Grunwaldzkiego. Dla niej dobro wspólnoty zawsze miało najwyższą wartość i tym się kierowała– mówi nam pani Mariola.

Zasługi Pani Leokadii szczególne są na rzecz mieszkańców właśnie Osiedla Grunwaldzkiego. W latach 1994-98 była założycielką oraz przewodniczącą Klubu Seniora na osiedlu. Była też założycielką grupy AA, która do dzisiaj funkcjonuje jako Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Abstynenckie przy ulicy Kruczej. W latach 2000 - 2013 była sekretarzem osiedlowego Uczniowskiego Klubu Sportowego Grunwald. Do społecznej działalności pani Leokadii zalicza się prowadzenie świetlicy środowiskowej przy Parafii Chrystusa Wieczystego Kapłana włączając chętnych nauczycieli z Przedszkola nr 6. Przez wiele lat organizowała kolonie, półkolonie, wydarzenia sportowe i kulturalne dla dzieci i młodzieży gnieźnieńskiej.

- Mówiło się o niej, że jest "zwariowanym" społecznikiem – zaznacza pani Mariola. Była współorganizatorką Biegów Osiedla Grunwaldzkiego, który odbywał się w różnych kategoriach, dzieci przedszkolnych,szkół podstawowych ,średnich i rodzinny bieg ,który cieszył się największym zainteresowaniem.

- Mama to wieloletnia działaczka społeczna i samorządowa. Łączyła pracę zawodową na stanowisku dyrektorki dokształcając się ustawicznie przez całą karierę zawodową będąc mamą, babcią oraz prababcią. Zaraża swoją pozytywną energią,,uśmiech jej zawsze towarzyszy - podsumowuje p. Mariola.

Leokadia Mikuła za te zasługi otrzymała kilkanaście medali i wyróżnień zarówno za działania społeczne, jak również za nowatorskie metody i postępy pedagogiczne, za zasługi w rozwoju kultury, sportu i oświaty w Gnieźnie. - - Najbardziej sobie cenię Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany uchwałą Rady Państw za 30 letnią szczególnie wyróżniającą się pracę pedagogiczną, który otrzymałam w 1986 roku. Nadmienię również Medal Koronacyjny z 2012 roku - mówi nam pani Leokadia.

Bohaterka naszego artykułu z wielkim zapałem i konsekwencją wciąż angażuje się w rozwiązywanie ludzkich problemów. Jest młoda duchem a jej silna osobowość i bezgraniczne zaangażowanie w podjęte działania niech będą wzorem dla nas - młodszego pokolenia kobiet i matek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto