Dziś w GNIEŹNIEŃSKIM TYGODNIU: Nielegalni imigranci wpadli w Gnieźnie "przy ołtarzu"!

RedakcjaZaktualizowano 
Straż graniczna w ciągu trzech dni aresztowała w Gnieźnie dwóch Nigeryjczyków. Obaj zostali złapani w dość nietypowym miejscu - w gmachu Urzędu Stanu Cywilnego...

Obaj lada moment mieli wziąć ślub cywilny z Polkami. Żaden z mężczyzn nie miał prawa przebywać w Polsce. W sprawie pierwszego z zatrzymanych jest już wniosek o ekstradycję. Mariusz Kabaciński, kierownik gnieźnieńskiego Urzędu Stanu Cywilnego nie przypomina sobie, aby sytuacja, która wydarzyła się ostatnio w ratuszu, miała wcześniej miejsce.

Ponadto w numerze:

Mamy bilety dla Czytelników
W niedzielę na stadionie przy Wrzesińskiej znów czekają nas emocje. O godz. 18.00 czerwono-czarni podejmować będą drużynę RKM Rybnik. Dla Czytelników mamy 20 wejściówek. Szczegóły na str. 16.

Kąpieliska w pigułce
W numerze prezentacja kąpielisk w naszym powiecie. Mamy pięć strzeżonych i dwa niestrzeżone. Co oferują, które z nich wyposażone są w toalety i wszelkiego rodzaju udogodnienia dla plażowiczów?

Oceniamy naszych szanownych radnych!
No to zaczynamy kolejną zabawę. Przez wakacje oceniać będziemy naszych szanownych radnych zasiadających w Radzie Miasta Gniezna. Każdego z nich oceniać możemy na dwa sposoby: na "tak" lub na "nie". Co tydzień publikować będziemy aktualne wyniki, tzn. ile dany radny ma punktów "dodatnich", a ile "ujemnych". Głosy przeliczamy na punkty. Kupon z gazety to 10 punktów dla radnego, SMS to jeden punkt . Głosować można na dowolną liczbę radnych. Zobaczymy, jak Czytelnicy oceniają miejskich rajców. I którzy z nich spełnili nasze oczekiwania, a którzy nie. Kupon na str. 2.

Zdrożała woda, reszta prawie bez zmian
Kolejne rachunki za wodę i ścieki dla mieszkańców Gniezna i okolicznych miejscowości obsługiwanych przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gnie-źnie będą wyższe. Nowe stawki zaczęły obowiązywać od 1 lipca. Za metr sześcienny wody zużytej w gospodarstwie domowym zapłacimy 2,58 zł (dotąd było 2,45), a za odprowadzane ścieki 4,26 (w tej chwili - 3,75). Cennik wodociągów, jak wyjaśnia Jan Lewandowski, prezes PWiK aktualizowany jest co roku. Zmiany wiążą się z kosztami eksploatacji sieci , a także jej napraw i rozbudowy.

Konserwator wyrzucił kramy za płot
Do 1 lipca miały zniknąć budki z pamiątkami ustawione w o-brębie placu św. Wojciecha w Gnieźnie. Handlujący zaapelowali do władz miasta o przesunięcie terminu do końca roku. Pogodzili się z tą decyzją, jednak nie do końca zgadzają się z opinią miejskiego konserwatora zabytków. Pełniący tę funkcję Grzegorz Budnik jest nieugięty - stanowiska handlowe muszą zostać przesunięte, o zaledwie dwa-trzy metry, tak, by znalazły się już za ogrodzeniem, od strony parkingu. Sprzedawcy pamiątek mówią, że mieli pozwolenie z U-rzędu Miejskiego, nie wiedzieli, że mają jeszcze pytać o opinię konserwatora. Tylko jedno z trzech stoisk było postawione samowolnie.

Członek zarządu powiatu nie współpracował
Dyrektor Wojciech Krawczyk nie skłamał w oświadczeniu lustracyjnym pisząc, że nie współpracował z bezpieką. Taką decyzję wydała Agata Gut, prokurator oddziałowego biura lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. - Prokurator nie znalazł podstaw, aby oddać moją sprawę do sądu. Zawiesił ją i uznał, że moje oświadczenie było prawdziwe - podkreśla Wojciech Krawczyk. Nie u-krywa, że jest bardzo zadowolony, że sprawa ta w końcu znalazła swój finał.

Cztery osoby ranne
Auto wypadło z drogi, przekoziołkowało, a następnie#uderzyło w płot posesji. Zostało całkowicie zmiażdżone. Niespełna trzy miesiące temu dostał prawo jazdy 21-latek z podpoznańskich Owińsk. W sobotę nad ranem rozbił się samochodem w My-ślęcinie koło Łubowa. Jak powiedział nam następnego dnia oficer dyżurny gnieź-nieńskiej policji, kierowcę i trzech pasażerów prawdopodobnie uratowały zapięte pasy bezpieczeństwa. BMW z impetem uderzyło w przydrożne drzewo, a następnie przekoziołkowało uderzając w płot. Z samochodu został jedynie zgnieciony wrak.

Było tam jak w piekle
W Jarząbkowie spłonęło poddasze domu. Rodzina z trójką dzieci uratowała się, ale straciła cały dobytek swojego życia. Pożar wybuchł w piątek rano. Strażacy walczyli z nim przez pięć godzin. W budynku mieszka trzypokoleniowa rodzina, a na wyższej kondygnacji małżeństwo z małymi dziećmi. Ludziom, którzy w wyniku ognia stracili swój dobytek, doraźnej pomocy udzieliła gmina.
- W ramach naszych możliwości staramy się pomagać w takich przypadkach - mówi Eugeniusz Zamiar, wójt Niechanowa. - Rodzina dostanie zapomogę z pomocy społecznej, ponadto zaoferowaliśmy im meble i różnego rodzaju sprzęt AGD. Pożar - mówiąc żargonem ratowniczym - nie należał do "łatwych", od strażaków wymagał pełnej mobilizacji i pracy w ekstremalnych warunkach.

Mooza z Gniezna dla powodzian
Koncerty w ramach niedzielnej akcji Jurka Owsiaka odbędą w Centrum Kultury "eSTeDe" i na plaży w Skorzęcinie. 3000 płyt będą sprzedawać sztaby WOŚP w całej Polsce. Czwartego lipca 2010 - wszystko wskazuje na to, że ten dzień zapamiętamy na długo. W najbliższą niedzielę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizuje specjalną, jednodniową zbiórkę pod hasłem "Stop powodziom". Gnieźnieński sztab WOŚP, działający przy Centrum Kultury "eSTeDe" natychmiast włączył się w akcję. - To będzie pewnego rodzaju karnawał. Będziemy grali dobrą muzykę, tańczyli sambę, wytworzy się z pewnością nieprawdopodobny klimat - opowiada Kazimierz "Tinkers" Kubów, szef sztabu WOŚP w Gnieźnie.

Podróż do Indii z dziesięcioma dolarami w kieszeni...
O wakacjach opowiada Czesław Kruczek, przewodniczący Rady Miasta Gniezna: - Udało mi się uczestniczyć w miesięcznej podróży do Indii. To była wyprawa bardzo atrakcyjna, różnymi środkami transportu, w zupełnie innych warunkach politycznych. Doświadczałem kultury tego kraju, jego smaków, zapachów. Fascynujący był fakt, że na ten podbój zupełnie obcego miejsca jechaliśmy w grupie przyjaciół z dziesięcioma dolarami w kieszeni. Dzisiaj wydaje się nam to irracjonalne, a jednak radziliśmy sobie. Podróżowaliśmy w ekstremalnych wręcz warunkach, będąc bardzo blisko tamtejszej ludności. Kiedy opuszczałem Indie miałem wrażenie, że kiedyś jeszcze tam powrócę. Od tamtej podróży minęło blisko trzydzieści lat, a ja z tą myślą nadal pozostaję.

Prymas zaapelował o koniec sporów
Abp. Józef Kowalczyk, mianowany następcą abp. Henryka Muszyńskiego w maju, objął zwierzchnictwo nad archidiecezją gnieźnieńską w minioną sobotę. We wtorek otrzymał paliusz z rąk papieża Benedykta XVI w Rzymie. Rozpoczynając po-sługę w archidiecezji gnieźnieńskiej, abp. Józef Kowalczyk w swojej homilii zaapelował o zakończenie sporów i podziałów w polityce. Za-pewnił też, że szczególnie będzie się modlić za Gniezno i złożył hołd swoim poprzednikom.
- Naród polski i wszyscy, którzy Polskę stanowią, z tą samą odwagą i mądrością powinni dzielić teraz wytrwale odpowiedzialność za dar posiadanej wolności, suwerenności i podmiotowości; twórczo uczestniczyć w życiu publicznym dla dobra wszystkich – mówił.

Mniej inwazyjna diagnoza serca
Oddział intensywnej opieki medycznej gnieźnieńskiego szpitala otrzymał dwa #nowoczesne kardiomonitory. Pieniądze na sprzęt przekazały władze miasta Gniezna. Urządzenia we wtorek zostały zaprezentowane na szpitalnym oddziale przy ul. 3 Maja. Ułatwią diagnozowanie wydolności serca pacjentów w stanie zagrożenia życia. Są o wiele prostsze i bezpieczniejsze dla pacjentów, niż stosowane wcześniej inwazyjne metody pomiaru wydolności serca.

Gnieźnianin wyróżniony przez Ministra Kultury
Dawid Jung dostał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury - jedno z najbardziej prestiżowych stypendiów artystycznych w Polsce. Gnieźnianin znalazł się obok Dariusza Foksa, Zbigniewa Jerzyny, Krzysztofa Siwczyka czy Macieja Woźniaka, także wyróżnionych w tym roku w różnych dziedzinach sztuki. Dawid Jung ma 30 lat, jego wiersze już doczekały się przekładów na angielski, białoruski, francuski, niemiecki, czeski.

Zaangażowane graffiti, teatr lalek inaczej i dużo muzyki
Od czwartku Ogród Wyobraźni, stworzony na zapleczu Centrum Kultury "eSTeDe" przy ul. Roosevelta w Gnieźnie, wypełniali artyści z najróżniejszych dziedzin i publiczność. Rozpoczęty oficjalnie w piątek Festiwal Wyobraźni miał zaprezentować artystów znanych bardziej w kręgach alternatywnych, zaktywizować gnieźnian i pokazać, że można zagospodarować przestrzeń na działalność artystyczną. - Oczywiście nie przyjeżdżają gwiazdy formatu Dody czy grupy Kombi, zaprosiliśmy ni-szowe, ale bardzo znane w środowiskach zespoły typu Daga-dana, typu Cała Góra Barwinków, Jacek Kleyff i Orkiestra Na Zdrowie, kilku muralistów z 3 Fali, Teatr Klinika Lalek - mówi Grzegorz Reszko, dyrektor CK "eSTeDe".

Tele Magazyn - najpopularniejszy dodatek telewizyjny w Polsce
Tele Magazyn – przewodnik po 65 stacjach telewizyjnych. Zawiera pełny repertuar najchętniej oglądanych stacji – w tym wszystkich ośrodków regionalnych TVP – wraz z rekomendacjami najciekawszych pozycji programowych. Kolumnom z repertuarem towarzyszy bogato ilustrowany dział magazynowy. Czytelnicy mogą w nim znaleźć informacje o programach, recenzje i oceny filmów, sylwetki gwiazd oraz łamigłówki – krzyżówki i sudoku. W każdym numerze krótkie omówienia 140 filmów i obszerne recenzje ponad 20. – z informacją co warto, a czego nie warto oglądać.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3