Eliminacja Złotego Kasku w Gnieźnie dla Piotra Protasiewicza

Paweł Brzeźniak
We wtorkowy wieczór na stadionie żużlowym przy Wrzesińskiej odbyła się eliminacja Złotego Kasku.

W porównaniu z przełożonymi eliminacjami, doszło do zmian w składzie. Miejsce Rune Holty zajął pierwszy rezerwowy - Dominik Kossakowski z Wybrzeża Gdańsk.

Od samego początku swoją jazdą zachwycali szczególnie dwaj żużlowcy - Piotr Protasiewicz z Falubazu Zielona Góra oraz - ku uciecze miejscowej publiczności - Mirosław Jabłoński z GTM Start Gniezno. Po czterech seriach zielonogórzanin miał komplet 12 punktów, a kibice najbardziej zapamiętali 12 bieg, kiedy to "PePe" rozpędził się przy bandzie i pomimo kiepskiego startu wysunął się na prowadzenie. Drugi w klasyfikacji Mirosław Jabłoński niewiele mu ustępował i po trzech seriach tracił do Protasiewicza cztery punkty.

Zawodnik Falubazu był tego dnia niedościgniony i zdobył komplet 15 punktów. Drugie miejsce z dorobkiem 11 punktów zajął Kacper Gomólski z Wybrzeża Gdańsk, trzecie Mirosław Jabłoński (10 pkt.), a czwarte Mateusz Szczepaniak z Wandy Kraków (10 pkt.). Ta czwórka awansowała do finału Złotego Kasku. Funkcję rezerwowego w finale będzie pełnił Oskar Fajfer z Wybrzeża Gdańsk, który był piąty. Król gnieźnieńskiego toru zainkasował 9 punktów, a raz przyjechał jako pierwszy.

Bardzo dobre, siódme miejsce, zajął inny gnieźnianin, Adrian Gała. "Henio" zdobył 8 punktów, a raz wygrał. Co ciekawe, zawodnik Startu poradził sobie lepiej niż Jarosław Hampel, który kompletnie nie odnalazł się na gnieźnieńskim owalu i jego szanse na awans do cyklu Grand Prix są bardzo ograniczone. Zawodnik Falubazu zdobył zaledwie 7 punktów.

Złoty Kask to eliminacja do cyklu SGP oraz SEC. Z finałowego turnieju o Złoty Kask w Zielonej Górze pięciu najlepszych zawodników otrzyma prawo startu w eliminacjach do IMŚ (szóstego wskaże GKSŻ). Czołowa szóstka ponadto zapewni sobie start w eliminacjach do cyklu SEC. Siódmego reprezentanta nominuje GKSŻ.

Ze startu w eliminacjach do Złotego Kasku zwolniona została trójka zawodników, uczestników cyklu SGP 2017 – Maciej Janowski, Patryk Dudek oraz Piotr Pawlicki.