Estede Gniezno. Centrum Kultury zostało zaprezentowane po remoncie

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Estede Gniezno. Centrum Kultury zostało zaprezentowane po remoncie. Mieliśmy okazję obejrzeć wykonane prace w piątek, 22 stycznia 2021 roku.

Estede Gniezno. Centrum Kultury zostało zaprezentowane po remoncie

W przebudowywanym obiekcie powstały nowe pomieszczenia, takie jak: studio nagrań, dwie sale prób, sala wystaw, sala konferencyjna, hol-czytelnia, sala tańca, sala capoeira, sala tańca ludowego, sala teatralno-kinowo-projekcyjna wraz z reżyserką, sceną i zapleczem, a także „Dom głosu i dotyku”, „Dom fotografii/multimedialny”, gablota historyczna, sala – gimnastyka, sala Nordic walking i przebieralnia, sala historii/garnizon, „Dom budowania kreatywnego”, „Dom orkiestry”, „Dom chóru”, czy „Dom baletu”. Wyremontowano ponadto widownię amfiteatru i zamontowano nowe urządzenia („Fabryka piasku”, siłownia czy nowe ławeczki) na terenie ogrodu i przed budynkiem.

Prace związane z remontem CK eSTeDe rozpoczęły się jeszcze w czasie poprzedniej kadencji powiatowej, za rządów PiS, PSL i Ziemi Gnieźnieńskiej. Pierwotna wartość projektu to 5 mln 495 tys. 123,92 zł. Koszty poniesione na przebudowę placówki na dzień 31.12.2020 r. to już 7 mln 935 tys. 126,64 zł. Obecna wartość projektu opiewa na 9 mln 663 tys. 800 zł (w tym dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 4 437 349,76 zł). Starosta Piotr Gruszczyński przypomina, że sprawa jest w prokuraturze.

W związku z błędami, jakie pojawiły się podczas inwestycji, obecny Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego zobowiązany był do zwiększenia nakładów z budżetu o kwotę ponad 4 mln zł.

W lipcu 2019 roku informowaliśmy, że w trakcie kontroli stwierdzono, że część robót budowlanych została wykonana z usterkami, niezgodnie ze sztuką prawa budowlanego oraz niezgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym. Pomimo wad roboty te zostały odebrane przez Inspektora Nadzoru Inwestorskiego co potwierdzają częściowe protokoły odbioru robót. Dokonane zmiany w ocenie projektanta stanowią istotne odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego.

Ze względu na stwierdzone nieprawidłowości związane z niedostateczną kontrolą, nadzorem oraz rozliczeniem wykonywanych robót, środki finansowe związane z usługą Inżyniera kontraktu i nadzoru nad robotami budowlanymi podmiot dotujący uznał za niekwalifikowane.

Ponadto CK „Scena to Dziwna” zostało zobowiązane do usunięcia stwierdzonych wad wskazanych w inwentaryzacji powykonawczej autorstwa Renaty Hoffmann - niezależnego architekta oraz doprowadzenia inwestycji do zgodności z projektem budowlanym na własny koszt, a także uzyskania zamiennego pozwolenia na budowę pod rygorem zwrotu dotacji w przypadku nie zastosowania się do zaleceń pokontrolnych.

Po drodze zmieniali się dyrektorzy placówki. Najpierw odszedł Grzegorz Reszko, który wybrał pracę w dopiero co utworzonym Gnieźnieńskim Klubie Seniora. We wrześniu ogłoszono, że eSTeDe będzie zarządzał Waldemar Markiewicz, dotychczasowy dyrektor Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego w Starostwie Powiatowym. W styczniu 2020 roku na czele placówki stanęła Ewa Przybylska, która pracuje tam do dziś. Tymczasowa siedziba eSTeDe znajdowała się w budynki Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej przy ul. Wrzesińskiej.

- Tutaj będzie się działo bardzo dużo w zakresie szeroko rozumianej kultury. Mamy przygotowaną ofertę kulturalną w kontekście spektakli, koncertów, wystaw, ale też zapraszamy miłośników historii, kultury fizycznej, będą tutaj harcerze - wymienia Ewa Przybylska, dyrektorka CK eSTeDe. - Spodziewamy się także inicjatyw lokalnych grup - będziemy z nimi współpracować. Budynek jest ocieplony, nie wymaga wiele energii cieplnej. Mamy nadzieję, że będzie tańszy w użytkowaniu z tego powodu - dodaje.

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie