Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Folkowo na gnieźnieńskim rynku już po raz dziewiąty

Magdalena Smolarek
W piątkowe popołudnie zrobiło się folkowo na gnieźnieńskim rynku. W ramach Królewskiego Festiwalu Artystycznego odbyły się IX Międzynarodowe Spotkania z folklorem

Folkowo na gnieźnieńskim rynku już po raz dziewiąty

W piątkowe popołudnie, na gnieźnieńskim rynku, już po raz dziewiąty odbyły się Międzynarodowe Spotkania z Folklorem. - Bardzo się cieszymy, że we współpracy z zespołem Poligrodzianie możemy tę część dorobku kulturowego Europy pokazać na gnieźnieńskim rynku. W końcu to tutaj Unia Europejska, w latach kiedy św. Wojciech zaczynał swoją misyjną pracę, się rodziła - podkreślał Michał Powałowski, zastępca Prezydenta Miasta Gniezna.

Spotkania rozpoczęły się od warsztatów i pokazów tanecznych na terenie Miejskiego Ośrodka Kultury, a także na deptaku i na gnieźnieńskim rynku. Po tej części wszyscy zaproszeni goście przeszli w barwnym korowodzie od MOKu aż na przygotowaną scenę na rynku. Tam zebrana pod sceną publiczność mogła bliżej przyjrzeć się folklorowi z różnych stron Europy.

- To dobrze, że na gnieźnieńskim rynku pokazuje się też taki rodzaj kultury, tzn. folkowy, a nie tylko pop, rock czy disco-polo. We wszystkich występach widać ogromny wkład osób przygotowujących, ale też samych tancerzy. Cieszę się, że tu dziś przyszłam - powiedziała pani Anna.

- Zawsze najlepiej jest pokazywać kulturę innych krajów, a nie tylko o niej mówić. Więcej takich wydarzeń, a ludzie staną się bardziej tolerancyjni, bo poznają inne kultury, a nie będą się ich bali. Inność kultur, narodowości, jak pokazuje ta impreza, wcale nie oznacza czegoś złego - skomentował pan Łukasz.

Wśród występujących, którzy zaprezentowali swoje taneczne tradycje, były: Zespół Folklorystyczny ‘SvetiSava’ z Bośni i Hercegowiny, Les Troubadours du Mont Royal z Francji, Grupa Taneczna „PENFOLK” z Turcji, Zespół Tańca Ludowego „AVAS” z Węgier, Zespół Folklorystyczny „Sa Jara” z Sardynii, „Seja” Folk Dance Group z Litwy.
- Jest to dla nas bardzo ważne, że tu dzisiaj jesteśmy, ponieważ możemy pokazać nasze tradycje, nasz taniec, kulturę, stroje i nasz uśmiech. We Francji mamy przeróżne folkowe tańce i grupy je prezentujące. Podczas występu pokażemy bardzo charakterystyczny taniec dla regionu, z jakiego pochodzimy - powiedział nam Alexi, członek francuskiej grupy Les Troubadours du Mont Royal z Francji.

Polskę, na IX Międzynarodowych Spotkaniach z Folklorem, reprezentował zespół pieśni i tańca ludowego Obertas z Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto