Fotowoltaika w Wielkopolsce. Jak działa, ile kosztuje? Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?

Artykuł sponsorowany Akcja specjalna - fotowoltaika
Fotowoltaika w Wielkopolsce to branża, która dynamicznie się rozwija. Coraz więcej wielkopolskich firm i klientów indywidualnych decyduje się na panele fotowoltaiczne. Czy fotowoltaika się w ogóle opłaca? Sprawdzamy co to jest i dlaczego zainteresowanie tą formą pozyskiwania energii odnawialnej z roku na rok interesuje się coraz więcej osób. Kto zajmuje się fotowoltaiką i komu można zaufać w procesie montażu? Jak pozyskać atrakcyjne finansowanie i czy na fotowoltaikę można dostać dofinansowanie państwa? Na wszystkie te pytania szukamy odpowiedzi w tym artykule

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce zyskują coraz większą popularność wśród gospodarstw domowych. To nie tylko ekologiczne źródło energii, ale też szansa na obniżenie domowych rachunków.

 • Czy instalacja w polskich warunkach klimatycznych ma sens?
 • Jakie urządzenia mogą być zasilane z instalacji fotowoltaicznej?
 • Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
 • Jakie firmy zajmują się montażem paneli słonecznych?
 • Czy na fotowoltaikę można otrzymać dofinansowanie?
 • Czy warto instalować panele słoneczne?
 • Jaki jest wpływ fotowoltaiki na cenę nieruchomości?
 • Jak rozwija się fotowoltaika w Polsce?
 • Gdzie dostanę kredyt na fotowoltaikę?
 • Kiedy zwraca się inwestycja w panele słoneczne?

Fotowoltaika: co to jest i jak działa?

Czym jest i do czego służy instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektrycznej ze światła słonecznego. Dzięki promieniom słonecznym padającym na ogniwa fotowoltaiczne uzyskujemy prąd stały, a po zastosowaniu urządzeń zwanych falownikami (inaczej inwerterami), generowany jest prąd zmienny, wykorzystywany przez urządzenia w domu.

Prosument, a więc użytkownik mikroinstalacji będący jednocześnie producentem i konsumentem energii, rozlicza się w ramach tzw. systemu opustów. Nadwyżka energii przekazywana jest do sieci elektroenergetycznej. Licznik rejestruje tę energię i wprowadza ją do „wirtualnego magazynu energii”. Kiedy zużycie jest większe niż aktualna produkcja, energia ta wraca do odbiorcy z magazynu. W przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy poniżej 10 kW można odebrać 80% zmagazynowanej energii natomiast w przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 10 kW można odebrać 70% zmagazynowanej energii.

Fotowoltaika w Polsce: dlaczego tak prężnie się rozwija?

Polska ma niemal te same warunki nasłonecznienia, co Niemcy, które są światowym liderem w liczbie zamontowanych instalacji fotowoltaicznych. Nasłonecznienie wynosi około 1000 kWh/m2 rocznie. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp powinna wyprodukować około 1000 kWh energii elektrycznej.

Rynek fotowoltaiki rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów odnawialnych źródeł energii w Polsce. Przyjęty w 2009 roku Krajowy Plan Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych zakładał ostrożnie, że do 2020 roku Polska będzie wytwarzać 3 MW energii ze słońca. Tymczasem jak wynika z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej, łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych na koniec 2019 roku wynosiła prawie 1500 MW, a już w maju 2020 roku przekroczyła 1950 MW i ciągle rośnie.

Montaż instalacji fotowoltaicznych

Rzetelnie wykonana instalacja, oparta na komponentach dobrej jakości powinna charakteryzować się długą żywotnością – realny czas eksploatacji takiego systemu wynosi nawet 25 lat. Nieprawdziwe jest twierdzenie, że moc modułów fotowoltaicznych szybko spada. Owszem, sprawność modułów fotowoltaicznych będzie niższa każdego
roku, jednak badania Instytutu Fraunhofera wykazały, że roczny ubytek mocy kształtuje się na poziomie 0,1-0,5%, a więc postępuje on bardzo wolno. Wielu producentów ogniw fotowoltaicznych gwarantuje, że liniowy ubytek mocy ogniw w ciągu 20-25 lat nie będzie większy niż 15-20% (w zależności od modułów). Długie działanie systemu potwierdzają również okresy gwarancyjne oferowane przez producentów modułów i falowników.

Fotowoltaika – prawo budowlane

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga pozwolenia na budowę?

Instalację fotowoltaiczną można montować na gruncie oraz dachach skośnych i płaskich. Pozwolenie na budowę wymagane jest gdy moc instalacji fotowoltaicznej przekracza 50 kW lub gdy budynek jest objęty ochroną konserwatora zabytków. Urządzenia o mocy większej niż 50 kW wymagają już uzyskania pozwolenia na budowę

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Wszyscy zainteresowani inwestycją w mikroelektrownię fotowoltaiczną powinni pamiętać, że w obowiązującym w Polsce systemie nie mamy sprzedaży energii, a jedynie bilansowanie energii pobranej z sieci i energii wprowadzonej do sieci. Dlatego też moc naszej instalacji powinna przede wszystkim być dostosowana do naszego zużycia energii. W przypadku gospodarstw domowych, wielkość instalacji powinna być dobrana tak, aby wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała całkowitego rocznego zużycia o więcej niż 20-25% (instalacje do 10 kWp) i 30-35% (instalacje o mocy powyżej 10 kWp). Taki dobór mocy umożliwi zrównoważenie tej części energii, która pozostaje w sieci zgodnie z systemem opustów, a jednocześnie pozwoli uniknąć nadmiarowej produkcji energii w stosunku
do naszych potrzeb.

Panele fotowoltaiczne a bezpieczeństwo

Panele fotowoltaiczne zabezpiecza warstwa szkła hartowanego, które przechodzi odpowiednie testy wytrzymałościowe. Najczęściej są to testy na uderzenie gradu (hail impact test) oraz testy na obciążenia mechaniczne statyczne (static load test). Kulka gradu o średnicy piłeczki do golfa wystrzelona z prędkością 80 km/h z odległości 100 cm nie powoduje żadnych uszkodzeń modułu. Śnieg również nie stanowi problemu – panele wytrzymują nacisk o sile nawet do 800 kg na m2. Oznacza to, że są zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Panele fotowoltaiczne posiadają odpowiednie zabezpieczenia aby nie doszło do ich przegrzania.


Piotr Lesiński, New Look Energy Sp. z o.o.

Jednym z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Zdarza się że tzw. firmy garażowe (których od kilku miesięcy jest mnóstwo ) kompletnie nie uwzględniają tego punktu w swoim planie montażu. I często są wykorzystywane produkty bardzo niskiej jakości na co zawsze uczulam potencjalnych przyszłych prosumentów. W chwili obecnej po zmianie przepisów tj: każda instalacja powyżej 6.5 Kwp musi posiadać ocenę rzeczoznawcy oraz należy ją zgłosić do państwowej straży pożarnej. Przepis ten wręcz wymusza na wykonawcach instalacji fotowoltaicznych wykorzystanie podzespołów zgodnych z normami, moim zdaniem również przepis ten powinien dotyczyć każdej instalacji gdyż instalacja np. 3kwp źle zamontowana jest tak samo niebezpieczna jak instalacja 6.5. Drodzy przyszli prosumenci poproście swojego wykonawcę o przedstawienie certyfikatów na podzespoły oraz wymagajcie dokumentów pomiarów elektrycznych niezależnie jakiej mocy instalacje będziecie mieć. Dobrze zrobiona instalacja poza tym ze będzie pięknie produkować musi też być bezpieczna dla użytkownika

Fotowoltaika: ile to kosztuje i czy się opłaca?

Jakie są główne czynniki wpływające na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

 • południowa orientacja i nachylenie dachu
 • zacienienia dachu
 • sprawność i jakość wykorzystanych komponentów

70-80% ceny całej instalacji to koszty urządzeń oraz niezbędnego osprzętu (moduły, falownik, konstrukcja wsporcza, ochrona przepięciowa, zabezpieczenia, okablowanie). Pozostała część to koszty montażu oraz ewentualne koszty dodatkowe. Instalacje na gruncie są od kilku do kilkunastu procent droższe od systemów dachowych.


Andrzej Młynarski, UNAM Andrzej Młynarski

- Przy wyborze konstrukcji naziemnej pierwszym krokiem jest określenie jaka konfiguracja paneli będzie najbardziej korzystna na przeznaczonej pod zabudowę powierzchni działki. Najpopularniejszy układ, to dwa panele w układzie pionowym montowane nad sobą. Są również rozwiązania w układzie poziomym - trzy lub cztery panele w danym rzędzie. Następny krok, to dobór konstrukcji. Należy tu należy zwrócić uwagę na materiały, z jakich jest ona wykonana. Obecnie preferowany materiał na konstrukcje naziemne, to stal z powłoką magnelis. Musimy również zwrócić uwagę na sztywność konstrukcji, łatwość montażu i co bardzo ważne, jaki osprzęt będzie niezbędny do realizacji montażu, aby był to montaż jak najmniej inwazyjny w naszym ogrodzie. Dla instalacji montowanych na dachach głównym wykładnikiem, jaki system montażowy należy zastosować, będzie ukształtowanie dachu, czy jest płaski lub skośny, usytuowanie domu względem południa oraz rodzaj pokrycia naszego dachu. Do wszystkich rodzajów dachów istnieją ogólnie stosowane rozwiązania i systemy mocujące. Tak jak przy konstrukcjach naziemnych należy zwrócić uwagę na materiały, z których elementy konstrukcji zostały wykonane. Preferowane są: stal nierdzewna oraz aluminium. Sztywność i przeniesienie obciążenia konstrukcji najlepiej skonsultować z dostawcą konstrukcji.

Koszt instalacji fotowoltaicznej podajemy w przeliczeniu na 1 kWp, a więc kilowat mocy zainstalowanej. W przypadku mikroinstalacji o mocy do 10 kWp, rynkowe ceny netto za 1 kWp kształtują się zwykle w przedziale 4500 – 5500 zł. Można więc założyć, że instalacja o mocy 4 kWp będzie kosztowała około 20 000 zł (+/- 10%).

Fotowoltaika, czy to się opłaca i ile można zaoszczędzić?

Domowe urządzenia elektryczne w pierwszej kolejności będą zasilane energią ze słońca. Dlatego nasze rachunki za prąd ulegną znacznemu obniżeniu. Uwzględniając obecne ceny energii elektrycznej, okres zwrotu w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych może wynosić około 6-7 lat. Jednak trwałość dobrze wykonanego systemu fotowoltaicznego to około 20-25 lat, co sprawia, że przez kilkanaście lat będziemy mogli cieszyć się darmową energią ze słońca. Ile możemy zaoszczędzić? Wszystko zależy od tego, jak dobierzemy moc instalacji do naszych potrzeb. Jeżeli system będzie optymalnie dobrany, zredukujemy rachunki za energię elektryczną prawie do zera.

Fotowoltaika, to także inne korzyści. Nieruchomość wyposażona w panele fotowoltaiczne jest w dużym stopniu niezależna energetycznie. Instalacja fotowoltaiczna może podnieść wartość nieruchomości na rynku.

Maciej Puto, PVdladomu.pl Maciej Puto
PVmonitor.pl Sp. z o.o.

- Bardzo ważnym aspektem użytkowania instalacji fotowoltaicznej jest nadzór nad jej pracą (produkcją), ale także bieżąca kontrola zużycia prądu w domu. O ile nadzór na produkcją, choćby orientacyjną, zapewnia praktycznie każdy “szanujący się” inwerter, o tyle bieżący nadzór nad zużyciem prądu w domu to już problem, ponieważ ogromna większość inwerterów nie ma w jaki sposób tego zmierzyć. Oczywiście są wyjątki, ale kosztuje to niemałe pieniądze. Dlatego praktycznie do każdej instalacji fotowoltaicznej jako dodatek zakładamy szczegółowy monitoring produkcji i zużycia energii elektrycznej oparty na całkowicie polskim projekcie Pvmonitor.pl. Dzięki temu każdy użytkownik ma wgląd w bardzo dokładne dane produkcji swojej instalacji fotowoltaicznej, oraz w zużycie energii elektrycznej swojego domu? Można także kontrolować zużycie prądu przez pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne. Układ jest tak czuły, że np. zobaczymy na wykresach włączone oświetlenia w garażu lub w piwnicy, albo niewyłączony na noc komputer lub telewizor. Ktoś pewnie powie, że to gadżet. Może i gadżet, ale mając dokładną kontrolę ten “gadżet” niejednej osobie “zaoszczędził” już setki złotych.

Fotowoltaika z dofinansowaniem

Państwo wspiera odnawialne źródła energii. Sprawdź, ile możesz oszczędzić

Inwestując w fotowoltaikę możemy skorzystać z wielu form finansowania. W ramach rządowego programu "Mój Prąd" możesz ubiegać się o zwrot do 50% kosztów inwestycji, maksymalnie 5 000 zł. A wydatki poniesione na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej możesz odliczyć od podstawy opodatkowania (według odpowiedniej skali podatkowej 17% lub 32%. Ze wsparcia może skorzystać osoba fizyczna wytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby, która ma zawartą umowę kompleksową z OSD, regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

Rządowy program "Czyste Powietrze" ma na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez gospodarstwa domowe. Program jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.

Największą opłacalność gwarantują inwestycje finansowane ze środków unijnych, gdzie dofinansowanie może sięgać nawet 80%. W tej sytuacji zwrot z inwestycji osiągniemy już po 2-3 latach. Trzeba jednak pamiętać, że tak wysokie dotacje są dostępne w ograniczonym zakresie i w niewielu gminach, które uzyskały wsparcie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Kredyt na fotowoltaikę. Gdzie szukać atrakcyjnego finansowania?

Z pomocą tym, którzy nie mają wystarczającej gotówki do jej uruchomienia, przychodzą z kolei banki. Kredyt ekologiczny jest dostępny w ofercie coraz większej liczby banków. Nazywany bywa także zielonym kredytem. Aby go uzyskać nie wystarczy posiadać zdolność kredytową.

Fotowoltaika w Wielkopolsce

Coraz więcej firm i klientów indywidualnych decyduje się na to rozwiązanie

Wielkopolska, biorąc pod uwagę nasłonecznienie, wypada naprawdę dobrze. Nasłonecznienie w większej części województwa wynosi około 1100 kWh/m. Z powodzeniem możemy więc korzystać z energii słonecznej. A trzeba też pamiętać, że panele fotowoltaiczne działają nie tylko przy mocnym słońcu. Co prawda, wydajność działania naszej instalacji fotowoltaicznej będzie znacznie niższa przy zachmurzonym niebie lub w deszczowe dni (np. 15-25% uzysku notowanego w dzień słoneczny), jednak nieprawdą jest, że nasz system przestanie w ogóle działać.

W Wielkopolsce przybywa indywidualnych instalacji fotowoltaicznych, jak i dużych farm. Na takie rozwiązania zdecydowało się miedzy innymi Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Kaliszu, które na terenie Stacji Uzdatniania Wody Lis wybudowało farmę fotowoltaiczna o mocy 182 kWp. Z kolei Grupa Energa planuje budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 19,83 MW na terenach pokopalnianych w gminie Przykona. Planuje się, ze stanie tutaj około 70 tysięcy paneli polikrystalicznych PV

Kto zajmuje się montażem paneli słonecznych?

Panele fotowoltaiczne muszą być odpowiednio zamontowane, aby ich praca była jak najbardziej efektywna. Montaż paneli uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Producenci oferują też różne rozwiązania w zakresie techniki mocowań. Dlatego warto zlecić to profesjonalistom. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie przedsiębiorstwa, które ma doświadczenie i referencje od zadowolonych klientów. Takich firm w naszym regionie nie brakuje.


Piotr Beer, EOVIA

W branży PV działamy od 2013 r. Wykonujemy projekt, montaż, niezbędne pomiary instalacji PV jaki i ich serwis. Najważniejsze w instalacjach fotowoltaicznych jest ich bezpieczeństwo i niezawodność. Zaczynając od poprawnego projektu, montażu oraz dobru zabezpieczeń zgodnie z normami, kończąc na pomiarach elektrycznych. Pomiary instalacji wykonujemy po montażu, jak i cyklicznie. Podczas pomiarów po stronie DC można wykryć uszkodzenia paneli, przewodów jak i wtyczek MC4. Wykonanie w/w pomiarów daje gwarancję bezpiecznie wykonanej instalacji PV. Istotne jest tez zastosowanie w instalacjach komponentów sprawdzonych producentów- tak aby cieszyć się instalacją przez długie lata. My śpimy spokojnie a klienci cieszą się bezawaryjnością.


Łukasz Zielazny, Eko Energia

Eko Energia to polska firma z branży energii odnawialnej. Powstała z inicjatywy osób, których pasją są nowoczesne technologie. Proponujemy wykorzystanie głównie cieczowych kolektorów słonecznych, zarówno płaskich jak i najnowocześniejszych rurowo-próżniowych. Stosujemy je w instalacjach mających zastosowanie dla domków jedno- i wielorodzinnych oraz w większych instalacjach. Działamy na obszarze całego kraju. Głównym atutem firmy Eko Energia jest wysoka jakość oferowanych zestawów solarnych, co wpływa pozytywnie na długie lata pracy układu. Dzięki zastosowaniu elementów solarnych najwyższej jakości proponujemy naszym klientom długie okresy gwarancyjne dochodzące do 10 lat.

Partnerzy akcji fotowoltaika w Wielkopolsce

Dodaj ogłoszenie