Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galeria Jednej Książki: "Wątki z zapomnianej historii Gniezna"

SI (opr.)
W Galerii Jednej Książki Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna znalazła miejsce książka pod tytułem "Bezużyteczni. Studia nad losami chorych i upośledzonych psychicznie w okresie rządów nazistowskich".

Galeria Jednej Książki: "Wątki z zapomnianej historii Gniezna"

Przebogata historia Gniezna obfituje wiele wydarzeń, tych znanych i mniej znanych. W pierwszej połowie XX wieku, takimi nieco zapomnianymi wydarzeniami
/ z okresu II wojny światowej/ dotyczącymi nazistowskiej pseudoeutanazji wobec pacjentów są dzieje Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” wówczas „Tiegenhof”

Pamięć o tych wydarzeniach przywróciła pozycja „ Bezużyteczni. Studia nad losami chorych i upośledzonych psychicznie w okresie rządów nazistowskich”. To efekt kilkuletniej pracy, wykonanej przez pracowników naukowych Instytutu Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydana została w 2016 roku.

Książka „Bezużyteczni....” opisuje różne historie pacjentów, które miały miejsce na terenie zaadaptowanego szpitala psychiatrycznego w Gnieźnie. Tam między innymi byli głodzeni, a także przeprowadzano na nich medyczne eksperymenty, które później wykorzystywano w obozach koncentracyjnych. Stworzono także specjalny oddział dziecięcy, do którego trafiło 138 dzieci, z czego 88 tych młodych pacjentów w niewyjaśnionych okolicznościach po prostu zniknęło. Oficjalnie udowodniono, że w latach 1939-1945 w „Tiegenhof” zamordowano 3686 osób, choć niemieckie źródła mówią nawet o 5 tysiącach zabitych.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto