Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gamma Festival na Gnieźninku zarazi chęcią do działania?

Iza Budzyńska
Kolejne wydarzenie muzyczne - i nie tylko - szykuje się na początku września. Zajmie miejsce zawieszonego festiwalu w parowozowni.

Choć od tego wydarzenia minęło już kilka lat, ludzie, którzy wierzą, że w Gnieźnie można stworzyć imprezę wyróżniającą się chociażby niepowtarzalną oprawą, pamiętają festiwal CanDID, mający dwie edycje na terenie nieczynnej parowozowni. Ta sama ekipa zapaleńców, didżejów i animatorów kultury, postanowiła zagospodarować przestrzeń w innej części miasta. W pierwszy weekend września odbędzie się Gamma Festival, angażujący nie tylko twórców muzyki elektronicznej. To przedsięwzięcie ma wedle zapowiedzi połączyć doznania zmysłów słuchu, wzroku, smaku i zapachu.

- Idea stworzenia wydarzenia promującego nowoczesną muzykę elektroniczną - GAMMA Festival - rodziła się od dłuższego czasu. Po niewątpliwym sukcesie frekwencyjnym, medialnym i wizerunkowym CanDID Audiovisual Festival, organizowaliśmy wiele dużych przedsięwzięć, o których można było usłyszeć w całej Polsce - zaznacza Jakub Dzionek, jeden z pomysłodawców i organizatorów festiwalu. - Głośne rejsy On Boat! podczas festiwalu Audioriver w Płocku, prowadzenie polskiego studia międzynarodowego radia z wizją RTS.FM czy cykl imprez w najważniejszych klubach w całej Polsce to tylko część wydarzeń, które mieliśmy okazję organizować na przestrzeni ostatnich lat, a którymi zainteresowały się media ogólnopolskie. W międzyczasie permanentnie śledziliśmy światowe trendy pojawiając się na wielu wydarzeniach w kraju i za granicą, jednocześnie przyglądając się różnym miejscom w Gnieźnie z myślą o powrocie festiwalu.

Tak narodził się pomysł, aby jako przestrzeń dla kulturalnej inicjatywy wykorzystać Gnieźninek - miejsce dawnego grodziska obronnego, a w czasach nowszych strzelnicy w Parku Miejskim w Gnieźnie. W ubiegłym roku didżeje z kolektywu Szajse Records i ich sympatycy zorganizowali tam cykl pikników, na których przy muzyce można było spotkać się i porozmawiać, pograć w plenerowe gry, czy podzielić się przyniesionym jedzeniem.

- Dodatkowym impulsem, który spowodował, że rozpoczęliśmy pracę nad GAMMA Festivalem były badania stanu kultury organizowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ w Gnieźnie. Nasz kolektyw oraz festiwal, który niegdyś organizowaliśmy w Parowozowni, zostały ocenione przez mieszkańców bardzo wysoko, a nasze nowe przedsięwzięcie jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców - dodaje Jakub Dzionek.
Muzyczna część nowego w Gnieźnie wydarzenia to jednak nie wszystko. 7 września w Instytucie Kultury Europejskiej UAM odbędą się bezpłatne warsztaty, podczas których twórcy, artyści i animatorzy z Gniezna będą mogli dowiedzieć się, jak działać w społeczności i promować swoją twórczość, by dotrzeć do potencjalnych odbiorców. Zapisy na warsztaty i informacje pod adresem mailowym [email protected]. Wkrótce pojawi się także program koncertów.

Partnerzy festiwalu to Narodowe Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Jako że jego celem jest pobudzenie środowiska związanego z kulturą i sztuką, stworzenie miejsca dyskusji, wymiany poglądów i szerokiej współpracy, już teraz w planach na kolejne edycje są konferencje popularnonaukowe, dyskusje i projekcje filmowe.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto