Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geotermia Gniezno: temat powraca. Czy będzie pierwszy odwiert?

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Geotermia Gniezno: temat powraca. Czy będzie pierwszy odwiert?
Geotermia Gniezno: temat powraca. Czy będzie pierwszy odwiert? Paweł Gołąb
Na zlecenie PEC-u opracowane zostało studium warunków geologicznych pozyskania energii wód geotermalnych dla celów energetyki cieplnej w Gnieźnie. Zajęła się tym firma GEOSILESIA.

W okolicach Gniezna wykonano 16 otworów o głębokościach od 1502 m (Myślęcin) do 5904,2 m (Września), z czego 9 otworów zlokalizowano na strukturze Kłecka, 2 na strukturze Trzemżala. Z uwagi na to, że te otwory wykonano lokalizując je pod kątem poszukiwań ropy i gazu oraz ze względu na fakt ich realizacji w latach 1958-1972, wyniki tych wierceń nie są wiążące dla oceny potencjału geotermalnego dla Gniezna można wykonać wyłącznie na podstawie specjalnie odwierconego otworu.

Stąd miasto Gniezno podjęło decyzję o przystąpieniu do realizacji zadania związanego z wykonaniem badawczego otworu geotermalnego, którego celem jest poszukiwanie i rozpoznawanie złóż wód termalnych na terenie Gniezna. W ramach realizacji zadania zostaną wykonane prace i roboty geologiczne, poprzedzone opracowaniem projektu robót geologicznych, który musi być zatwierdzony przez marszałka województwa wielkopolskiego.

Decyzję co do przystąpienia do realizacji lub kolejności realizacji przedsięwzięć władze Gniezna uzależniają m.in. od pozyskania środków zewnętrznych na ich realizację.

Projekt obejmuje wykonanie odwiertu geotermalnego badawczego do głębokości około 2500 metrów na terenach miejskich przy ulicy Gdańskiej. Koszt projektu to około 20 mln złotych. Realizacja projektu może pozwolić na ewentualne wykorzystanie zasobów geotermalnych na potrzeby zaopatrzenia mieszkańców miasta w ciepło pochodzące z odnawialnych źródeł energii. Zastosowanie energii geotermalnej wpłynie na zmniejszenie ilości spalanego paliwa kopalnego w systemie ciepłowniczym miasta, co zredukuje ilość emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń.

Można przewidywać, że w kwestii średniego rocznego obciążenia ujęcia wody geotermalnej, przy sprzyjających parametrach planowanego otworu, zasoby geotermalne będą wykorzystywane przez cały rok, bez względu na czas trwania sezonu grzewczego. Ciepło pozyskane z geotermii będzie wykorzystane nie tylko do ogrzewania budynków, ale także do produkcji ciepłej wody użytkowej, na którą zapotrzebowanie jest przez cały rok.

Jest możliwość pozyskania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowania w formie dotacji na realizację 100% kosztów kwalifikowanych zadania.

Realizację działania przewidziano na okres od 2021 do 2022 roku.

Energia geotermalna w zakresie ciepłownictwa sieciowego, indywidualnego również z opcją chłodzenia, jest wykorzystywana w Europie i na świecie w coraz większym zakresie.

Informacje o tych działaniach przekazał na wtorkowym posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska wiceprezydent Jarosław Grobelny. - Trudno jest powiedzieć, czy mamy szanse czy nie, bo kryteria przydziału są stosunkowo mgliste, natomiast chcę ostudzić hurraoptymistyczne prognozy dotyczące wykorzystania geotermii - Konin, który zaczął 8 lat temu, dzisiaj jest wciąż na etapie pierwszego otworu geotermalnego. Przypomnijmy iż tam jest 90 stopni na dole odwiertu - powiedział wiceprezydent.

Zadowolenie z tych planów wyraził radny Paweł Kamiński z PiS-u, dla którego geotermia była głównym punktem programu wyborczego podczas kampanii prezydenckiej w 2018 roku. Radny, zapytany o lobbowanie na rzecz geotermii w Gnieźnie, zadeklarował swoje wsparcie. - Cieszę się, że ten pierwszy krok został zrobiony, zgodnie z pana obietnicą. Ja byłbym trochę większym optymistą, jeśli chodzi o ten czas realizacji, dlatego, że to, kiedy Konin zaczął, to wtedy jeszcze nie bardzo rozumiano temat, a dzisiejsza polityka Unii Europejskiej nas do tego zmusza i myślę, że będzie to łatwiej zrealizować. Trzeba będzie ogólnego przyzwolenia naszych mieszkańców i uświadomienia, że to dobry kierunek - przyznał radny.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto