Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gerard Radecki komentuje swoje odwołanie z Muzeum

Iza Budzyńska
Do zarzutów, które pojawiły się w uzasadnieniu jego odwołania, Gerard Radecki odniósł się dziś podczas spotkania z dziennikarzami w Gnieźnie.
Do zarzutów, które pojawiły się w uzasadnieniu jego odwołania, Gerard Radecki odniósł się dziś podczas spotkania z dziennikarzami w Gnieźnie. Iza Budzyńska
Odwołany dyrektor gnieźnieńskiego Muzeum Początków Państwa Polskiego komentuje decyzję zarządu województwa.

Gerard Radecki, tuż przed Wielkanocą odwołany ze stanowiska dyrektora Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, zabrał dziś głos w sprawie decyzji zarządu województwa. W kilkustronicowym oświadczeniu odnosi się do przedstawionego wówczas uzasadnienia.

G. Radecki przyznaje, że z treści uzasadnienia zarządu nie wynikało, czy uzyskane opinie aprobowały, czy nie, decyzję o jego odwołaniu.

– A propos „niepokojącej sytuacji MPPP od strony merytorycznej”: Członkowie Rady MPPP, Państwo Prof. Zofia Kurnatowska i Prof. Jerzy Strzelczyk na posiedzeniach Rady Muzeum w roku 2012, ani też w latach poprzednich nie formułowali podobnych uwag, ani też twierdzeń, jakoby moja osoba „nie była optymalna” na stanowisku Dyrektora MPPP – podkreśla Gerard Radecki.

Tłumaczy się między innymi z opóźnienia w publikacji wyników badan archeologicznych Gniezna i odpiera zarzut o nieznajomości zasad finansowania i braku nadzoru nad inwestycją tłumacząc, że opóźnienie i dodatkowe koszty wynikały z nieprzewidzianych działań w trakcie realizacji.

Kluczowy dla odwołania miał okazać się spór Muzeum z I Liceum Ogólnokształcącym, z którym dzieli część budynku. Były już dyrektor jest przekonany, że było możliwe wypracowanie porozumienia. W oświadczeniu zaznacza, że ta kwestia nie leży w kompetencji dyrektora muzeum, a samorządu województwa, który jest organem prowadzącym MPPP.

Zarzutów dotyczących niewłaściwego traktowania pracowników nie komentuje, gdyż są zbyt ogólne. Jakie inne przyczyny mogły kryć się za decyzją o odwołaniu go ze stanowiska – Gerard Radecki również nie komentuje.
Co dalej jeszcze nie wie, ale ma zamiar nadal pracować w muzealnictwie. Przyznaje, że sygnały o tym, że może stracić stanowisko, docierały do niego od ok. półtora roku.

Pełna treść oświadczenia Gerarda Radeckiego:

Komentarz do uzasadnienia uchwały nr 3210/2013 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dn. 28 marca 2013 r. w sprawie odwołania mnie ze stanowiska dyrektora Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Odnosząc się do uzasadnienia uchwały ZWW o odwołaniu mnie ze stanowiska dyrektora MPPP pragnę podkreślić, że:
1/ mimo stwierdzenia w uzasadnieniu, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego „decyzję w tej sprawie pozostawił w wyłącznej gestii Zarządu Województwa Wielkopolskiego”, co jest oczywiste wobec uprawnień właścicielskich ZWW, z treści uzasadnienia nie wynika, czy opinie pozyskane przez ZWW ze strony Ministra, Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz Stowarzyszenia Archeologów Polskich wyrażały aprobatę czy też jej brak wobec wniosku o odwołanie mnie ze stanowiska dyrektora MPPP. ZWW nie jest zobowiązany do brania pod uwagę treści opinii, a jedynie do ich pozyskania, nie musi też uzasadniać przyczyny odwołania, a jednak wskazał ich aż kilka.
2/ A propos „niepokojącej sytuacji MPPP od strony merytorycznej”: Członkowie Rady MPPP, Państwo Prof.Prof. Zofia Kurnatowska i Jerzy Strzelczyk na posiedzeniach Rady Muzeum w roku 2012, ani też w latach poprzednich nie formułowali podobnych uwag, ani też twierdzeń, jakoby moja osoba „nie była optymalna” na stanowisku Dyrektora MPPP. Zarówno sprawozdania z wykonania działalności MPPP, jak i plany na rok kolejny były przyjmowane przez Radę jednogłośnie (vide: Protokoły z Posiedzenia Rady MPPP). Co więcej, służyli swoimi cennymi konsultacjami w powstawaniu scenariusza wystawy stałej Początki państwa polskiego, a w filmie towarzyszącym wystawie zostały uwiecznione wypowiedzi obojga wybitnych mediewistów. Miałem zatem wrażenie, że współpraca wszystkich Członków Rady z Muzeum przebiega harmonijnie, w pełnej zgodzie i zrozumieniu.
3/ A propos mojego „karygodnego zaniedbania” publikacji wyników dotychczasowych wyników badań archeologicznych w serii Origines Polonorum.: Na posiedzeniach Rady MPPP Pani Prof. Kurnatowska sygnalizowała pilną potrzebę opublikowania w serii wydawniczej Fundacji Nauki Polskiej Origines Polonorum tomu poświęconego archeologii Gniezna. Archeolodzy z MPPP pracując nad tym zagadnieniem przynajmniej od roku 2010, a bardzo intensywnie od roku 2011, kilkakrotnie prosili mnie o wydłużenie czasu przekazania materiałów do jesieni roku 2013. Zgodziłem się na to chcąc uwzględnić w tej cennej publikacji także najnowsze informacje dotyczące archeologii Gniezna, nie zaś tylko materiały sprzed wielu lat, nierzadko już nieaktualne.
Wydawca serii poinformował mnie w grudniu 2012 roku o konieczności udziału MPPP w kwocie 30 tysięcy złotych w publikacji książki. Kwoty tej w żaden sposób nie mogłem już dodać do planu budżetowego MPPP na rok 2013, także dlatego zatem wydanie książki planowałem na rok 2014. Dotąd ukazały się cztery publikacje opisujące archeologię różnych regionów Polski, jednak żadne z wielkopolskich muzeów nie opublikowało jeszcze „swojego” tomu Origines Polonorum. Dlaczego zatem troska o właściwą prezentację Grodu Lecha na łamach tej zasłużonej, ogólnopolskiej serii ma być moim „karygodnym zaniedbaniem”?
4/. Kluczowy dla sprawy ma być „wieloletni spór na linii Muzeum – I LO w Gnieźnie”. Sprawa rozwiązania sporu nie leży w kompetencjach Dyrektora Muzeum, a organizatora Muzeum, Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Muzeum nie opóźniało przekazania biblioteki Liceum, w oczekiwaniu na zgodę na remont ostatniej części piętra budynku Muzeum udostępniło szkole własne pomieszczenia.
5/. Odnośnie rzekomych nieznajomości zasad finansowania oraz braku nadzoru nad inwestycją podkreślam, że projekt modernizacji Muzeum pt. Ochrona dziedzictwa kulturowego w MPPP w Gnieźnie – I Etap o wartości ponad 11 mln złotych został zrealizowany w całości. Prace budowlane zostały tak zaprojektowane, aby zarówno szkoła, jak i muzeum mogły funkcjonować przez cały okres prowadzenia robót. Opóźnienie oddania budynku po remoncie wyniosło 6 tygodni, dodatkowa kwota wynikała z konieczności działań, które nie mogły być pierwotnie przewidziane, które jednak w ramach prowadzenia inwestycji zawsze mogą wystąpić i wystąpiły także w tym przypadku.
Przypomnę, że w latach 2008 - 2012 wraz z zespołem współpracowników oraz partnerami zewnętrznymi opracowałem koncepcję i zrealizowałem gruntowną przebudowę i modernizację budynku Muzeum. Inwestycja została wykonana m.in. w ramach projektu Ochrona dziedzictwa kulturowego w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – I Etap, sfinansowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Programu Operacyjnego Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W konkursie na dofinansowanie w ramach WRPO projekt ten otrzymał najwyższą liczbę punktów spośród wszystkich 92 projektów zgłoszonych przez wielkopolskie instytucje kultury. Zajął także pierwsze miejsce na liście projektów przeznaczonych do dofinansowania ze środków WRPO.
Ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego Muzeum wykonało także wymianę dachu oraz konstrukcji dachowej budynku, przeprowadziło renowację fasady oraz przystosowało obiekt dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Łącznie w latach 2008-2012 pod moim kierownictwem zrealizowano prace modernizacyjne o wartości bliskiej 15 mln zł i były to pierwsze poważne inwestycje budowlane od czasu oddania budynku Muzeum do użytku w roku 1978. W efekcie realizacji wspomnianych inwestycji MPPP pozostaje do chwili obecnej najnowocześniejszym muzeum marszałkowskim w Wielkopolsce i jednym z najnowocześniejszych budynków muzealnych w kraju pod względem zastosowanych rozwiązań infrastrukturalnych (systemy bezpieczeństwa zwiedzających i obiektów, możliwość zwiedzania przez osoby niepełnosprawne) oraz wystawienniczych (nowe wystawy stałe).
6/. A propos oceny działalności merytorycznej Muzeum „w dłuższym okresie”, oraz „kształtowania relacji zewnętrznych i wewnętrznych”:
Na stanowisko dyrektora Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie pracowałem od 1 maja 2007 roku, po wygranym uprzednio konkursie rozpisanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Jestem autorem koncepcji nowego programu ekspozycji stałych Muzeum, zrealizowanego w latach 2009-2012 oraz współautorem scenariuszy nowych wystaw stałych m.in. wystawy Początki państwa polskiego, która po raz pierwszy w polskim muzealnictwie posługuje się – obok gablot i eksponatów – językiem narracji filmowej w technice 3D. Ekspozycja jest dostępna w czterech wersjach językowych oraz w wersji dla widzów niesłyszących, niedowidzących oraz niepełnosprawnych ruchowo. Od otwarcia wystawy w kwietniu 2012 roku do końca tego roku wystawę odwiedziło ponad 43 tysiące odbiorców, zapisując w Księdze wpisów zazwyczaj bardzo pozytywne opinie (także widzowie z zagranicy).
Jestem także autorem koncepcji i współautorem scenariuszy wystaw czasowych, przygotowanych i eksponowanych w Muzeum i poza nim, m.in.:
- BUNT / Der Sturm / Die Aktion. Ekspresjoniści polscy i niemieccy, zrealizowanej we współpracy z Haus der Brandenburgisch-Preusischen Geschichte w Poczdamie oraz Muzeum Narodowym w Poznaniu (eksponowana w Poczdamie i Gnieźnie, 2011-2012)
- Polska około roku 1000. Gniezno pierwszą stolicą, zrealizowanej przez jedyne muzeum wielkopolskie i po raz pierwszy w historii MPPP w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (marzec 2013 rok)
- Promienie średniowiecza. O wędrówce motywów artystycznych (otwarcie wystawy w MPPP zostało zaplanowane na maj 2013 roku, wystawę anulowano).
Ponadto w latach 2007-2012 MPPP przygotowało i eksponowało w Polsce i w Niemczech wystawy czasowe (m.in. Wielkopolska kolebką chrześcijaństwa w Polsce w Darmstadt, Getyndze, Trewirze, Speyer i Kleve oraz Archeologia podwodna. Skarby z jezior Wielkopolski i Brandenburgii w Poczdamie i Prenzlau), a także zrealizowało we własnym gmachu kilkanaście wystaw czasowych.
We wspomnianym okresie Muzeum opublikowało kilkanaście książek, materiałów z sesji i katalogów wystaw, jak choćby Muzeum XXI wieku. Teoria i praxis. Księga pamiątkowa dedykowana prof. Krzysztofowi Pomianowi (wybitny filozof, historyk muzealnictwa i kolekcjonerstwa, dyrektor Muzeum Europy w Brukseli, od wielu lat mieszkający we Francji), czy też kilka tomów serii Wykłady o dawnej Polsce, grupujących teksty wybitnych polskich historyków, archeologów i historyków sztuki, m.in. prof.prof. Zofii Kurnatowskiej, Hanny Koćka-Krenz czy Jerzego Strzelczyka, poświęconych tytułowemu zagadnieniu, a wygłoszonych w MPPP w latach 2008 – 2010.
W listopadzie 2009 roku wspólnie z prof. Andrzejem Tomaszewskim, Przewodniczącym Polskiego Komitetu Narodowego International Council of Museums (ICOM) przygotowałem ogólnopolską konferencję naukową z zakresu muzeologii Muzeum XXI wieku. Teoria i praxis (2009), która zgromadziła przedstawicieli największych i najdynamiczniej rozwijających się muzeów polskich z udziałem Wiceministra i Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tomasza Merty na czele. Powołana do życia w Gnieźnie idea konferencji organizowanych przez muzealników i PKN ICOM owocuje do dziś w wielu muzeach w kraju. Zaplanowana przez MPPP kontynuacja konferencji Muzeum XXI wieku została wykreślona przez Organizatora Muzeum (Departament Kultury UMWW) z Planu Pracy MPPP na rok 2012.
W roku 2008 Muzeum przygotowało konferencję naukową Architektura romańska w Polsce, której przewodniczył prof. Zygmunt Świechowski, najwybitniejszy badacz tej problematyki w Polsce i nestor polskiego środowiska historyków sztuki. Sesja zgromadziła naukowców (historyków sztuki i budownictwa, archeologów) ze wszystkich liczących się ośrodków w Polsce. Na jesień roku 2013 została zaplanowana w MPPP kolejna edycja tej konferencji.
W omawianym okresie zrealizowałem zapisy Strategii Rozwoju Muzeum Początków Państwa Polskiego w latach 2007 - 2013 , której byłem współautorem. Pod moim kierownictwem opracowano w latach 2007-2008 nową koncepcję architektoniczną rozbudowy MPPP, Muzeum wprowadziło nowe programy edukacji muzealnej, regularnie pozyskiwało także środki zewnętrzne na realizowane projekty m.in. w ramach Programów Operacyjnych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i sponsoringu.
W latach 2007 - 2012 MPPP zostało wyróżnione nagrodami krajowymi i regionalnymi, m.in. w roku 2012 otrzymało Grand Prix w XXXII Konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla”, Pierwszą Nagrodę w Konkursie Marszałka Województwa Wielkopolskiego na Wydarzenie Muzealne Roku „Izabella” w kategorii „Działalność naukowa”, a także Nagrody Grand Prix oraz Pierwsze w trzech kategoriach w Konkursie Marszałka Województwa Wielkopolskiego na Wydarzenie Muzealne Roku „Izabella” (2008) oraz dyplom honorowy Prezydenta Miasta Gniezna za szczególne zasługi dla rozwoju miasta (2008).
Jestem Członkiem Polskiego Komitetu Narodowego International Council of Museums (ICOM) oraz Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Brałem udział w pracach zespołu ekspertów przygotowującego wytyczne dla Strategii Rozwoju Muzealnictwa w Polsce, prowadzonych przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, pracując jako muzealnik od 17 lat, po ukończeniu historii sztuki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jestem także Wielkopolaninem od pokoleń, znam zasady porządnej, wielkopolskiej roboty. Kształtowanie etosu pracy i norm życia społecznego to przecież także rola muzeów. Dlatego nie mogę się zgodzić z twierdzeniem, że moje „zachowanie i postawa wobec pracowników Muzeum nie służyły dobrze kierowanej” przeze mnie placówce. Wspomniane powyżej osiągnięcia Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie to przecież także niezaprzeczalne sukcesy pracowników tego Muzeum.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkich moim współpracownikom z Muzeum oraz partnerom współpracującym z nami przy wielu wspólnych projektach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto