Gmina i Miasto Witkowo. Z ochroną środowiska na „Ty”

Paweł Brzeźniak opr.
Ochrona środowiska to kluczowy punkt na długiej liście priorytetów działalności Samorządu Gminy i Miasta Witkowo. Nowoczesność i sposób zarządzania jej zasobami stanowi jedno z istotnych kryteriów dobrej jakości życia mieszkańców, poziomu i dynamiki rozwoju gospodarki, atrakcyjności inwestycyjnej oraz szeroko rozumianej konkurencyjności gminy.

Gmina i Miasto Witkowo. Z ochroną środowiska na „Ty”

Wychodząc naprzeciw oczekiwań i potrzeb mieszkańców, władze Witkowa w 4 ostatnich latach udzieliły łącznie 30 dotacji z budżetu Gminy i Miasta Witkowo do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków dla właścicieli nieruchomości na kwotę około 87 tys. zł.

Ponadto udzielono 193 dotacje na dofinansowanie kosztów wymiany systemów ogrzewania na proekologiczne urządzenia grzewcze (kotły 5 klasy, kotły gazowe) oraz kosztów wyposażenia budynku w urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii (pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne). Ze środków budżetu Gminy i Miasta Witkowo na te zadania wydatkowano kwotę w wysokości ponad 586 tys. zł.

Przed rokiem w ramach programu „Usuwanie odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag" dofinansowanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, osiągnięto wysoki efekt ekologiczny poprzez zebranie od rolników ponad 147 ton tych odpadów.

Szczególną uwagę zwracano również na likwidację wyrobów zawierających azbest. W ramach programu dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, w latach 2018-2021 unieszkodliwiono z terenu Gminy Witkowo około 495 ton niebezpiecznego azbestu w postaci płyt eternitowych. W tych latach zrealizowano łącznie 236 wniosków w tym zakresie.

Z myślą o dobrych warunkach życia Witkowian, władze Witkowa przy współpracy z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Witkowie utrzymują i gospodarują zielenią miejską parków, skwerów, zieleńców i zieleni ulicznej. Zakupiono i nasadzono na terenie Gminy Witkowo ponad 380 drzew różnych gatunków, w tym drzew miododajnych i krzewów za kwotę około 50 tys. zł.

Kluczowa jest również współpraca z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz szeroko pojętej ochrony środowiska. Świadczy o tym systematyczne dofinansowywanie funkcjonowania Koła Pszczelarzy w Witkowie.

Od dróg, przez oświetlenia, aż po kanalizację

Dbałość o ochronę środowiska to także działania inwestycyjne Gminy i Miasta Witkowo. W tym celu w latach 2018-2022 wybudowano 8,68 km dróg dla rowerów oraz chodników z dopuszczeniem ruchu rowerowego, w ramach realizacji projektów pn. „Zintegrowany niskoemisyjny transport w powiecie gnieźnieńskim - Gmina i Miasto Witkowo”, współfinansowanych przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Regionalnego na lata 2014-2020. Ponadto zakres tych inwestycji obejmował także pobudowanie nowoczesnego oświetlenia ulicznego hybrydowo-solarnego. Głównym celem zrealizowanych zadań było stworzenie zrównoważonego systemu transportowego na obszarze Gminy i Miasta Witkowo poprzez zwiększenie roli transportu publicznego. Realizacja projektów pozwoliła na ograniczenie szkodliwej emisji CO2 i poprawę stanu środowiska. Ponadto inwestycje zwiększyły komfort podróżowania środkami komunikacji publicznej, poprzez poprawę dostępności transportowej. Łączny koszt tych dwóch inwestycji to kwota 5.028.931,17 zł, a kwota dofinansowania z EFRR to 2.589.426,52 zł.

Corocznie Gmina i Miasto Witkowo realizuje zadania związane z poprawą gospodarki wodno-ściekowej na terenie całej Gminy. W ostatnich 5 latach wybudowano nowe odcinki sieci wodociągowych oraz kanalizacyjnych za łączną kwotę 4.732.121,09 zł. Część poniesionych na ten cel wydatków pochodziła ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w formie umarzalnej pożyczki.

Do kolejnych działań podejmowanych przez witkowski samorząd w zakresie ochrony środowiska należy też sukcesywna wymiana lamp i opraw oświetlenia ulicznego na nowoczesne i bardziej energooszczędne. W latach 2021-2022 zmodernizowano linie oświetlenia ulicznego i drogowego na energooszczędne lub LED za łączną kwotę 183.175,71 zł.

Ponadto w 2020 roku zmodernizowano system centralnego ogrzewania budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Witkowie. Wykonano przyłącze gazowe oraz wewnętrzną instalację gazową za kwotę 470.163,01 zł, przy finansowym wsparciu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w wysokości 30.000,00 zł.

Wszystkie wymienione działania polepszają warunki życia mieszańców oraz korzystnie wpływają na otaczające nas środowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie