Gmina Łubowo. Gospodynie z KGW wyśmienicie gotują, aktywizują mieszkańców, dbają o swoje wsie

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Koło Gospodyń Wiejskich wŁubowie zostało założone 16 grudnia 2018 roku.
Przewodniczącą jest Magdalena Drabek,
zastępcą– Marta Beśka, a skarbnikiem –
Renata Krokos-Gałęzewska. Koło zrzesza 37 osób, w tym 3 panów.

– Jako młode mamy czułyśmy potrzebę zrobienia czegoś dla siebie, czegoś innego, pasjonującego, ale iteż normalnego, ludzkiego, co dawałoby nam
satysfakcję. Niewątpliwie ułatwiły nam
to dotacje z ARiMR, dzięki którym mogłyśmy doposażyć świetlicę wiejską, zakupić sprzęt nagłaśniający oraz materiały na liczne warsztaty – przyznaje Magdalena Drabek.
Panie po raz pierwszy spotkały się
w restauracji Lednickie Wrota na wieczorku zapoznawczym z członkiniami
innych kół z terenu gminy. Każda z gospodyń własnoręcznie zrobiła sobie korale, które stały się wizytówką koła oraz
stanowiły bazę do opracowanego później logo.

Gospodynie utrzymują stały kontakt
z innymi kołami z gminy Łubowo. Bywało, że spotykały się regularnie co miesiąc. Przy kawie, domowym cieście powstawały takie cuda, jak kartki wielkanocne, wełniane kurczaczki, blejtramy,stroiki świąteczne, jajka wielkanocne,lampiony, mydełka, figury aniołów wykonane techniką powertexu
Koło Gospodyń Wiejskich wŁubowie zostało założone 16 grudnia 2018 roku. Przewodniczącą jest Magdalena Drabek, zastępcą– Marta Beśka, a skarbnikiem – Renata Krokos-Gałęzewska. Koło zrzesza 37 osób, w tym 3 panów. – Jako młode mamy czułyśmy potrzebę zrobienia czegoś dla siebie, czegoś innego, pasjonującego, ale iteż normalnego, ludzkiego, co dawałoby nam satysfakcję. Niewątpliwie ułatwiły nam to dotacje z ARiMR, dzięki którym mogłyśmy doposażyć świetlicę wiejską, zakupić sprzęt nagłaśniający oraz materiały na liczne warsztaty – przyznaje Magdalena Drabek. Panie po raz pierwszy spotkały się w restauracji Lednickie Wrota na wieczorku zapoznawczym z członkiniami innych kół z terenu gminy. Każda z gospodyń własnoręcznie zrobiła sobie korale, które stały się wizytówką koła oraz stanowiły bazę do opracowanego później logo. Gospodynie utrzymują stały kontakt z innymi kołami z gminy Łubowo. Bywało, że spotykały się regularnie co miesiąc. Przy kawie, domowym cieście powstawały takie cuda, jak kartki wielkanocne, wełniane kurczaczki, blejtramy,stroiki świąteczne, jajka wielkanocne,lampiony, mydełka, figury aniołów wykonane techniką powertexu mat. nad.
Kolejną gminą, która jest partnerem książki o wielkopolskich Kołach Gospodyń Wiejskich jest gmina Łubowo. Na jej terenie działa pięć kół, a każde z nich ma dużo do zaoferowania.

Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury Gminy Łubowo łączy ludzi, informacje oraz idee, wzbogacając życie mieszkańców i budując lokalną społeczność, poprzez udostępnianie swojej przestrzeni oraz zasobów. Oficjalną działalność rozpoczęła w grudniu 1948 roku, lecz, jak podaje Kronika Szkoły Podstawowej w Łubowie, wypożyczanie książek odbywało się w Łubowie już od dwóch lat. Uroczyste otwarcie odbyło się 16 stycznia 1949 roku.

Według kroniki Łucji Walczak, pierwszej łubowskiej bibliotekarki, Gminna Biblioteka Publiczna początkowo mieściła się w nieużywanej izbie szkolnej przy kościele.

Na przestrzeni 70 lat istnienia, Biblioteka wielokrotnie zmieniała swoją siedzibę i pracowników pod wieloletnim przewodnictwem Dyrektor Janiny Walczak. Obecnie znajduje się w oddanym do użytku w 2007 r., nowym budynku. Również od tego roku Biblioteka funkcjonuje jako samodzielna instytucja kultury. Działalność podstawowa została rozszerzona o działalność kulturalną, a także w 2021 roku zmieniła nazwę i włączyła do niej Centrum Kultury podkreślając nowy profil tej instytucji kultury. W planach jest przeniesienie biblioteki oraz części działalności kulturalnej do nowo powstającego budynku hali widowiskowo-sportowej ARENA w Fałkowie.

Praca koncentruje się na tym, aby BPiCK w Łubowie była atrakcyjnym i bezpiecznym miejscem spędzania wolnego czasu, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak dla osób dorosłych.

Ważnym elementem programu jest współpraca ze społecznością lokalną, dlatego silny akcent położony jest na współpracę z organizacjami społecznymi działającymi na terenie gminy.

BPiCK zajmuje się pomocą w tworzeniu Kół Gospodyń Wiejskich na terenie gminy, ma podpisane umowy o współpracy z Kołami, organizuje szkolenia z zakresu rozliczania dotacji i pozyskiwania środków dla KGW.

Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Łubowo zawitały do Biblioteki z projektem „Łubowskie muzykowanie” dofinansowanym że środków powiatu gnieźnieńskiego. 19 września 2020 roku BPiCK uczestniczyło w zorganizowanej przez KGW w Lednogórze "Sąsiedzkiej Wymianie Roślin". Dzięki projektowi Lokalnej Grupy Działania „Trakt Piastów” udało się dotrzeć na miejsce na wypożyczonym z LGD rowerze świetnej klasy. Przewodnik dla dzieci „Rowerem przez Historię” otrzymała mieszkanka Moraczewa. Do listy wspólnych wydarzeń można dopisać m.in.: białe niedziele, rajdy rowerowe, kiermasze świąteczne ze sprzedażą wyrobów lokalnych.

- Gminę Łubowo zamieszkuje obecnie około 6 tysięcy osób i liczba ta stale rośnie. Znajduje się w niedalekim położeniu dwóch ważnych ośrodków miejskich – Gniezna i Poznania. Przebiega przez nią droga ekspresowa S5. Od samego początku członkostwa Polski w Unii Europejskiej aktywnie pozyskujemy środki pochodzące z unijnego budżetu, co przynosi wymierne korzyści. Gmina Łubowo jest przykładem jednostki samorządu terytorialnego, która stara się poprzez realizację szeregu pomysłów, skutecznie podnosić jakość życia mieszkańców, starając się prężnie rozwijać w wielu obszarach, nie zaniedbując przy tym żadnego z nich. Stawia na rozwój zrównoważony, umiejętnie wykorzystując w tym celu fundusze unijne i aktywność społeczną mieszkańców na rzecz lokalnych społeczności. Działania te sprawiają, że gmina od wielu lat może pochwalić się dodatnim saldem przyrostu naturalnego, a także dodatnim saldem migracji

- Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie