Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Pobiedziska: siła w naturze i dziedzictwie

Paweł Brzeźniak
Gmina Pobiedziska: siła w naturze i dziedzictwie
Gmina Pobiedziska: siła w naturze i dziedzictwie Gmina Pobiedziska
Pobiedziska położone są na prastarym Szlaku Piastowskim wśród przepięknych terenów Pojezierza Poznańskiego, w północno-wschodniej części powiatu poznańskiego, w odległości 27 km od Poznania i 25 km od Gniezna. Pobiedziska są największą gminą powiatu poznańskiego.

Na powierzchni 189 km kw. mieszka ok.19 tysięcy mieszkańców. Granice gminy wyznaczają dwa charakterystyczne punkty zlokalizowane przy drodze krajowej - od strony Poznania: wiatrak-koźlak z początku XIX wieku, od strony Gniezna cmentarny kurhan z charakterystyczną kapliczką, położony w odległości 200 m na południe od drogi krajowej nr 5.

Miasto zostało założone przez Kazimierza Odnowiciela 970 lat temu. Z okazji jubileuszu 750-lecia nadania praw miejskich liczni fundatorzy w czerwcu 2007 roku postawili założycielowi miasta pomnik. Pobiedziska to także umiłowane miasto króla Władysława Jagiełły, który w 1418 r. właśnie w naszym mieście witał delegację powracającą z soboru w Konstancji.

Gmina Pobiedziska to również miejsce życia i działalności Maksymiliana Jackowskiego, założyciela kółek rolniczych. W pobliskim Węglewie urodził się prof. Józef Kostrzewski, wybitny archeolog. Z Pobiedzisk pochodził Antoni Palluth, jeden z wybitnych inżynierów, którzy zbudowali kopię niemieckiej Enigmy.

Pobiedziska to gmina bogata w walory turystyczno-rekreacyjne. Na klimat regionu pozytywnie wpływają tereny leśne oraz sieć hydrograficzna gminy, którą tworzą rzeki Cybina i Główna, 25 jezior i około 250 niewielkich oczek wodnych.

Atrakcyjne przyrodniczo tereny gminy zostały włączone do trzech parków krajobrazowych: Puszcza Zielonka, Promno, Lednicki Park Krajobrazowy oraz czterech rezerwatów przyrody. Warto tutaj zwiedzić kościół pw. św. Michała Archanioła, należący do najstarszych kościołów gotyckich w Wielkopolsce, Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego - park, w którym znajdują się miniatury budowli Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski, wraz z wybudowanym obok grodem z wystawą średniowiecznych maszyn oblężniczych, drewniany kościół pw. św. Katarzyny w Węglewie z obrazem Matki Boskiej „Pani z Wyspy”.

Ponadto warto zobaczyć: drewnianą dzwonnicę z XIX w., w której znajdują się cztery dzwony - jeden z nich został ufundowany w 1998 r. przez społeczeństwo gminy dla uczczenia 950-lecia powstania Pobiedzisk, Rynek miasta - plac na planie kwadratu, który posiada na swych obrzeżach zabytkową XIX-wieczną zabudowę. Na Rynku w pobliżu kościoła znajduje się XVIII-wieczny, najstarszy w mieście dom mieszkalny kryty dachem polskim - dwuspadowym, poewangelicki kościół pw. św. Ducha pochodzący z początku XIX w. Wyjątkowy jest również pałac w Pomarzanowicach z XIX w. otoczony parkiem wiejskim o powierzchni 4 ha, osiemnastowieczny dworek Jackowskich we Wronczynie, drewniana dzwonnica i cmentarz przykościelny we Wronczynie.

Zarówno dzwonnica z 1762 r., jak i przyległy do niej cmentarz objęte są ochroną. Przy kościele znajduje się grobowiec Maksymiliana Jackowskiego, a w okolicy dworek rodziny Radońskich w Kociałkowej Górce wraz z parkiem z drugiej połowy XIX w. czy Pałac w Krześlicach z XIX w.

Gospodarz gminy zaprasza
Szanowni Państwo,__
Nasze miasto zostało założone przez Kazimierza Odnowiciela 970 lat temu. Dla ludzi preferujących turystykę pieszą opracowane zostały ścieżki dydaktyczne, pozwalające lepiej poznać tereny i historię gminy. Uruchomiona została również sieć tras nordic walking po najciekawszych przyrodniczo zakątkach parku krajobrazowego Promno oraz „Szlak Kajakowy Puszcza Zielonka”, w pełni przystosowany i oznakowany szlak turystyki wodnej na obszarze jezior pomiędzy miejscowościami Pobiedziska i Tuczno. Możliwość skorzystania z boisk sportowych, licznych plaż, pieszych szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych oraz odpowiednia baza noclegowa i gastronomiczna sprawiają, że Pobiedziska uważane są za jedną z najbardziej atrakcyjnych gmin w całej Wielkopolsce.
Dorota Nowacka,
burmistrz miasta i gminy Pobiedziska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto