Gnieźnieńska Karta Seniora - jak sprawuje się ten pomysł?

Paweł Brzeźniak
Iza Budzyńska
Udostępnij:
Zamysłem było to, aby karta dawała szansę na zniżki w instytucjach i sklepach na terenie Gniezna. Czy po trzech latach od wprowadzenia pomysł jest uznawany za udany?

Gnieźnieńska Karta Seniora - jak sprawuje się ten pomysł?

Gnieźnieńska Karta Seniora ma pozwolić osobom po 60. roku życia korzystać taniej np. z basenu, siłowni, pójść na spektakl, koncert, zadbać o zdrowie i wygląd. Ma to zaktywować starszych mieszkańców, by nie siedzieli w domach.

- Na co dzień współpracujemy z organizacjami pozarządowymi na różnych płaszczyznach i zauważamy potrzebę takiej bezustannej zachęty do korzystania z ofert naszej lokalnej bazy, czy kulturalnej, czy oświatowej. Często występuje bariera finansowa, nie każdego stać, żeby pójść do teatru, czy na basen - mówiła przed wprowadzeniem projektu Alina Kujawska-Matanda, ówczesna członkini zarządu powiatu gnieźnieńskiego.

- Gnieźnieńska Karta Seniora” był pierwszym pomysłem na terenie powiatu gnieźnieńskiego, który w tak znacznym stopniu odpowiedział na potrzeby seniorów. Od początku swojego funkcjonowania, czyli roku 2014, nieustannie cieszy się powodzeniem wśród mieszkańców, którzy ukończyli 60 rok życia - przyznają przedstawiciele starostwa, gdzie można składać wnioski w sprawie karty. - Dzięki dynamicznemu rozwojowi programu, jego uczestnicy mają możliwość skorzystania z szerokiej palety ofert promocyjnych, czy zniżek przygotowanych przez kilkudziesięciu partnerów. Obecnie ich lista obejmuje 49 podmiotów, również spoza powiatu.

Aby przystąpić do programu „Gnieźnieńska Karta Seniora” wystarczy jedynie złożyć wypełnioną i podpisaną deklarację dostępną m.in. bezpośrednio w starostwie powiatowym lub na stronie internetowej www.powiat-gniezno.pl oraz okazać dowód osobisty czy też inny dokument potwierdzający tożsamość i wiek. Zgłoszenia każdego dnia przyjmują pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Obecnie w rejestrze posiadaczy „Gnieźnieńskiej Karty Seniora” znajduje się 5466 osób. Warto przypomnieć, iż inicjatorami powstania programu, byli między innymi sami emeryci, w tym członkowie Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Rejon w Gnieźnie, Polskiego Związku Niewidomych Koło w Gnieźnie, Stowarzyszenia Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnego „Promyk” w Gnieźnie, Stowarzyszenia Gnieźnieńskich Amazonek i Wielkopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu.
- Jako zespól naszej firmy pomysł oceniamy pozytywnie. Wielu członków korzystających z naszych sekcji posługuje się tą kartą i korzysta ze zniżek. Adekwatnie dotyczy to również Klubu Seniora RADOŚĆ, którzy w wymierny sposób posługują się kartą korzystając ze zniżek przysługujących na tą kartę. Osoby będące po 75 roku życia, zajęcia proponowane przez MOK mają gratis - informuje Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Centrum Kultury eSTeDe seniorom chcącym aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym i mile spędzić czas oferuje wiele bezpłatnych sekcji i warsztatów stałych oraz imprez. - Na wszystkie imprezy biletowane natomiast zapewnia osobom starszym posiadającym Gnieźnieńską Kartę Seniora 20 % zniżki. W ostatnich 2 latach około 10 % korzystających z imprez biletowanych to osoby posiadające i korzystające z karty seniora - informuje Agniesza Loba z Centrum Kultury eSTeDe.

Odmienne zdanie mają przedstawiciele Muzeum Początków Państwa Polskiego. - Krótko mówiąc - niewiele osób korzysta z tego pomysłu, ponieważ większość osób o nim po prostu nie wie. Jeżeli nie otrzymają takiej informacji/zapytania to rzadko zdarza się, by ktoś chciał z karty skorzystać - ocenia Aleksandra Dudczak z MPPP w Gnieźnie.

Podobnie uważa Dawid Stube z Agencji Fotograficznej Fotostube. - Pomysł karty seniora jest idealny, z naszych obserwacji zauważamy że mało jest reklamy i wielu ludzi jeszcze o niej nie wie. Obecnie liczba partnerów programu wynosi 49 podmiotów, w tym m.in. GOSiR czy Teatr Fredry.

Z danych Eurostatu wynika, że w 2020 roku będzie ponad 9,5 mln osób powyżej 60 roku życia, czyli blisko 1/4 ludności Polski. Prognozy demograficzne wymuszają niejako nowe postrzeganie wizerunku seniora, który ciągle nie jest doceniany jako konsument dóbr materialnych. A przecież kiedy porównamy dochody na członka rodziny okazuje się, że seniorzy dysponują większą kwotą na osobę niż młodzi. Mogą zatem być nabywcami wielu dóbr, byle tylko odpowiadały one ich potrzebom. Specjaliści prognozują rozwój rynku dla seniorów zauważając, że to co przeszli Francuzi czy Niemcy ponad 20 lat temu, w Polsce dopiero się zaczyna.Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom seniorów, w grudniu 2011 roku we Wrocławiu uruchomiony został program pod nazwą „Karta Seniora”. Jego pomysłodawcą i realizatorem jest Wrocławskie Centrum Seniora. Obecnie Karta Seniora funkcjonuje z powodzeniem m.in. w Krakowie, Częstochowie, Warszawie, Szczecinie, Kołobrzegu, Bytomiu, Chorzowie, Tarnowie, Małej Wsi, Wieliczce, Głuchołazach, Łomiankach czy Legnicy. Pojawia się też Karta o zasięgu wojewódzkim, np. Małopolskie, Opolskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie