Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gnieźnieńska oświata nowocześnieje w "chmurze"

Aleksander Karwowski
A.Karwowski
Gnieźnieńskie placówki prowadzone przez Urząd Miasta Gniezna zmieniają się w miejsca, gdzie uczniowie już od najmłodszych lat dotkną nowoczesnej technologii. Pomagają w tym Microsoft, czy Inea.

Założenia rozwoju szkół w kierunku korzystania w najnowszych osiągnięć technologicznych, przedstawił na konferencji prasowej w Szkole Podstawowej nr 12 prezydent Gniezna Tomasz Budasz. Plany są szerokie i bardzo ambitne. - W zeszłym roku trzy pierwsze szkoły objęliśmy siecią światłowodową, za pomocą której dostarczamy internet. Tutaj chodzi o cel. Chcemy objąć dzieci w szkołach podniesieniem jakości nauczania i życia. Dziś korzystanie z internetu jest normalnością, ale nie wszyscy jeszcze mają swobodny dostęp do internetu. Ważne jest także umiejętne korzystanie z wiadomości zawartych w internecie - stwierdził prezydent, dodając że nowe technologie mają dzieciom dać lepszy start w przyszłość.

Nie da się ukryć, że dotychczas szkoły nie nadążały z dostosowywaniem swoje infrastruktury informatycznej do szybko zmieniającej się technologii. Teraz te zapóźnienia mają być nadrabiane. Miasto Gniezno planuje w następnych latach rozwijać budowanie profesjonalnej infrastruktury sieciowej w szkołach. - Do budowy sieci w szkole trzeba podejść poważnie. - mówi Andrzej Musisz z projektu "Szkoła w chmurze" firmy Advisor. - Szkoła to duża instytucja z setkami użytkowników. Nie da się uniknąć zrobienia najpierw projektu sieci. On pokazuje co jest do zrobienia. Dzięki sieci mamy możliwość monitorowania tego, co dzieje się w szkołach. Mija czas, że musimy oczekiwać informatyka, bo np. ma dyżury w środy. Dziś sieć jest potrzeba całą dobę, więc konieczny jest monitoring cały czas, by szybko reagować na problemy.

Pierwsze szkoły, które uzyskały kosztowny system sieci szerokopasmowej, to Szkoły Podstawowe nr 8 i 12, a także Gimnazjum nr 2. Te jednostki edukacyjne posiadają już 100 % dostęp do internetu za pomocą sieci Lan i WiFi. Internet do wszystkich szkół, na podstawie podpisanej umowy, dostarczy firma Inea liniami światłowodowymi. Umowa będzie obowiązywać trzy lata.

W Gnieźnie wdrażana jest także usługa Microsoft Office 365. Dzięki niej uczniowie i nauczyciele uzyskają narzędzia do wymiany informacji w tzw. "chmurze". - Jest to usługa, która pozwala na nowy sposób komunikacji, na szerszą współpracę, na zmianę modelu kontaktu między uczniami i nauczycielami - informuje Cecylia Szymańska-Ban z Microsoft. - Wszyscy uczniowie i nauczyciele będą mieć wspólną pocztę. Każdy będzie także dysponował dyskiem o wielkości 1 Terabajta. Udostępniamy także zewnętrzny "sharepoint", czyli możliwość budowania sobie własnych bibliotek, którymi będzie można się dzielić. Będzie także Skype w wersji biznesowej. Można sobie wyobrazić, że szkoła będzie go wykorzystywała np. w indywidualnym toku nauczania na odległość.

Jak zapewnia wiceprezydent Michał Powałowski, powyższe działania służą dokonaniu skoku technologicznego naszych szkół, by wzbogacić proces dydaktyczny uczniów gnieźnieńskich placówek edukacyjnych.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto