Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku: nasi seniorzy aktywnie łamią stereotypy

Sona Ishkhanyan
Zdobywają nową wiedzę i umiejętności, rozwijają zainteresowania, tworzą i utrzymują więzi społeczne, a także działają wolontaryjnie na rzecz społeczności lokalnej. Jak sami twierdzą wybierają rower zamiast kanapy i podróże zamiast telewizora. Aktywnych seniorów nie brakuje w naszym mieście.

Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku: nasi seniorzy aktywnie łamią stereotypy

Potrzeby współczesnych seniorów oraz coraz większa liczba osób starzejących się doprowadziły do powstania uniwersytetów trzeciego wieku. W tych instytucjach osoby starsze poświęcają swój wolny czas nie tylko na naukę, ale także na aktywność fizyczną i społeczną. Niestety w Polsce panuje wiele stereotypów dotyczących osób starszych, które skutecznie łamią nasi seniorzy - studenci Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

GUTW w tym roku obchodzi swój jubileusz dziesięciolecia istnienia. Na inauguracji roku akademickiego 2016/2017 ślubowało 20 absolwentów, a 15 studentów obchodziło swoje absolutorium. Przez dziesięć lat swojej pracy gnieźnieński uniwersytet zdążył wykształcić w naszym mieście nowe poglądy na temat studiowania osób starszych. - Człowiek dobiegający wieku ok. 60 lat, często już pozbawiony aktywności zawodowej, musi zmierzyć się z wieloma różnymi problemami: utratą wielu znajomych, syndromem pustego gniazda, zmniejszonymi środkami finansowymi, dysfunkcjami organizmu, bardzo dużą ilością wolnego czasu do zagospodarowania i oczekiwaniami rodziny wobec ról babci czy dziadka. - mówi Danuta Wiśniewska, prezes zarządu GUTW.

- Sytuację pogarszają stereotypy i niechęć wobec osób starszych, mało przyjazna atmosfera w środowisku. Wiele osób poddaje się i nie podejmuje żadnej nowej aktywności. Stają się ludźmi zgorzkniałymi, samotnymi i opuszczonymi. Pogarsza to ich stan fizyczny i psychiczny. Staja się tez problemem dla bliskich - dodaje prezes.

Studenci GUTW pokazują, że można też inaczej. - Zamiast życia kanapowca, ciągle niezadowolonego i kwękającego staruszka wybieramy życie aktywne, świadome, zmieniamy obraz samego siebie, wierzymy w dobrą przyszłość - zaznacza pani prezes. Gnieźnieńscy seniorzy oprócz uczestnictwa w licznych wykładach, aktywizują się także w sferze fizycznej. - Dbamy również o profilaktykę zdrowotną: wykłady z dziedziny medycyny, zajęcia ruchowe rehabilitacyjne, joga - podkreśla pani Danuta. - My musimy być ciągle aktywni, musimy się szkolić, znać przepisy prawne, umieć wypełniać druki online, prowadzić stronę internetową, prowadzić dokumentację itp. - dodaje.

W uniwersytecie jest również szczególnie wyróżniająca się grupa, która aktywnie angażuje się w życie społeczności lokalnej. Organizują np. wystawy artystyczne, wieczorki taneczne, biesiady turystyczne, pokazy mody, wycieczki, rajdy piesze czy rowerowe, wyjścia na kręgle, pracę w biurze, występują podczas organizowanych uroczystości śpiewając, recytując czy wystawiając spektakle. - Zawiązała się też grupa wolontariacka „Pomocna Dłoń”, która w ramach tej działalności pomaga w DPS-ie. Taka forma aktywności jest też bardzo ważna w egzystencji naszych seniorów. - Realizujemy swoje pasje, rozwijamy się, ale co jest najbardziej istotne dla nas, nawiązujemy nowe znajomości i wychodzimy z naszych przysłowiowych „czterech ścian”. Działalność, choćby w niewielkim zakresie, wpływa na psychikę, wzbogaca doświadczenia oraz oddziałuje pozytywnie na nasze samopoczucie - twierdzi Lucyna Kaszyńska, studentka GUTW. Pani Lucyna aktywnie uczestniczy w działającym na łamach uniwersytetu „Teatr Ponad Czasem”, który ma za sobą wiele sukcesów, często podróżuje po Polsce i występuję na przeglądach artystycznych. Wychowankowie tej grupy współpracują także z aktorami Teatru Fredry - jako statyści występują w najnowszych sztukach, ale także biorą udział w różnych szkoleniach z grupą młodzieży. - Z wielką radością wspominam naszą współpracę z młodzieżą. Takie zajęcia dały nam możliwość bliższego kontaktu i wzajemnej interakcji z młodzieżom. To było super doświadczenie - wspomina pani Lucyna. Na szczególne wyróżnienie zasługuje także grupa wolontariuszy z GUTW. - Kształtujemy swój umysł dzięki wykładom, a ciało - dzięki ćwiczeniom fizycznym. Nawiązujemy relacje społeczne, spełniamy się towarzysko, udzielamy się kulturalnie, a to co najbardziej cenie - działamy społecznie. Jako wolontariusze dyżurujemy w Miejskim ośrodku Pomocy Społecznej. Prowadzimy tam różne zajęcia, uczymy, pomagamy, a przede wszystkim rozmawiamy. Doświadczenie, które posiadamy próbujemy przekazać innym, poprzez poznanie ich problemów - przyznaje Wojciech Cichy, student GUTW.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto