Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: 42. Bieg Lechitów - najstarszy półmaraton w Polsce już 15 września

Redakcja
W niedzielę 15 września uczestnicy 42. edycji Biegu Lechitów wystartują z Ostrowa Lednickiego w kierunku Pierwszej Stolicy Polski. W chwili obecnej na liście startowej najstarszego polskiego biegu masowego znajduje się liczba ponad 3 tysięcy biegaczy.

Gniezno: 42. Bieg Lechitów - najstarszy półmaraton w Polsce już 15 września
Start biegu z Małego Skansenu w Ostrowie Lednickim zaplanowano na godzinę 11:00. Zawodnicy finiszować będą na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie. Od pierwszej edycji biegowi głównemu towarzyszyły biegi młodzieżowe dla uczniów wszystkich szczebli szkół. Od 2015 roku do programu organizatorzy wprowadzili biegi Małych Lechitów dla przedszkolaków.W tym roku, po raz pierwszy,wystartuje Mini Bieg na dystans 4,2 km, który wystartuje o godz. 11:30, nad jeziorem Jelonek przy ul . Łaskiego, meta na Placu Św. Wojciecha w Gnieźnie.

Zapisy i więcej informacji o poszczególnych kategoriach biegu: tutaj

-Bieg zapewnia dużą zabawę, dużą frajdę, a dla nas też walor promocyjny naszego miasta, bo w gronie osób przybywających do Gniezna, znajduje się ogromna rzesz osób z całej Polski. Impreza podkreśla walor historyczny naszego regionu, startujemy w miejscu, gdzie powstała Polska, a kończymy - w cieniu Katedry, gdzie urzędował pierwszy władca Polski. Całemu wydarzeniu towarzyszy wspaniała atmosfera, a mówię to nie tylko jako organizator, ale także jako osoba, która uczestniczy w Biegu Lechitów już od kilku lat - mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Zawody organizowane są od 1978 roku, od 2004 roku Bieg Lechitów jest oficjalnym półmaratonem z trasą atestowaną przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.

-Gnieźnieński bieg zapoczątkował historie masowych biegów w Polsce, bo warszawski półmaraton ruszył dopiero rok później. Od tego momentu w Polsce systematycznie rosła kultywacja biegania. Obecnie w Polsce organizowanych jest ponad 5 tysięcy biegów. Tym bardziej się cieszymy, że ponad 3 tys. zawodników wybrało Gniezno i wystartuje w 42. Biegu Lechitów. Uczestnicy przyjeżdżają do nas całymi rodzinami. Mamy propozycję zarówno dla dorosłych, jak i dla młodszych, a od kilku lat dla przedszkolaków w tym roku ruszamy z nową propozycją, dla osób,które przyjeżdżają ze swoimi partnerami, którzy biegną w półmaratonie, ale nie są w stanie pokonać dystansu biegu głównego. Przygotowaliśmy, więc dystans krótszy - 4,2 km, bawimy się tą cyfrą 42. Te osoby będą mogły poznać smak rywalizacji, przyjemność biegania, dostana te same gadżety - koszulki, medale oraz wspólnie będą mogli się bawić i świętować w strefie, gdzie przygotujemy dla nich poczęstunek - dodał Andrzej Krzyścin, dyrektor Biegu Lechitów.

Średniowieczni wojowie na koszulkach biegu
Na oficjalnych koszulkach biegu znajdzie się grafika, która przywołuje pamięć o piastowskiej epoce i roli Gniezna w kształtowaniu się polskiej państwowości. – Liczymy, że średniowieczni wojowie, którzy znajdują się na koszulce, dodadzą biegaczom jeszcze więcej animuszu, co będzie procentować nowymi rekordami życiowymi na mecie naszego biegu – dodaje Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz.

Historyczna kolekcja medali

Medale gnieźnieńskiego Biegu Lechitów tworzą niezwykłą kolekcję. Tegoroczny krążek będzie już siódmym i zarazem ostatnim z serii „Historia Godła Polski”. Pierwszy medal z tej serii w roku 2013 roku zawierał Denar Chrobrego, w kolejnym roku na medalu znalazła się Pieczęć Majestatyczna Przemysła II, a w 2015 roku orzeł z pieczęci Władysława Łokietka z 1312 roku. Na krążku z 2016 roku widniał
orzeł z czasów Kazimierza Wielkiego, a na medalu w 2017 roku pojawił się orzeł Rzeczypospolitej Obojga Narodów 1386-1795. Na ubiegłorocznym krążku widniało godło Polski z lat 1919-1927. W tym roku medal będzie zawierał aż trzy godła. Na rewersie będą orły z okresu 1927-1939 oraz 1944-1980, a na awersie współczesny orzeł.
Wierni Lechici
Bieg Lechitów ma swoich prawdziwych bohaterów: czterech zawodników, którzy wystartowali i ukończyli wszystkie edycje biegu. Ci Wierni Lechici to: Stefan Dobak, Hieronim Olejniczak, Wojciech Wesołowski i Jerzy Nawrot. Najlepszym dotychczasowym czasem łącznym może poszczycić się Stefan Dobak, który spędził łącznie na trasie łącznie prawie trzy doby, a dokładnie 64 godziny, 50 minut i 25 sekund! Mamy nadzieję, że 15 września po raz 42 powitamy ich na mecie 42. Biegu Lechitów.
Sponsorem Generalnym biegu jest PKO Bank Polski, a Sponsorem Strategicznym gnieźnieńska firma Altom. Organizatorem biegu z ramienia Miasta Gniezna jest Klub sportowy ALTOM Gniezno oraz Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Wspaniałą ideą wykazał się partner strategiczny biegu – PKO Bank Polski, który podczas biegu organizować będzie zbiórką charytatywną dla Alanka i Maksymiliana, którzy ze względu na stan zdrowia potrzebują kosztownego leczenia i rehabilitacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto