Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: 500 plus zgodnie z planem

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Podczas Forum Samorządowego w Gnieźnie dyskutowano na temat skutków wprowadzenia programy "500 plus". W spotkaniu wziął udział m.in. Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Gniezno: 500 plus zgodnie z planem

W trakcie forum Minister Bartosz Marczuk przedstawił ocenę funkcjonowania Programu 500+ z perspektywy polityki państwa. Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej środki wydatkowane od kwietnia br. w wysokości 11,3 mld zł w większości zostały wydane z pożytkiem dla dzieci. Jak wynika z badań Ministerstwa głównym celem jest edukacja, zakup żywności i wspólne wycieczki. - Przedstawiciele samorządów potwierdzają że w gminach nie odnotowano wzrostu sprzedaży alkoholu, a w niektórych nawet spadek.Na wysypiskach śmieci, również w Gnieźnie, zauważa się stare łóżka i inne meble wskazujące, że w rodzinach dokonano zakupu nowego wyposażenia mieszkań. Wzrosła też sprzedaż sprzętu elektronicznego - mówi Anna Dzionek, rzecznik Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

W całej Polsce do końca października było wydanych zaledwie ok. 750 decyzji zamiany finansowego świadczenia 500 + na świadczenie rzeczowe z obawy o niewłaściwe wykorzystanie. To jest jednak margines biorąc pod uwagę, że złożono około 2,8 mln wniosków, a świadczenie otrzymuje 3,8 mln dzieci. - Rodziny program 500+ oceniły bardzo pozytywnie, choć przy okazji forum zgłosiły Ministrowi propozycję jego poszerzenia na dzieci starsze niż 18 letnie, które generują wyższe koszty dla rodzin niż dzieci młodsze. W trakcie spotkania omawiano również temat pracy z rodziną dysfunkcyjną i funkcje asystenta rodziny - mówi Dzionek. - Asystent rodziny, to nowy zawód, wykonuje go osoba czasowo wspierająca rodzinę, aby w przyszłości samodzielnie potrafiła pokonywać trudności życiowe, zwłaszcza dotyczące opieki i wychowania dzieci. Działania asystenta rodziny często służą do usamodzielnienia rodziny dysfunkcyjnej w celu pozostawienia dzieci w rodzinie zapewniającej im poczucie bezpieczeństwa i prawidłowy rozwój. W Gnieźnie swoje zadania realizuje 5 asystentów rodziny. Z dyskusji przedstawicieli samorządów gmin wynika, że nie wszystkie gminy realizują to zadanie - dodaje rzeczniczka urzędu.

- "Macierewiczofobia" czy "500 + karabin" ? Projekt ws. Wojsk Obrony Terytorialnej skierowany do prac w komisji

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto