Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. 82. rocznica wybuchu II wojny światowej

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Gniezno. 82. rocznica wybuchu II wojny światowej
Gniezno. 82. rocznica wybuchu II wojny światowej Paweł Brzeźniak
82 lata temu w Polsce wybuchła największa wojna w historii świata. II wojna światowa trwała prawie 6 lat. W środowe popołudnie gnieźnianie zebrali się w Parku im. T. Kościuszki, aby upamiętnić to wydarzenie.

Kwiaty i znicze przy Pomniku ku czci poległych w latach II wojny światowej złożono 1 września o godzinie 17:00.

Również 1 września w okolicach Starego Ratusza wyemitowana została krótka audycja, która jest zapisem rozmowy o tym, co najmłodsi mieszkańcy Pierwszej Stolicy myślą o postawach obywatelskich i swoim kraju. Nagranie było także udostępnione w przystosowanych do tego autobusach MPK.

Przypomnijmy, że na Dalkach znajduje się pomnik, który upamiętnia zamordowanych mieszkańców: Drachowa, Gębarzewka, Kłecka, Owieczek, Przysieki i Świniar. Leżą tutaj 24 zamordowane osoby. Jak to wyglądało we wrześniu 1939 roku? Dla nas, gnieźnian, 1 września upłynął spokojnie. Nad miastem przeleciały niemieckie samoloty, a od zachodniej granicy zaczęły się przetaczać tabuny uciekających osób. Potem ewakuowane zostały władze samorządowe i dowództwo armii "Poznań". Do dzisiaj widzimy pusty fragment przy ul. Chrobrego i Mickiewicza, który jest efektem bombardowania. Pamiętamy bohaterską postawę ks. Mateusza Zabłockiego, zamordowanego kilka miesięcy później za dzielną postawę podczas Powstania Wielkopolskiego i II wojny światowej. To wtedy powstaje Straż Obywatelska; wtedy wszyscy zgodnie przystępują do kopania rowów w parku naprzeciwko PKP. Kilka dni później Niemcy wjechali do Gniezna.

Prezydent Tomasz Budasz zwrócił się do zebranych, a szczególnie do młodych osób:

- Jaki przekaz jest dzisiaj dla nas? Pamięć i obowiązek niesienie pamięci historycznej dla was, dla młodych. Chcemy, aby 1 września zawsze kojarzył wam się z początkiem roku szkolnego, a nie z wojną. O tamtych czasach trzeba pamiętać, bohaterów trzeba czcić i oddawać im należyty szacunek. A jak jest dzisiaj? Kiedy spojrzymy na wschodnią granicę Rzeczpospolitej, czy już możemy mówić o wojnie hybrydowej czy o stanie zagrożenia naszego państwa? Nasuwa się pytanie: czy w tych czasach trzeba być człowiekiem? Czy trzeba spragnionych napoić i nakarmić tych, którzy są głodni? Czy trzeba być człowiekiem czy też nie? Każdy z nas musi samodzielnie na to pytanie odpowiedzieć. Pamiętajmy o tym, bo historia kiedyś nas z tego rozliczy. Cześć i pamięć bohaterom tamtych wydarzeń. Przywracanie szacunku i pamięci niech będzie naszym zobowiązaniem na lata

- powiedział gospodarz miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto