Gniezno. Centrum przesiadkowe przy dworcu ma być gotowe w lipcu

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Gniezno. Centrum przesiadkowe przy dworcu ma być gotowe w lipcu
Gniezno. Centrum przesiadkowe przy dworcu ma być gotowe w lipcu UM Gniezno
Udostępnij:
Gniezno. Centrum przesiadkowe przy dworcu ma być gotowe w lipcu. Informacje na temat realizowanej inwestycji przekazał we wtorek, 20 kwietnia Jarosław Grobelny, zastępca prezydenta Gniezna. Plan jest taki, aby dworzec autobusowy w Gnieźnie zupełnie zmienił swoje oblicze i stał się bardziej funkcjonalny.

Rozpoczął się kolejny etap związany z budową Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Trwa budowa wiat przystankowych oraz budynku ZCP. Zakończenie inwestycji dofinansowanej środkami unijnymi planowane jest na lipiec 2021 r.

Prace na terenie Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego przebiegają zgodnie z planem. Aktualnie rozpoczyna się montaż 6 zadaszonych wiat autobusowych. Wykonano także fundamenty i rozpoczęto montaż konstrukcji stalowej budynku ZCP. Po zamontowaniu konstrukcji stalowej nastąpi montaż ścian budynku z płyt warstwowych. Wykonane są już m.in. przyłącze wodociągowe do budynku ZCP; wszystkie fundamenty pod wiaty autobusowe i wiatę rowerową i motorowerową; podbudowy dróg manewrowych; część sieci oświetlenia terenu wraz z montażem słupów oświetleniowych oraz część sieci teletechnicznej, a także cała infrastruktura podziemna. Usunięte zostały kolizje sieci elektroenergetycznych, teletechnicznych, sanitarnych i gazowej.

Nagranie z miejsca prac:

Zakres tej inwestycji obejmuje budowę 6 zadaszonych peronów autobusowych, budowę 87 miejsc postojowych dla samochodów osobowych w tym 5 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami wraz z drogami manewrowymi. Na terenie ZCP powstanie także wolnostojący, jednokondygnacyjny budynek dla pasażerów i obsługi technicznej. Wybudowane będą chodniki oraz ścieżki rowerowe, wiata dla rowerów i motorowerów. Uruchomiony zostanie także system informacji pasażerskiej w postaci 6 elektronicznych tablic peronowych oraz elektronicznej tablicy zbiorczej, a także biletomat i monitoring wizyjny.

Gniezno. Centrum przesiadkowe przy dworcu ma być gotowe w lipcu

Gniezno. Centrum przesiadkowe przy dworcu ma być gotowe w lipcu

Ponadto, Zintegrowane Centrum Przesiadkowe wyposażone będzie w panele fotowoltaiczne, czujnik czystości powietrza, sieć hot-spot oraz elementy małej architektury (ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci itp.) Centrum wraz z budynkiem do obsługi pasażerów dostosowane będzie dla osób z niepełnosprawnościami. Przewidywany termin zakończenia prac to II kwartał 2021 roku.

- Poza Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym w ramach tego projektu mamy jeszcze parking przy ulicy Wrzesińskiej oraz system roweru miejskiego. To inwestycja bardzo potrzebna, która nie tylko będzie funkcjonalna, ale także zmieni obraz, który do tej pory był nie do końca zachęcający dla wszystkich przybywających do naszego miasta komunikacją zbiorową - przyznaje wiceprezydent Jarosław Grobelny. - Dodatkowe środki udało nam się pozyskać wspólnie z panem prezydentem Budaszem dla naszego Obszaru Strategicznej Interwencji. W ramach tego samego poddziałania pozyskaliśmy także środki na przebudowę bazy MPK wraz z zakupem autobusów - dodaje.

Co do systemu roweru miejskiego, będzie ich 115. Dwie firmy dołożyły się do zakupu łącznie 15 jednośladów. Wszystkie działania związane z przetargiem zostały już przeprowadzone. Ostatnie z nich polegały na wyłonieniu wykonawcy, który zrealizuje punkty postojowe dla rowerów. Łącznie będzie ich 30. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami przetargowymi, program powinien ruszyć 1 lipca. Ponad milion złotych dofinansowania ze środków unijnych trafi do Gniezna na budowę trasy rowerowej na ul. Gdańskiej. Realizacja projektu rozpocznie się w maju, a zakończy w grudniu 2021 r. Chodzi o odcinek od Ronda im. Jacka Kaczmarskiego do Ronda Winiary o łącznej długości około 1 km. W ramach planowanej trasy rowerowej zostanie wykonana droga dla rowerów i ciąg pieszo - rowerowy o nawierzchni z betonu asfaltowego. Ponadto wykonany zostanie chodnik, zjazdy i zatoka autobusowa o nawierzchni z kostki betonowej. Zadanie obejmuje również wykonanie oznakowania pionowego i poziomego oraz doświetlenie jednego przejścia dla pieszych z przejazdem rowerowym.

Termin realizacji projektu: 1.08.2019r. – 31.07.2021 r.

Całkowita wartość projektu: 5 390 438,78 złotych.
Dofinansowanie unijne dla projektu: 4 481 165,35 złotych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie