Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. Co dalej z przebudową ulicy Warszawskiej?

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Gniezno. Co dalej z przebudową ulicy Warszawskiej?
Gniezno. Co dalej z przebudową ulicy Warszawskiej? Google Street View
Gniezno. Co dalej z przebudową ulicy Warszawskiej? W czwartkowe późne popołudnie zorganizowano konsultacje społeczne online w sprawie planowanych zmian w tej części miasta.

Miasto przewiduje, że w ramach opracowanego projektu koncepcji tras rowerowych na terenie Gniezna w czerwcu rozpocznie się przebudowa ul. Warszawskiej.

Jakie były plany?

W ramach inwestycji zostanie wykonana nowa nawierzchnia. Przewiduje się zmianę organizacji ruchu związaną z planowanym wprowadzeniem kontrapasa rowerowego. Będzie on prowadził od skrzyżowania z ul. Kościuszki do ul. Rzeźnickiej. Na dalszym odcinku, w kierunku samego Rynku, zastosowany zostanie kontraruch rowerowy.

Pojawienie się kontrapasa z lewej strony wiąże się ze zmianą lokalizacji miejsc postojowych. W miejsce obecnych, pojawią się wyznaczone miejsca do parkowania równoległego po stronie prawej (patrząc w kierunku ul. Kościuszki). Na tym odcinku zmieni się również ilość pasów ruchu prowadzących do skrzyżowania z ul. Kościuszki. Obecne wzdłuż ul. Warszawskiej mieści się 56 miejsc postojowych. Po przebudowie do dyspozycji kierowców zostanie oddanych 28 miejsc, w tym 3 dla osób z niepełnosprawnościami. Kierowcy nadal będą mieli możliwość pozostawienia samochodów np. na podziemnym parkingu pod targowiskiem, gdzie znajduje się 96 miejsc postojowych.

Tyle plany. W ramach konsultacji zgłoszono 23 uwagi mailowe i 2 uwagi telefoniczne. Większość głosów było za pozostawieniem miejsc postojowych.

- Mieliśmy 6 głosów za wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu, w tym były uwagi do projektu i szczegółowych rozwiązań. Wpłynęło 14 głosów w tym było podpisanych 51 osób, które zgłosiły sprzeciw do likwidacji miejsc postojowych i sprzeciw do wykonania kontrapasu. 3 głosy były neutralne, stanowiły drobne uwagi. Na stronie Królewskie Gniezno dodano 29 komentarzy z czego można odczytać 12 uwag z czego 5 głosów za wprowadzeniem zmiany w organizacji ruchu, 5 głosów przeciwnych i 3 głosy neutralne - przekazała Alicja Orzeł, dyrektorka Wydziału Dróg i Budownictwa Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

Przedsiębiorcy, których firmy znajdują się przy ul. Warszawskiej, skierowali do urzędu pismo całkowicie sprzeciwiające się pierwotnym zmianom.

Twierdzą oni, że plany urzędu przyczynią się do spadku obrotów. Pod pismem podpisało się 38 przedsiębiorców.

Już na wstępie wiceprezydent Jarosław Grobelny przekazał, że po analizie przesłanych uwag plany urzędy zmieniły się.

- Pomysł dotyczący kontrapasa wziął się z konsultacji rowerowych, które mieliśmy w zeszłym roku. Zasygnalizowaliśmy, że konsultacje będą miały dla nas duże znaczenie. Pozostawimy miejsca postojowe w niezmienionej formie. Nie będziemy tworzyli kontrapasa rowerowego. Wprowadzimy wyniesione przejście dla pieszych przed ulicą Moniuszki, a drugie przed placem Piłsudskiego. Zamontowane zostaną stojaki rowerowe, także w okolicach placu Piłsudskiego oraz przy ulicy Rzeźnickiej

- powiedział Grobelny.

- Nie tak powinny wyglądać konsultacje. Na samym początku nie powinno się informować, że decyzje już zapadły - skomentował wypowiedź wiceprezydenta radny Tomasz Dzionek, który zaproponował możliwość stworzenia kontraruchu rowerowego. Projektant stwierdził, że takie rozwiązanie nie jest możliwe do zrealizowania. - Dlatego powiedziałem o tym na początku, bo byłoby dziwne, gdybym na końcu, po przeprowadzeniu dyskusji zakomunikował naszą decyzję po przeanalizowaniu zgłoszonych uwag - przekazał wiceprezydent Grobelny.

Gracjan Słomowicz, lokalny przedsiębiorca, przyznał, że nie widzi miejsca na ulicy Warszawskiej dla kontraruchu rowerowego. Dodał także, że wyniesienie przejść dla pieszych i postawienie stojaków dla rowerów to dobre pomysły. Walenty Kaźmierczak z PSS "Społem" zaapelował do projektanta o uwzględnienie możliwości dojazdu i zaparkowania przy sklepach przy ul. Warszawskiej.

Wymiana nawierzchni i wymienione prace na ulicy Warszawskiej będą podzielone na trzy etapy i rozpoczną się w lipcu, aby uciążliwość dla mieszkańców była jak najmniejsza. Pierwszy etap zacznie się na odcinku ulicy Warszawskiej od strony ulicy Kościuszki. Drugi etap potrwa od 15 sierpnia do 15 września i obejmie odcinek od ulicy Mickiewicza od Moniuszki, a do 29 października mają zostać zakończone prace do ulicy Farnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto