Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: co dalej ze Szkołą Podstawową nr 4?

Paweł Brzeźniak
Do naszej redakcji wpłynęły aż trzy apele w sprawie zachowania w nowej sieci szkół Szkoły Podstawowej nr 4, która miałaby zastąpić Gimnazjum nr 2 przy ulicy Pocztowej.

Z apelem do prezydenta jako pierwsi zwrócili się radni Ziemi Gnieźnieńskiej-Gniezna XXI.- Biorąc pod uwagę fakt, że projekt zmian w systemie oświaty jaki zaproponował Urząd Miasta spotkał się ze sprzeciwem m.in. rodziców dzieci z osiedli Pustachowa i Kawiary, przyszłość placówki oświatowej będącej do tej pory siedzibą Gimnazjum nr 2, a po planowanych zmianach Szkoły Podstawowej nr 4, stanęła pod znakiem zapytania. W tych trudnych okolicznościach jako mieszkańcy i członkowie Rady Miasta zwracamy się z propozycją rozwiązania zaistniałego problemu. Naszym zdaniem koniecznym jest, przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, podjąć konsultacje z rodzicami uczniów mających trafić do Szkoły Podstawowej nr 4 - napisali radni.

Ich zdaniem, konsultacje te powinny być wykonane przez Urząd Miasta bezpośrednio, tak aby w miarę możliwości wszyscy rodzice zainteresowani w kwestii SP nr 4 i SP nr 8 mieli sposobność zająć w tej kwestii stanowisko. - Nasza propozycja wynika z troski o to, aby nikt w zachodzącym procesie zmian w systemie oświaty nie został poszkodowany przez ewentualną decyzję podjętą w oparciu o zbyt wąskie grono konsultowanych. Mamy świadomość, że zaistniała sytuacja jest trudna dla wszystkich stron, jednak zwracamy uwagę aby nie podejmować decyzji w żadną stronę bez uprzedniego odpowiedniego jej uzasadnienia i zaakceptowania przez mieszkańców - dodali radni.

Głos w tej sprawie zabrali także rodzice uczniów obecnego Gimnazjum nr 2 przy ulicy Pocztowej - są oni oburzeni zapowiedzią likwidacji ich szkoły. - Sugerowana wiadomość o likwidacji szkoły dotarła do nas z mediów, w których czytamy, że to rzekomo rodzice są autorami protestu. To my jesteśmy rodzicami bezpośrednio zainteresowanymi losami placówki. To nasze dzieci od lat edukują się w tym miejscu i mimo tego, że dojeżdżają z często odległych miejsc, ich młodsze rodzeństwo chciałoby kontynuować naukę w tej samej szkole - napisali przedstawiciele rodziców.

W dalszej części oświadczenia stwierdzają, że "odległość stanowi tu najmniejszy problem, bowiem Pan Prezydent obiecał publicznie, że zorganizuje transport uczniów tak, jak dzieje się to w przypadku innych placówek oświatowych". - Nie rozumiemy, dlaczego ogranicza się możliwość nauki w bardzo dobrych warunkach (wyremontowane sale, korytarze, sanitariaty, wyposażenie w tablice multimedialne, dostęp do szerokopasmowego internetu, dziennik elektroniczny, kuchnia i stołówka), w bezpiecznej, bo objętej w całości monitoringiem, szkole. Warto podkreślić, że samo dotarcie do tego miejsca nie stanowi problemu – w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły znajduje się przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną oraz parking - przyznają rodzice. - Nadmieniamy, że budynek, w którym miałaby powstać Szkoła Podstawowa nr 4 został w ostatnim czasie znacząco wyremontowany. My, jako rodzice również finansowo wspieramy działania szkoły. Co teraz stanie się z dobrami, które zdołaliśmy zgromadzić? Warto zwrócić uwagę, że są to pieniądze wszystkich podatników, które na skutek protestu garstki ludzi mają zostać wyrzucone w błoto? Zastanawiamy się, czy protestujący rodzice mają świadomość tego, że ich dzieci nie będą miały możliwości uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych na terenie miasta Gniezna, jeśli zajęcia w Szkole Podstawowej nr 8 będą odbywać się do późnych godzin popołudniowych, jeśli nie wieczornych. To wbrew zdrowemu rozsądkowi oraz bezpieczeństwu i higienie pracy - dodają.

Rodzice dzieci z "Dwójki" sugerują jeszcze jeden aspekt. - Chodzi o bezpośrednie sąsiedztwo nowego przedszkola, które znajduje się w wyżej wymienionym budynku. Jego absolwenci siłą rzeczy stanowią potencjalnych uczniów przyszłej Szkoły Podstawowej nr 4, a ich przejście do nowej placówki nie będzie wiązało się ze stresem i nienaturalnym wyrwaniem ze znanego już sobie środowiska - dodają.

W swoim oświadczeniu nauczyciele przesłali analizę porównawczą. Oto ona:
Budynek przy ulicy Pocztowa 11 (Szkoła Podstawowa nr 4)
* nowoczesne przedszkole na parterze
* wyremontowane sale, sanitariaty i korytarze na piętrach
* nowocześnie wyposażona kuchnia i wyremontowana stołówka
* nowy parking
* bezpieczne przejście dla pieszych
* zajęcia w szkole do 15.30
* bezpieczeństwo w dotarciu uczniów do szkoły – pełny monitoring
* możliwość skorzystania przez uczniów z oferty zajęć pozalekcyjnych na terenie miasta Gniezna
* możliwość skorzystania z oferty zajęć pozalekcyjnych na terenie szkoły
* praktycznie „zerowe” koszty związane z zamianą gimnazjum na szkołę podstawową
* docelowa liczba uczniów: 500
* jedna z niewielu placówek tak prężnie działających w zakresie pracy z patronem szkoły, związanym z lokalną historią

Budynek przy ulicy Cymsa 14 (Szkoła Podstawowa nr 8)
* zajęcia w szkole do godziny 20.00
* docelowa liczba uczniów: ponad 1100
* zupełny brak bezpieczeństwa przy dotarciu ucznia do szkoły (brak miejsc parkingowych, ruchliwe ulice, wysiadanie uczniów z samochodów na niebezpiecznym łuku drogi – ulica 17 Dywizji Piechoty) → już przy obecnej liczbie uczniów widać wyraźnie konieczność budowy parkingu
* skutki własnych decyzji – sprzeczne z założeniami ustawy
* w celu sprostania własnym decyzjom – konieczność rozbudowy obiektów szkoły (już na początek września 2017 potrzeba około 8 nowych sal – 4 dla klas siódmych i 4 dla klas pierwszych) adaptacja budynku/baraków na potrzeby szkolnictwa po uprzednim wykwaterowaniu mieszkańców (co się stanie jeśli mieszkańcy nie będą chcieli opuszczać swoich mieszkań)
* już od września 2017 dodatkowo blisko 200 uczniów
* nauka uczniów w trakcie prac remontowych
* brak możliwości organizacji jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych na terenie szkoły
* brak możliwości skorzystania przez uczniów z oferty zajęć pozalekcyjnych na terenie miasta Gniezna
*niskie bezpieczeństwo uczniów podczas pobytu w szkole np. wąskie korytarze; w późniejszym czasie zajęcia w różnych budynkach
* olbrzymie koszty prac remontowych – konieczność znalezienia ich w budżecie miasta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto