Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: debata o bezpieczeństwie

Paweł Brzeźniak
Czy będzie bezpieczniej? To pytanie było zadawane wiele razy, ale w bardzo różnych kontekstach. Na tym w sumie polegała druga debata o bezpieczeństwie zorganizowana w I Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie. Organizatorem tego spotkania była komenda powiatowa i wojewódzka policji.

Zanim przystąpiono do zadawania pytań, komendant Artur Sobolewski przedstawił pytania zadawane w zeszłym roku i wnioski, jakie zostały wyciągnięte przez funkcjonariuszy. Podczas debaty w 2014 roku niejako motywem przewodnim była kwestia ograniczenia wypadków drogowych w naszym powiecie. W tym roku zakres zadawanych pytań był bardzo szeroki. Okazało się, że mieszkańcy bardzo różnie rozumieją pojęcie bezpieczeństwa. Poruszane tematy były bardzo zróżnicowane i nie zawsze dotyczyły zagadnień leżących w kompetencjach policji. Dotyczyły na ogół bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania – mówi st. asp. Anna Osińska, rzecznik gnieźnieńskiej policji.

O co pytali mieszkańcy naszego powiatu? Wymienić należy kwestie: karania mandatami karnymi osób za łamanie przepisów, brak szkoleń w tym zakresie dla seniorów, mierzenia hałasu emitowanego przez motocykle, podejmowanych działań w zakresie żebractwa, prośby o dokończenie nawierzchni drogi na ul. Skrajnej. Poruszono również temat wandalizmu i spożywania alkoholu na ul. Łubieńskiego, Dąbrówki, Chrobrego i Sobieskiego. Pisaliśmy już o tym parokrotnie na łamach „Gnieźnieńskiego Tygodnia”. Mieszkańcy centrum podkreślali, że policjanci albo nie interweniowali albo ich reakcje były nieodpowiednie.

Podczas debaty poruszono także kwestie: funkcjonowania monitoringu miejskiego, cyberprzemocy, wybudowania kładki dla pieszych nad ul. Poznańską, przekraczania dozwolonej prędkości przez samochody ciężarowe w miejscowości Wierzbiczany. Odpowiedzi na zadawane pytania udzielali Komendant Powiatowy Policji, zaproszeni goście, a także I zastępca komendanta i naczelnik wydziału ruchu drogowego.

Z informacji policji wynika, że we wtorkowym spotkaniu wzięło udział około 300 osób. Każdy z uczestników otrzymał do wypełnienia ankietę, w której można było ocenić poziom debaty. Gośćmi specjalnymi byli: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Rafał Kozłowski, Zastępca Dyrektora Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Waldemar Paternoga, Starosta Gnieźnieński Beata Tarczyńska oraz Prezydent Tomasz Budasz.

Debata pokazała, że coroczne spotkanie z policjantami jest bardzo potrzebne. Teraz policjanci mają czas na analizę po to, aby mieszkańcy naszego powiatu czuli się bezpiecznie.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto