Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Dni Judaizmu 2020. Uroczystości rozpoczęły się przy Tablicy Upamiętnienia Żydów Gnieźnieńskich

Sona Ishkhanyan
Psalm 23 oraz modlitwę dla zmarłych w języku hebrajskim przytoczył  Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.
Psalm 23 oraz modlitwę dla zmarłych w języku hebrajskim przytoczył Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski. Sona Ishkhanyan
Dziś (16 stycznia 2020 r.), o godz. 9.00 przy tablicy pamiątkowej gnieźnieńskich Żydów, która znajduję się przy Komendzie Straży Pożarnej rozpoczęły się dwudniowe obchody 23. Dni Judaizmu w Gnieźnie.

Gniezno: Dni Judaizmu 2020. Uroczystości rozpoczęły się przy Tablicy Upamiętnienia Żydów Gnieźnieńskich
23. Ogólnopolskie Dni Judaizmu w Kościele katolickim odbywają się w Gnieźnie w dniach 16-17 stycznia. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem "Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować".

Dziś o godz. 9.00 przy Tablicy Upamiętnienia Żydów Gnieźnieńskich uroczyście rozpoczęto świętowanie. W obecności ks. abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski, Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha, prezydenta Gniezna Tomasza Budasza, przewodniczących rad miasta, powiatu gnieźnieńskiego oraz delegacji powiatu wągrowieckiego, a także przedstawiciele organizacji i zrzeszeń, działających na rzecz pojednania i relacji polsko żydowskich.

Wydarzenie miało na celu upamiętnienie Żydów mieszkających w Gnieźnie i wszystkich ofiar Zagłady. Dni Judaizmu obchodzone w Polsce od roku 1997, a których pomysłodawcą był Papież Jan Paweł II, są powodem dla którego spotykamy się w tym miejscu szczególnym. Historia naszego miasta to także losy społeczności żydowskiej,które przed laty zamieszkiwała nasze miasto i miała wpływ na jego kształtowanie - mówił Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Następnie głos zabrał Prymas Polski Wojciech Polak. Po odczytaniu słów z Psalmu 23. skierował swoje słowa do zebranych. - Wypowiadamy te słowa w tym ważnym dla naszego miasta miejscu, gdzie znajdował się cmentarz żydowski, gdzie spoczywają kości tych, którzy się tutaj rodzili, tu żyli i tu umierali. Chcemy ich nie tylko pamiętać, ale pragniemy też za nich się modlić. W 75. rocznicę wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau przywołujemy tych wszystkich ludzi: Żydów, Polaków i przedstawicieli innych narodów, którzy stali się ofiarami zbrodni dokonanej przez nazistów niemieckich. Przybywamy do tego symbolicznego miejsca, by o łaskę pojednania prosić Boga, ale też i ludzi którzy cierpieli w okresie II wojny światowej - mówił Prymas.

Psalm 23 oraz modlitwę dla zmarłych w języku hebrajskim przytoczył Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski. -Ja czuję z jednej strony smutek, a z drugiej strony też radość. Smutek, bo tutaj był holocaust i Niemcy zabili nie tylko żyjących Żydów, ale w jakiś sposób też zmarłych Żydów, co miało znaczyć, że nawet zmarli nie mogli leżeć w spokoju - mówił Rabin Michael. -Dla nas organizowanie przez Polaków Dni Judaizmu w Polsce jest bardzo ważne nie tylko z historycznego punktu widzenia, ale także religijnego. Cieszymy się, że nasi przyjaciele, znajomi chcą zgłębić naszą wiarę. Katolicyzm ma korzenie w judaizmie i tak jak powiedział Jan Paweł II: "to ważne, by w jeden dzień roku każdy katolik mógł zgłębić się w korzenie jego religii". To jest wielki obowiązek dla mnie, żeby w momencie, kiedy ktoś chce poznać moją religię, ja mam odpowiedzialność być otwarty i pomocny - dodał Michael Schudrich.

Następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze pod tablicą pamiątkową.

Dni Judaizmu odbywać się będą dziś i jutro. Sprawdźcie program obchodów: tutaj

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto