Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: dowody osobiste będą masowo wymieniane

Paweł Brzeźniak
Archiwum PP
Rok 2017 jest jednym z tych, w którym wielu z nas będzie musiało udać się do urzędu z wnioskiem o dowód

Gniezno: dowody osobiste będą masowo wymieniane

W tym roku ponad 8 mln obywateli będzie składać wnioski o nowy dowód osobisty. - Ponad 5 mln osób upływa 10-letni termin ważności ich dotychczasowych dokumentów. Pozostałe 3 mln to osoby, które o nowy dowód będą wnioskować z innych powodów takich jak np. zagubienie, zniszczenie czy kradzież - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

W tym roku tracą ważność dowody osobiste wydane w 2007r. na okres 10 lat. W 2007r. w Gnieźnie odnotowano największą ilość wydanych dowodów osobistych w okresie od 2001r. do 2016r. - 13 362.Niewątpliwie miało to związek z wprowadzeniem obowiązku wymiany dowodów osobistych wydanych przed 1.01.2001r. tj. dowodów starego wzoru - typu książeczkowego na dowody osobiste nowego wzoru - w formie spersonalizowanej karty identyfikacyjnej. Dowody osobiste starego wzoru tzw. „zielone książeczki” straciły ważność z dniem 1 kwietnia 2008r.

Nowy dowód osobisty należy wyrobić co najmniej 30 dni przed upływem ważności obecnego dowodu. Co ważne, możemy zaoszczędzić swój czas i skorzystać z możliwości elektronicznego składania wniosku o nowy dokument. Należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl . Tam, już na samej górze widoczny jest baner, który po kliknięciu przekierowuje w odpowiednie miejsce. Po zalogowaniu przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO), należy wypełnić wniosek i załączyć do niego zdjęcie, po czym podpisać wniosek przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO) i wysłać elektronicznie do urzędu. Dzięki temu w obu przypadkach można zaoszczędzić jedną wizytę w urzędzie. Po odbiór gotowego dowodu trzeba jednak udać się do urzędu osobiście - przyznają przedstawiciele ministerstwa. Nastąpi to maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Termin ten może się wydłużyć w szczególnych przypadkach, o czym poinformuje urzędnik.

Do wniosku należy załączyć 1 kolorową fotografię, wykonaną nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, na papierze fotograficznym lub papierze fotograficznym przeznaczonym do drukarek, o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami (zdjęcie takie jak na paszport).

Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492x610 pikseli i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB.

Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku do wniosku załącza się orzeczenie o niepełnosprawności.
Osoba nosząca nakrycie głowy zgodne z zasadami swojego wyznania może załączyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny. W takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.
W uzasadnionych przypadkach organ gminy może wydać dowód osobisty na wniosek, do którego została dołączona fotografia przedstawiająca osobę z zamkniętymi oczami, innym niż naturalny wyrazem twarzy lub z otwartymi ustami.

Wydanie i wymiana dowodu osobistego odbywa się bezpłatnie.

Od 1 marca 2015 roku obowiązuje nowy wzór dowodu tożsamości. Dokument różni się od poprzednich. Przede wszystkim nie podaje się już adresu zamieszkania. Ma to związek z przygotowywanym zniesieniem obowiązku meldunku.

Dowody tracą ważność po dziesięciu latach od wydania. Przykładowo - dokument wydany w 2011 roku traci ważność w 2021. Wyjątkiem są pięcioletnie dowody, które przysługują osobom niepełnosprawnym. W przyszłości dowody osobiste będą połączone z prawem jazdy, ale nie oznacza to dodatkowych wymian dokumentów.
- Wszystkie dowody osobiste wydane dotychczas, w oparciu o poprzednio obowiązujące przepisy ustawy, wydane przed 1 marca 2015r., zachowują ważność do czasu upływu terminów w nich zawartych lub do momentu zmiany danych zawartych w dowodzie. Zmiana danych nie dotyczy jednak zmiany adresu zameldowania. Adres miejsca zameldowania zamieszczony w dowodzie osobistym wydanym przed 1 marca 2015r. nie potwierdza adresu zameldowania. Zmiana adresu miejsca zameldowania nie stanowi podstawy do jego wymiany - czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

Upływ terminu ważności dowodu osobistego rodzi ustawowy obowiązek jego wymiany. Za uchylanie się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego grozi kara ograniczenia wolności albo kara grzywny.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto