Gniezno: dowody osobiste będą masowo wymieniane

Paweł Brzeźniak
Archiwum PP
Rok 2017 jest jednym z tych, w którym wielu z nas będzie musiało udać się do urzędu z wnioskiem o dowód

Gniezno: dowody osobiste będą masowo wymieniane

W tym roku ponad 8 mln obywateli będzie składać wnioski o nowy dowód osobisty. - Ponad 5 mln osób upływa 10-letni termin ważności ich dotychczasowych dokumentów. Pozostałe 3 mln to osoby, które o nowy dowód będą wnioskować z innych powodów takich jak np. zagubienie, zniszczenie czy kradzież - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

W tym roku tracą ważność dowody osobiste wydane w 2007r. na okres 10 lat. W 2007r. w Gnieźnie odnotowano największą ilość wydanych dowodów osobistych w okresie od 2001r. do 2016r. - 13 362.Niewątpliwie miało to związek z wprowadzeniem obowiązku wymiany dowodów osobistych wydanych przed 1.01.2001r. tj. dowodów starego wzoru - typu książeczkowego na dowody osobiste nowego wzoru - w formie spersonalizowanej karty identyfikacyjnej. Dowody osobiste starego wzoru tzw. „zielone książeczki” straciły ważność z dniem 1 kwietnia 2008r.

Nowy dowód osobisty należy wyrobić co najmniej 30 dni przed upływem ważności obecnego dowodu. Co ważne, możemy zaoszczędzić swój czas i skorzystać z możliwości elektronicznego składania wniosku o nowy dokument. Należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl . Tam, już na samej górze widoczny jest baner, który po kliknięciu przekierowuje w odpowiednie miejsce. Po zalogowaniu przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO), należy wypełnić wniosek i załączyć do niego zdjęcie, po czym podpisać wniosek przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO) i wysłać elektronicznie do urzędu. Dzięki temu w obu przypadkach można zaoszczędzić jedną wizytę w urzędzie. Po odbiór gotowego dowodu trzeba jednak udać się do urzędu osobiście - przyznają przedstawiciele ministerstwa. Nastąpi to maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Termin ten może się wydłużyć w szczególnych przypadkach, o czym poinformuje urzędnik.

Do wniosku należy załączyć 1 kolorową fotografię, wykonaną nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, na papierze fotograficznym lub papierze fotograficznym przeznaczonym do drukarek, o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami (zdjęcie takie jak na paszport).

Do wniosku składanego w postaci elektronicznej załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492x610 pikseli i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB.

Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami. W takim przypadku do wniosku załącza się orzeczenie o niepełnosprawności.
Osoba nosząca nakrycie głowy zgodne z zasadami swojego wyznania może załączyć fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny. W takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.
W uzasadnionych przypadkach organ gminy może wydać dowód osobisty na wniosek, do którego została dołączona fotografia przedstawiająca osobę z zamkniętymi oczami, innym niż naturalny wyrazem twarzy lub z otwartymi ustami.

Wydanie i wymiana dowodu osobistego odbywa się bezpłatnie.

Od 1 marca 2015 roku obowiązuje nowy wzór dowodu tożsamości. Dokument różni się od poprzednich. Przede wszystkim nie podaje się już adresu zamieszkania. Ma to związek z przygotowywanym zniesieniem obowiązku meldunku.

Dowody tracą ważność po dziesięciu latach od wydania. Przykładowo - dokument wydany w 2011 roku traci ważność w 2021. Wyjątkiem są pięcioletnie dowody, które przysługują osobom niepełnosprawnym. W przyszłości dowody osobiste będą połączone z prawem jazdy, ale nie oznacza to dodatkowych wymian dokumentów.
- Wszystkie dowody osobiste wydane dotychczas, w oparciu o poprzednio obowiązujące przepisy ustawy, wydane przed 1 marca 2015r., zachowują ważność do czasu upływu terminów w nich zawartych lub do momentu zmiany danych zawartych w dowodzie. Zmiana danych nie dotyczy jednak zmiany adresu zameldowania. Adres miejsca zameldowania zamieszczony w dowodzie osobistym wydanym przed 1 marca 2015r. nie potwierdza adresu zameldowania. Zmiana adresu miejsca zameldowania nie stanowi podstawy do jego wymiany - czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

Upływ terminu ważności dowodu osobistego rodzi ustawowy obowiązek jego wymiany. Za uchylanie się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego grozi kara ograniczenia wolności albo kara grzywny.

Mniej plastiku na owocach i warzywach

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie