18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Festiwal Uliczny - Wielkopolska Walcząca dzień I

Paweł Brzeźniak
Otwarcie Festiwalu Ulicznego - Wielkopolska Walcząca w Kolegium Europejskim w Gnieźnie
Otwarcie Festiwalu Ulicznego - Wielkopolska Walcząca w Kolegium Europejskim w Gnieźnie Dawid Stube/Agencja Fotostube
W murach Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie oficjalnie zainaugurowano pierwszą edycję Festiwalu Ulicznego - Wielkopolska Walcząca.

Nadrzędną ideą Festiwalu Ulicznego - Wielkopolska Walcząca jest zainteresowanie młodych ludzi historią oraz dziedzictwem kulturowym, który ich otacza. Ta forma działania ma być realizowana poprzez połączenie historii z kulturą hip-hopową, kulturą uliczną oraz szeroko pojętą popkulturą. Zadaniem nowej inicjatywy jest także zaangażowanie wielu pokoleń, bowiem wydarzenia festiwalowe mają bardzo zróżnicowany charakter, przez co każdy odbiorca może znaleźć coś dla siebie. Z okazji przypadającej w tym roku 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, właśnie to wydarzenie będzie tematem przewodnim festiwalu.

Pierwszym punktem Festiwalu Ulicznego - Wielkopolska Walcząca było otwarcie wystawy zdjęć: „ART FROM THE STREETS. Riam, Rater, Merd, Nesh”, które można zobaczyć w holu przed wejściem do auli Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie. Nie zabrakło także wątku historycznego - w wypełnionej po brzegi auli dyskutowano na temat wielkopolskiego etosu powstańczego we współczesnej świadomości społecznej. Do rozmowy zaproszono znawców tej tematyki: prof. Zbigniewa Pilarczyka, prof. Janusza Karwata oraz prof. Grzegorza Łukomskiego. Moderatorem dyskusji naukowej był Robert Gaweł, gnieźnieński historyk.

Jak przyznaje Mateusz Wrzesiński z Lokalnej Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”, dotychczasowa frekwencja festiwalowa powinna zadowalać. – Póki co, pod tym względem nam się udaje. I to nie tylko pod względem frekwencyjnym, ale także organizacyjnym. Cieszymy się, że przyciągają takie nazwiska jak Hirek Wrona czy też Wojtek Kowalewski – ocenia M. Wrzesiński, który dodaje, iż na dwóch transformatorach - na ulicy Witkowskiej / Wrzesińskiej oraz na Rondzie Polskiego Czerwonego Krzyża w Gnieźnie trwa tworzenie murali historycznych.

Osobą, która w ramach festiwalu zaprezentowała dzieje kultury hip-hop i jej obecną sytuację, był Hirek Wrona, znany dziennikarz muzyczny. – W tej dziedzinie cały czas jest potrzebna edukacja na temat korzeni tej kultury, na temat roli, jaką hip-hop odgrywał nie tylko w Polsce, ale i we współczesnym świecie. Hip-hop jest kulturą ponadnarodową, ale z drugiej strony bardzo przywiązaną do miejsca, gdzie jest tworzona – podkreślił Hirek Wrona. – Trzeba pamiętać o tym, że inaczej o hip-hopie będą opowiadać w Wielkopolsce, w Warszawie, a jeszcze inaczej na Śląsku – mówił w swojej prelekcji do licznie zgromadzonej młodzieży.

Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu, w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie odbędzie się wykład pt. „Udział organizacji patriotycznych i społecznych w walce o odzyskanie niepodległości po I wojnie światowej” autorstwa dr Olafa Bergmanna. Po prelekcji, przewidziany jest czas na dyskusję. Początek o godzinie 16:00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto