Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Festiwal Uliczny - Wielkopolska Walcząca dzień II

Paweł Brzeźniak
Kolejny dzień Festiwalu Ulicznego - Wielkopolska Walcząca w Gnieźnie to atrakcje związane ze sztuką graffiti, breakdance, a także z muzyką hip-hop.

Ideą festiwalu jest połączenie kultury ulicznej z historią, a w przypadku pierwszej edycji - z historią Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, którego zwycięski czyn powinien być chlubą dla współczesnych Wielkopolan. Tego typu przedsięwzięcie jest innowacyjne w naszym regionie z uwagi na wspomniane wcześniej połączenie, które, jak można się przekonać, doskonale się sprawdza.

Jak przyznaje Mateusz Wrzesiński z Lokalnej Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski”, która jest współorganizatorem imprezy, drugi dzień festiwalowy to wyjście na zewnątrz Kolegium Europejskiego UAM w Gnieźnie, gdzie odbywa się większość wydarzeń. – Po wykładzie pana Bartosza Łukaszewskiego na temat prospołecznego potencjału kultury hip-hopowej, zjawiamy się na dziedzińcu, gdzie prezentujemy Jam Graffiti. Polegają to na połączeniu malowania z warsztatami graffiti, w których może wziąć udział każdy – mówi M. Wrzesiński. – Można spróbować swoich sił pod czujnym okiem uznanych i doświadczonych grafficiarzy pochodzących m.in. z Warszawy – zaznacza nasz rozmówca.

Osobą, która poprowadziła Jam Graffiti był Czaper, twórca muzyki hip-hopowej z Gniezna. – Zawsze uważałem graffiti za sztukę. Co prawda, nie znam się na tym od strony technicznej, ale zawsze mi się to podobało. Warto pamiętać o tym, że graffiti, hip-hop i breakdance mają wspólne korzenie, o czym nie wszyscy dziś pamiętają – ocenia muzyk. W tworzeniu graffiti udział wzięli Riam, Rater, Merd, a także Nesh - Diil Gan.

Kolejnym punktem festiwalu będzie pokaz breakdance - B-boying / Popping / Hip-hop. W rolach głównych można zobaczyć tak znane postacie jak: Lipskee, Pietraz, Mendi-Young Flava, Born to Dance Crew, Vo'Boo Gang DJ Sfuj Człowiek. Zupełną nowością będzie pokaz taneczny aranżowany na bitwę powstańczą. – W tej inicjatywie pomogą nam rekonstruktorzy z grupy stowarzyszenia Garnizon Gniezno. Wszystko odbędzie się na dziedzińcu Kolegium Europejskiego UAM w Gnieźnie – informuje Mateusz Wrzesiński. Początek o godzinie 15:45.

Na zakończenie drugiego dnia festiwalowego odbędzie się wykład Grzegorza Kmity- Patyczaka na temat graffiti walczącego (lata 80-90-te) - start o 17:00. Godzinę później odbędzie się projekcja filmu „Wildstyle”.

Program trzeciego dnia Festiwalu Ulicznego - Wielkopolska Walcząca - sobota:

13:00 - „Raport z miasta niespełnionych marzeń”. Gnieźnieński hip-hop - Jarek „Mixer” Mikołajczyk
15:00 - Zakończenie malowania murali - wręczenie nagród
20:00 - Koncert: Juras i Pokój z Widokiem na Wojnę (PROSTO)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto