Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: groby powstańcze odpowiednio oznaczone

Paweł Brzeźniak
Na terenie powiatów gnieźnieńskiego i wrzesińskiego trwa akcja oznaczania grobów powstańców wielkopolskich.

Gniezno: groby powstańcze odpowiednio oznaczone

W całej tej akcji chodzi przede wszystkim o groby tych powstańców, którzy zmarli po Powstaniu Wielkopolskim. Mogiły tych, którzy zginęli w czasie walk znajdują się np. na terenie Akropolu Bohaterów na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie.

Jak informuje Robert Gaweł, senator PiS-u, a jednocześnie prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie, złożono 130 wnioski o zamontowanie tabliczek na grobach informujących o tym, że dana osoba była powstańcem wielkopolskim. – W większości zostały one zaakceptowane. We Wrześni mieliśmy do czynienia z 84 wnioskami – mówi senator, który dodaje, że dzisiaj została rozpoczęta akcja montowania tabliczek na cmentarzu przy ul. Witkowskiej.

– Cieszę się, że jesteśmy tutaj w okresie przed dniem Wszystkich Świętych. Ważne, abyśmy pamiętali o ludziach, którzy oddawali swoje życie za naszą wolność – dodała starosta Beata Tarczyńska. Powiat wspólnie z miastem udzieliły wsparcie logistyczne i finansowe dla tej akcji. Współorganizatorami są także stowarzyszenie kibiców Lecha Poznań oraz społeczność Gimnazjum nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Gnieźnie. To właśnie młodzież ze szkoły przy ulicy Pocztowej pod okiem nauczyciela historii, Pawła Trygalskiego weryfikowała groby na terenie miasta.

– W naszej szkole tradycja Powstania Wielkopolskiego jest bardzo szeroka. Mamy izbę pamięci, w której gromadzimy pamiątki, poza tym nasi uczniowie brali udział w sprzątaniu grobów – dodała Elżbieta Staszewska, dyrektor szkoły.

- Wszystko zaczęło się banalnie od jednego grobu, a przerodziło się w coś dużego. Dopiero taka analiza życiorysów i miejsc pochówku udowodniła, że za chwilę nie będziemy mieli z kim rozmawiać. Nie żyją już ludzie, którzy w powstaniu brali udział, ale jest coraz mniej ich potomków z pierwszego pokolenia. Jeżeli my się tym teraz nie zainteresujemy, to za 15 lat nie będziemy mieli z kim rozmawiać - powiedział Paweł Trygalski, nauczyciel historii w "Dwójce".

Zobacz więcej na ten temat

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto