Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: II Festiwal "Fyrtel" - kolejna odsłona odkrywania dziedzictwa kulturowego naszego miasta

Sona Ishkhanyan
Od czwartku do końca tygodnia - przez 4 dni będziemy mogli ponownie odkrywać dziedzictwo kulturalne Pierwszej Stolicy Polski. II edycja Festiwalu "Fyrtel" obejmować będzie wykłady, warsztaty, spotkania autorskie ze specjalistami oraz koncert zespołu "Berjozkele" i spektakl wyreżyserowany przez Łukasza Mucioka.

Gniezno: II Festiwal "Fyrtel" - kolejna odsłona odkrywania dziedzictwa kulturowego naszego miasta

II Festiwal Dziedzictwa Kulturowego Gniezna "Fyrtel" rozpocznie się w najbliższy czwartek - 17 listopada, a zakończy się w niedzielę - 20 listopada. To już jest druga odsłona festiwalu, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego naszego miasta, a wywodzi się z inicjatywy "Miasto Trzech Kultur", realizowanej od 2012 roku i skupionej na wielokulturowej przeszłości Gniezna. Festiwal to także okazja do podsumowania wydarzeń towarzyszących obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w Gnieźnie. - Jeżeli w przypadku innych wydarzeń program buduje się poprzez zaproszenie artystów zewnętrznych, to ten festiwal całkowicie skupia się na Gnieźnie i jego bogatym spadku kulturowym. Przy realizacji tak dużego przedsięwzięcia nie mogło zabraknąć instytucji, które wpisują się w tego typu przedsięwzięcia, czyli Miejskiego Ośrodka Kultury, Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna - mówił Piotr Wiśniewski, pełnomocnik prezydenta Gniezna ds. kultury.

Dzień pierwszy - czwartek
Wydarzenia festiwalowe rozpoczną się w czwartek, o godz. 17.00 spotkaniem poświęconym początków państwa Piastów w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. - Sama nazwa festiwalu- Fyrtel, wszyscy wiemy, że jest to nasze wewnętrzne - wielkopolskie. Świetnie pokazuje jedną rzecz - gwara wielkopolska istnieje i my możemy kultywować ją u nas. Jeżeli chodzi o sam udział naszego muzeum, to zapraszam do nas na dwa interesujące wykłady popularno-naukowe . Pierwszy temat dość istotny - "Gniezno - stolicą, ale jaką?". Jakub Magrian (pracownia archeologiczna MPPP w Gnieźnie) oraz Tomasz Sawicki (Zastępca Dyrektora MPPP w Gnieźnie) opowiedzą o dziedzictwie kulturowym Gniezna jako gniazda dynastii piastowskiej i o charakterze tejże stołeczności. Przedstawią także historię i stan badań archeologicznych na Górze Lecha - informuje Michał Bogacki, dyrektor MPPP w Gnieźnie.

Tego samego dnia o godz. 19.00 w bibliotece klasztoru oo. Franciszkanów czeka nas z kolei wspomnienie trzech wybitnych Mistrzów Słowa związanych z Gnieznem: Anny Piskurz, Sławomira Kuczkowskiego oraz zmarłego w tym roku Tomasza Wincentego Rzepy.

Dzień drugi - piątek
Piątkowy dzień rozpocznie się warsztatami w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna (godz. 10.00) dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta poświęcone gwarze gnieźnieńskiej. - Według naszej obserwacji z tą gwarą u najmłodszych nie jest aż tak źle, a my będziemy propagować i zapoznawać ich jeszcze szerzej. Tym bardziej, że jest literatura na ten temat. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy Jarosława Mikołajczyka,który jest doskonałym znawcą gwary gnieźnieńskiej i nawiązuje doskonały kontakt z dziećmi - zapowiada Janusz Ambroży, dyrektor BPMG.

W tym dniu wieczorem po raz kolejny spotkamy się w klasztornej bibliotece na spotkaniu z cyklu „Dziedziniec Historii”. Gościem i prelegentem będzie prof. Andrzej Szyjewski z Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego (godz. 18:00).

Dzień trzeci - sobota
W sobotę w południe odbędzie się podsumowanie projektu edukacyjnego „Multi Ja” – realizowanego przez Martę Pacak w Miejskim Ośrodku Kultury i skupionego na wielokulturowym dziedzictwie naszego miasta. - Odbiorcami projektu były dzieci oraz młodzież w wieku 6-12 lat, głównie dzieci niesłyszące i niewidome. Podczas cyklu 7 warsztatów dzieci poznawały różne techniki plastyczne. Celem projektu było t poszukiwanie sposobów wyrażania swojego stosunku do obcych kultur i narodowości przez środki artystyczne, jak plastyka, taniec. Koncentrował się zatem na zagadnieniu tolerancji, tożsamości i współpracy międzykulturowej - informował Dariusz Pilak, dyrektor MOK. O godz. 16.00 w MOK-u odbędzie się także spotkanie z Marzeną Szczerkowską ,aby porozmawiać o tajnikach warsztatu konserwatora zabytków, oraz z dr. Karolem Górskim, który opowie o XIX-wiecznym Gnieźnie, obraz jakiego malują wspomnienia dwóch gnieźnieńskich braci: Isaaca i Philippa Bernsteinów. - Wybór dr Górskiego i okres XIX wieku nie jest przypadkowy. Myślę, że jest to okres najbardziej nieznany. Pora więc abyśmy odkurzyli wydarzenia z tamtego okresu, które były bardzo ciekawe - dodał Dariusz Pilak.

Tego samego dnia wieczorem nastąpi symboliczne zakończenie obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Na Zielonym zapleczu MOK oraz w centrum miasta nasadzone zostaną pamiątkowe drzewa. Zwieńczeniem trzeciego dnia festiwalu będzie koncert zespołu „Berjozkele” prezentującego kołysanki i pieśni wieczorne w jidysz (godz. 20:00, sala widowiskowa MOK).

Dzień czwarty - niedziela
Czwarty dzień festiwalu otworzy spotkanie z Arturem Wardęckim (godz. 15:00 w MOK), gnieźnianinem i poszukiwaczem skarbów. Opowie on o perspektywach nowych odkryć na terenie Gniezna, ale i zdradzi tajemnice tej trudnej profesji.

O godzinie 17:00 w MOK-u się odbędzie się projekcja filmów Włodzimierza Haupe – urodzonego w Gnieźnie mistrza trudnej animacji kukiełkowej, wielokrotnie nagradzanego na festiwalach w Europie. O tej barwnej postaci opowie Zbigniew Żmudzki, wieloletni dyrektor Studia SE-MA-FOR w Łodzi.

Na zakończenie festiwalu zapraszamy do MOK-u o godz. 20.00, kiedy to odbędzie się premierowy spektakl „Hans Fyrtelstein”, wyreżyserowany przez Łukasza Mucioka i poruszający temat wielokulturowego dziedzictwa naszego miasta.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto