Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: IKE zapraszaja na "Mazel Tov"

Sona Ishkhanyan
Sona Ishkhanyan
Studencki Festiwal Kultury Żydowskiej "Mazel Tov" w Gnieźnie zainicjowali studenci Instytutu Kultury Europejskiej. Jest to szczególna okazja poznania tajników tejże kultury połączona z zabawą, tańcem, śpiewem , które w tradycji żydowskiej towarzyszą świętu Purim.

Gniezno: IKE zapraszaja na "Mazel Tov"
To pierwsza tego typu impreza kulturalna w naszym mieście, która ma na celu przełamanie wszelkiego rodzaju stereotypów związanych z narodem żydowskim. - Zainspirowały nas zajęcia, które odbywają się na naszej uczelni. Zaczęliśmy uczestniczyć w obchodach "Miasto trzech kultur". Nasze działania nie ograniczały się tylko do Gniezna. W ubiegłym roku odwiedziliśmy Kraków, w celu uczestnictwa w tamtejszym festiwalu o podobnej tematyce. Postanowiliśmy powołać do życia taką imprezę, która byłaby pomiędzy zabawą a historią. Naszym celem jest przybliżyć i rozpowszechniać kulturę żydowską taką, której mało kto zna, gdyż z doświadczenia wiemy, że kojarzona jest ona głównie z cierpieniem i holocaustem - mówi Małgorzata Deszcz - studentka Komunikacji Europejskiej w IKE.

Impreza zainaugurowana została wystawą fotograficzną pod tytułem ,,Jeru-salem- Ir Ha-Qodesh" w Miejskim Ośrodku Kultury. Przedstawia ona różne oblicza świętego miasta. W obiektywie Radosława Andrzejewskiego - studenta Komunikacji Europejskiej w IKE widzimy Jerozolimę jako kolebkę religijności żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej.

Program wspomnianego festiwalu jest bardzo bogaty. Organizatorzy proponują zarówno głęboką refleksję naukową, jak i zabawę, a dla pobudzenia kubków smakowych też uchylą przed nami tajniki tradycyjnej kuchni żydowskiej.

W środę 30 marca o godzinie 10:00 w Instytucie Kultury Europejskiej odbędzie się konferencja naukowa ,,Barwy Kultury Żydowskiej- dawniej i dziś". Referentami będą: dr Katarzyna Kornacka-Sareło (UAM) , dr Artur Kamczycki (UAM), dr Magdalena Maciudzińska (UMK Toruń), lic. Mikołaj Wojciechowski (UAM), Małgorzata Deszcz (UAM).

Wieczorem tego samego dnia o godzinie 18:00 w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się projekcja filmu ,,Ha-Szomer ha-Cair" . Po projekcji będzie otwarta dyskusja z autorką Barbarą Maroń.

W czwartek 31 marca o godzinie 10:00 studenci wyruszą na spacer ulicami naszego miasta, by odkryć dorobek kultury żydowskiej pozostawionej w Gnieźnie. Wystartują z Parku Trzech Kultur. - Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że na Drzwiach w Katedrze znajduje się jeden z najstarszych nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, wizerunków przedstawiających Żydów- jako ciekawostkę podaje M. Deszcz.

Niestety koncert, który był zaplanowany tego samego dnia wieczorem w CK Szuflada został odwołany. Zamiast koncertu będzie impreza przebierana nawiązująca do tradycyjnego święta żydowskiego Purim.

W piątek 1 kwietnia od godziny 10:00 do 13:00 w IKE zaprezentują się Koła Naukowe. Główną atrakcją tego dnia będzie prezentacja kuchni żydowskiej, m.in. Hamantaschen - tradycyjne ciastka związane ze świętem Purim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto