Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. Jezioro Jelonek nadaje się do rekultywacji. Tylko jak ją przeprowadzić?

Paweł Brzeźniak opr.
Gniezno. Jezioro Jelonek nadaje się do rekultywacji. Tylko jak ją przeprowadzić?
Gniezno. Jezioro Jelonek nadaje się do rekultywacji. Tylko jak ją przeprowadzić? UM Gniezno
Delegacja Miasta Gniezna na czele z Jarosławem Grobelnym, zastępcą prezydenta, pojechała do Kartuz w celu zapoznania się z projektem rekultywacji kartuskich jezior. Cenne wskazówki i doświadczenia z prowadzanej rekultywacji będą pomocne w prowadzeniu dalszych działań w zakresie rekultywacji jeziora Jelonek.

Projekt jest realizowany w ramach zamkniętego konkursu, z dofinansowaniem unijnym. Całkowita wartość projektu to 54 765 203,67 zł. Projekt w sferze technicznej w dużym uproszczeniu polega na bagrowaniu osadu dennego z wykorzystaniem refulerów, transporcie osadów ponad czterokilometrowym rurociągiem do oczyszczalni ścieków, w której następuje magazynowanie osadów, ich odwirowanie, a następnie przekazanie do zagospodarowania lub utylizacji.

Projekt został wcześniej poprzedzony wieloletnimi badaniami i analizami w kierunku możliwości wydobycia osadów. Skład osadu jest na bieżąco badany pod kątem ewentualnego przekroczenia parametrów dopuszczalnych. Działania te są wsparte inaktywacją fosforu, a także biomanipulacją oraz wszechstronnymi pomiarami i badaniami prowadzonymi przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wcześniej władze Kartuz wykorzystały podobnie jak Gniezno różnorodne działania, w celu naprawienia szkód w ekosystemie jezior spowodowane wieloletnią ich degradacją, w tym różne procesy napowietrzania, jednak okazały się one nieskuteczne.

Głównym celem projektu jest przywrócenie biologicznej aktywności zdegradowanych zanieczyszczonych jezior kartuskich poprzez ich kompleksową rekultywację.

Szczegółowe cele ekologiczne projektu dotyczą:

- eliminacji zagrożeń dla zdrowia ludzi oraz środowiska ze strony zanieczyszczonych obecnie jezior,
- wyeliminowania negatywnego wpływu jezior na walory środowiskowe sąsiednich obszarów podlegających prawnej ochronie,
- eliminację rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń pochodzących z analizowanych jezior na tereny sąsiednie, w tym ich wpływu na wody rzeki Raduni i Morza Bałtyckiego,
- poprawę jakości wszystkich komponentów środowiska w obrębie jezior kartuskich,
- odnowienie terenów biologicznie czynnych w obrębie jezior.
W kontekście społeczno-ekonomicznym celami projektu są poprawa warunków życia i zdrowia lokalnej ludności, stymulowanie rozwoju gospodarczego gminy i regionu poprzez poprawę atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej.

W ramach projektu są realizowane następujące przedsięwzięcia:

- wydobycie i unieszkodliwienie osadów dennych z Jeziora Karczemnego,
- inaktywacja fosforu we wszystkich jeziorach (rekultywacja metodami chemicznymi), polegająca na strąceniu fosforu z toni wodnej i zablokowaniu w osadach dennych oraz zwiększeniu ich zdolności sorpcyjnych,
- biomanipulacja we wszystkich jeziorach kartuskich,
- środowiskowe zagospodarowanie terenu - budowa infrastruktury rekreacyjnej – promenada wzdłuż Jeziora Klasztornego Małego oraz ścieżka wzdłuż Strugi Klasztornej,
- rozbudowa i modernizacja instalacji przeróbki osadów ściekowych (na terenie gminnej oczyszczalni ścieków w Kartuzach) oraz systemu transportu ścieków,
- monitoring środowiskowy.

Opiekę naukowo-badawczą nad projektem objął Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Cenne wskazówki i doświadczenia z prowadzanej rekultywacji będą pomocne w prowadzeniu dalszych działań w zakresie rekultywacji jeziora Jelonek.

W najbliższych miesiącach Miasto chce zlecić niezależne badania osadu dennego w postaci siatki pomiarowej pokazującej przekrój osadów, wraz z dokonaniem analizy możliwości ewentualnego ich usunięcia. Do tej pory wszystkie analizy naukowców rekomendowały powstrzymanie się od bagrowania. Być może nowe, niezależne spojrzenie da szansę na szybszą rekultywację jeziora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto