Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. Już niedługo otwarcie sezonu Latarni na Wenei z koncertem

opr
Już w piątek, 18 czerwca o godzinie 19.00 nastąpi tegoroczne otwarcie miejsca, które powinien znać każdy mieszkaniec Pierwszej Stolicy Polski – Latarni na Wenei.

18 czerwca Latarnia oficjalnie rozpocznie sezon. Przypomnijmy, że jest kolorowe miejsce spotkań, warsztatów, koncertów i rozmów z autorami przeróżnych książek. Dzięki społecznikom latem 2021 roku nie zabraknie tych atrakcji.

Tym razem, inauguracje sezonu rozpocznie zespół Na Górze, który od 1994 roku bezkompromisowo pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnosprawnymi artystami. Ale… To nie jest zespół stworzony dla terapii - chyba, że mówimy o terapii dla publiczności... Bo jego koncerty, to ogromna dawka radości z życia.

Na Górze to grupa, która sama siebie określa jako mieszanka wybuchowa. W jej skład wchodzą osoby, które przez wyrozumiałe społeczeństwo są uznawane za niepełnosprawne. Obok nich, równorzędnie występują muzycy traktowani przez powierzchowne społeczeństwo jako pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej postawili pod znakiem zapytania wszelkie tego typu etykietki, dystansując się do nich. Twierdzą, że z tzw. "średniej" wynika, że są ekipą "półsprawną".

To, co gra Na Górze niektórzy określają jako free rock, inni jako punk and roll, czy neo punk. Samej grupie najbardziej podoba się bezpretensjonalne określenie "piosenkowy punk". Najmocniejszą stroną Na Górze są koncerty, na których ujawnia się ekspresja, żywiołowość jego członków. Z ważniejszych występów warto wymienić koncert w Pradze na festiwalu poświęconym respektowaniu praw człowieka na świecie (dochód przeznaczony na pomoc dzieciom w Czeczenii oraz uchodźcom z różnych państw), koncert na Marszu Równości w Poznaniu (demonstracji przeciwko dyskryminacji ze względu na rasę, wyznanie, płeć, ubóstwo, niepełnosprawność) oraz występ w 2018 roku na festiwalu Pol'and'Rock.

W 2008 roku dwóch muzyków przeszło z Na Górze do zespołu Strachy Na Lachy. Grupa grała m.in. jako supporty zespołów: Hey, Kult, Armia, VooVoo… Na jej płytach wystąpili m.in.: Czesław Mozil, Jacek Budyń Szymkiewicz (Pogodno), Alek Korecki (Tilt), Dawid Portasz (Jafia).
W 2016 roku grupa otrzymała na okres roku Złotego Gołębia. Jest to przechodnia statuetka Organizacji Narodów Zjednoczonych, stworzona w 60. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Otrzymują ją osoby, organizacje, grupy które poprzez swoją działalność zwracają publiczną uwagę na podstawowe prawa godności i szacunku dla każdego człowieka.

W 2019 roku zespół wystąpił w programie "Mam Talent!" robiąc ogromne zamieszanie wśród organizatorów. Dyrektor programowy TVN, Edward Miszczak, stwierdził: "Oni rozwalają nasz system!" Grupa działa niezależnie, ma swoją bazę w Pile, w woj. wielkopolskim. Niezależnie też, dzięki społecznościowym finansowaniom, wydaje płyty.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków budżetu Miasta Gniezna. Wstęp na koncert jest wolny, ale ze względu na obostrzenia sanitarne, może tam przebywać 250 osób.

Gniezno. Już niedługo otwarcie sezonu Latarni na Wenei z koncertem

Gniezno. Już niedługo otwarcie sezonu Latarni na Wenei z koncertem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto