Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno Katedra: zabytki zostaną zabezpieczone

Sona Ishkhanyan
Zabytki znajdujące się w gnieźnieńskiej katedrze i w Muzeum Archidiecezjalnym poddane zostają znakowaniu. Proces ma na celu poprawę bezpieczeństwa zabytków sakralnych.

Gniezno Katedra: zabytki zostaną zabezpieczone

W poniedziałek rozpoczęto działania w katedrze gnieźnieńskiej związane ze znakowaniem zabytków ruchomych w ramach wspólnego "Wielkopolskiego Programu Znakowania Zabytków Ruchomych Zgromadzonych w Obiektach Sakralnych". Dziś w katedrze gnieźnieńskiej zaprezentowano sposób, w jaki zabezpiecza się wspomniane obiekty. - Wiadomość o znakowaniu otrzymaliśmy zaraz po jubileuszowych obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski, iż po katedrze poznańskiej, takim zabiegom poddana będzie, także nasza katedra. My się z tego bardzo cieszymy, że tak bogate wyposażenie Prymasowskiej Bazyliki i sanktuarium św. Wojciecha będzie miało taką ochronę, bo przecież miały tu miejsca dwa incydenty: kradzież pierścienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz XVIII wiecznej kopii obrazu z kaplicy św. Nepomucena. Tego rodzaju działania, na pewno, bardzo kosztowne, ale jednak są nieodzowne, by katedra, która jest wpisana na listę pomników historii, miała taką ochronę - mówił ks. Jan Kasprowicz, proboszcz parafii katedralnej.

Projekt realizowany jest wspólnie przez Kurię Metropolitalną w Poznaniu i w Gnieźnie, Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu i Komendę Powiatowej Policji w Gnieźnie oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu. Jest to program realizowany w ramach programu rządowego "Razem bezpieczniej" , którego celem jest poprawa bezpieczeństwa zabytków sakralnych . Oprócz samego zabezpieczenia zabytku odpowiednią mikrocząsteczką wykonywana jest aktualna dokumentacja fotograficzna obiektu oraz sprawdzana i weryfikowana jest dokumentacja konserwatorska. - Pierwszy etap tego programu przewiduje do końca tego roku oznakowanie zabytków ruchomych w dwóch obiektach: w katedrze poznańskiej, gdzie już dokonaliśmy oraz w katedrze gnieźnieńskiej. Mamy nadzieję, że do 22 września zakończymy prace także tutaj. Nasze prace polegają na tym, że w pierwszej kolejności porównujemy stan ewidencyjny ze stanem faktycznym, później dokonujemy jego znakowania specjalnym żelem, który zawiera mikrocząsteczki, w których laserowo wycięty jest kod, przypisany tylko i wyłącznie do danego obiektu. Jeżeli zabytek ruchomy zostanie utracony, to bardzo szybko i sprawnie, na całym świecie, możemy zidentyfikować i stwierdzić, że stąd pochodzi i należy go tu zwrócić - tłumaczył podinsp. Henryk Gabryelczyk, z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Od poniedziałku znakowaniu poddano już blisko 400 obiektów. Prace trwać będą do 22 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto