Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: konkurs literacki rozstrzygnięty

Sona Ishkhanyan
Dziś w bibliotece I Liceum Ogólnokształcącego, odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu literackiego "Czytanie nie boli". Swoim warsztatem, piękną historią i niebanalnym tematem jury ujęła Aleksandra Kondela, uczennica I LO.

Gniezno: konkurs literacki rozstrzygnięty

Dziś w bibliotece I LO sfinalizowany został całoroczny projekt pod tytułem "Czytelnia na piętrze". Obejmował on spotkania autorskie z pisarzami,warsztaty literackie, dziennikarskie oraz zajęcia plastyczne dla młodzieży licealnej z całego powiatu. - Od początku roku prowadziliśmy tutaj działania mające na celu upowszechnianie czytelnictwa, począwszy od czytania poezji, poprzez literackie mikołajki, prezencję komiksów ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej, były tez spotkania autorskie z markiem Piekarczykiem i Beatą Patrycją Klary - informuje Joanna Gronikowska z I LO, koordynatorka projektu. (O spotkaniach więcej tutaj0)

Zwieńczeniem projektu był konkurs literacki, skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych w powiecie gnieźnieńskim . - Bardzo się cieszymy, że uczniowie odpowiedzieli na ten konkurs, napisali prace. Nie było opowiadań słabych, we wszystkie prace uczestnicy włożyli wiele trudu, sporo serca - podsumowała J. Gronikowska.

- Faktem jest, że ciągle młodzi ludzie odczuwają potrzebę ekspresji literackiej, stąd rosną zastępy młodych poetów, prozaików, dramaturgów i autorów scenariuszy filmowych. Faktem też jest, że wielu z nich postanawia, co jakiś czas sprawdzić się w organizowanych z myślą o nich, dla nich w lokalnych, regionalnych lub ogólnopolskich konkursach literackich. - mówi Krzysztof Szymoniak, przewodniczący jury. - Mamy więc wyniki pierwszej edycji konkursu literackiego obejmującego szkoły średnie powiatu gnieźnieńskiego. Ostatecznie jury postanowiło przyznać I nagrodę Aleksandrze Kondeli za przejmującą opowieść pod tytułem "Zza grobu", opowieść o dramacie, depresji, samobójstwie i niezwykle trafnego społecznego postrzegania roli, jaką w mniemaniu dorosłych, ma do spełnienia na ziemi "Taka młoda, taka ładna, świata nie zobaczy, na studia nie pójdzie, dzieciom życia nie da" - dodał przewodniczący jury, cytując fragment nagrodzonego opowiadania.

II miejsce przypadło Mikołajowi Krucie, za lekkość pióra, ironię, sprawną narrację, umiejętność współpracy z czytelnikiem, nie dopowiedzianą opowieść kryminalną rodem ze światów równoległych, gdzie terroryzm nie jest tylko potencjalnym zagrożeniem. III miejsce zajęło dzieło Małgorzaty Szydlarskiej, za surrealistyczną wyobraźnię i mądre opowiadanie o płonącej szkole, jest to opowiadanie z podwójnym dnem, która męczy, ale i okazuje smutną prawdę o ludziach, instytucjach konwencjach. Ogień z tego opowiadania nie tylko trawi budynek, ale także oczyszcza atmosferę i pobudza czytelnika do refleksji. 2 równoległe wyróżnienia jury przyznało Julii Muszyńskiej i Adriannie Rusinek.

Nagrodą dla zwycięzcy jest publikacja dzieła w prestiżowym ogólnopolskim czasopiśmie literackim "Z pogranicza literatury i sztuki". - Myślę, że na start dla osoby, która chciałabym swoje życie zawodowe wiązać z taką dziedziną, ta nagroda jest bardzo dobrym początkiem - mówi J. Gronikowska.

- Nie spodziewałam się tego, że moje opowiadanie będzie na tyle dobre, żeby wygrać konkurs. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie i na pewno bardzo motywujący start na przyszłą działalność zmierzającą w tym kierunku. Cieszę się, że zostanie ono opublikowane w tak prestiżowym czasopiśmie literackim. To ogromna satysfakcja i na pewno nie spocznę na laurach. Chciałabym pisać, udoskonalić swój warsztat, wzbogacić się o doświadczenie,a dzisiejsza nagroda to dla mnie ogromna a szansa ku temu - mówi Aleksandra Kondela, zwyciężczyni konkursu, uczennica I LO .

Mogliśmy także posłuchać fragmentu zwycięskiego, bardzo przejmującego i wrażliwego opowiadania, które wyrażało całą gamę uczuć.

Po zakończeniu uroczystości rozdania nagród za konkurs literackiego, goście mogli także podziwiać dzieła plastyczne, które powstały w ramach całorocznego projektu.

- Jak się okazuje, nasza młodzież jest niewymownie zdolna i potrafi ująć w słowa i w narzędzia plastyczne wszystkie swoje emocje. Dzisiejszy dzień jest uwieńczeniem pracy, którą oferowała i proponowała "Czytelnia na piętrze". Jestem zachwycona również pracami plastycznymi, które mogliśmy dziś zobaczyć, dlatego że poziom wykonawstwa i poziom artystyczny tych dzieł jest dla mnie zaskakujący. Myślę, że autorzy tych prac mogą być też dumni, że mogli te swoje, częstokroć ukrywane, talenty dziś ujawnić i nam zaprezentować - mówi Bogusława Młodzikowska, dyrektor I LO.
.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto