Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: koronawirus. Sanepid apeluje do mieszkańców

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Gniezno: koronawirus. Sanepid apeluje do mieszkańców
Gniezno: koronawirus. Sanepid apeluje do mieszkańców Paweł Brzeźniak
Gniezno: koronawirus. Sanepid apeluje do mieszkańców. Anna Stejakowsa, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gnieźnie prosi, aby osoby, które powróciły z regionów, gdzie występuje koronawirus i potrzebują informacji lub pomocy, kontaktowały się wyłącznie drogą telefoniczną.

- Proszę, aby takie osoby nie przychodziły do naszej siedziby przy ul. św. Wawrzyńca 18, bo takie przypadki nam się zdarzyły. Proszę kontaktować się telefonicznie - mówi Anna Stejakowska, która dodaje, że takie informacje zostały zamieszczone na zewnątrz i w środku budynku Sanepidu w Gnieźnie.

Dyrektor Sanepidu przypomina, że jeśli w ciągu 14 dni ktoś znajdował się w miejscu występowania koronawirusa, powrócił stamtąd i wystąpiły u niego objawy chorobowe, to należy skontaktować się z inspekcją sanitarną telefonicznie lub udać się do najbliższego oddziału zakaźnego. W naszej okolicy jest to Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, a także szpitale w Kaliszu i Koninie.
W przypadku dzieci, są to: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 5 im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ul. Szpitalnej 27/33, Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem przy ul. Krysiewicza 7/8 w Poznaniu, a także szpital w Koninie. Tam będą łóżka pediatryczne.

- Nie jest wskazane, żeby taka osoba pojawiała się w przychodni lekarza rodzinnego, na szpitalnych SOR-ach czy izbach przyjęć - dodaje Stejakowska.

Mieszkańcy naszego powiatu często kontaktuję się z Sanepidem w sprawie koronawirusa. - Mają obawy co do tego, czy potrzebne są maseczki, jakie środki ochrony indywidualnej należy stosować, czy osoby, z którymi spotykają się w sklepach czy na ulicy mogą zarażać - wyjaśnia A. Stejakowska.

Kontakt do Sanepidu w Gnieźnie: od poniedziałku do piątku od 7:25 do 15:00 pod numerem: 61 426 22 42 lub 61 426 22 43.
Oto numer alarmowy, czynny całodobowy: 693 023 355.

***
Za okres kwarantanny przysługuje zasiłek

Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do świadczeń z tytułu choroby. Podstawą do ich wypłacenia jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego.

Za okres kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, a także zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacane przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z przepisami, państwowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny, może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie lub izolacji osobę przebywającą na terytorium RP, jeśli jest ona zakażona, chora na chorobę zakaźną albo podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną, a także jeśli miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego. Decyzję tę, osoba poddana kwarantannie lub izolacji, może dostarczyć pracodawcy bądź do placówki ZUS, już po zakończeniu kwarantanny lub izolacji.

Ocena, czy stan zdrowia uzasadnia wystawienie zaświadczenia lekarskiego, pozostaje w kompetencji lekarza.
W przypadku jednak, gdy ubezpieczony sam powstrzyma się od pracy i nie otrzyma za ten okres zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie będzie miał prawa do świadczeń pieniężnych w razie choroby.

Zasiłek opiekuńczy
Ponadto, jeżeli powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny, wyda decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka, rodzic będzie miał prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad tym dzieckiem. Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana analogicznie jak choroba dziecka. Oznacza bowiem niemożność wykonywania pracy przez jednego z rodziców dziecka w związku z koniecznością zapewnienia mu opieki.
Dodatkowy zasiłek

Po wejściu w życie ustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem, rodzicom dzieci do ósmego roku życia, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni, jeżeli w związku ze zwalczaniem zakażenia wirusem i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej tym wirusem, nastąpi zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Dodatkowy zasiłek przysługuje łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki, w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto