Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: kryterium szczepionkowe nadal obowiązuje

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Gniezno: kryterium szczepionkowe nadal obowiązuje
Gniezno: kryterium szczepionkowe nadal obowiązuje PP
Gniezno: kryterium szczepionkowe nadal obowiązuje. W grudniu 2019 roku Rada Miasta Gniezna wprowadziła ograniczenia dla nieszczepionych dzieci. Teraz decyzję radnych w części uchylił wojewoda. Co dalej?

Autorami apisów są radni Dariusz Banicki i Tomasz Dzionek. Pierwsza z zaplanowanych uchwał dotyczy ustalenia kryteriów przyjmowania dzieci do publicznych przedszkoli i wartości punktowej na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego oraz określenia dokumentów niezbędnych dla potwierdzenia tych kryteriów.

Zmiana dotyczy wprowadzenia zapisu, że: „kandydat został poddany obowiązkowym szczepieniom ochronnym określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 roku w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych lub został zwolniony z tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych”. Potrzebne będzie także zaświadczenie lekarskie, że kandydat został poddany obowiązkowym szczepieniom ochronnym.

W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba miejsc w przedszkolu na#pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie następujące kryteria: wielodzietność rodziny, niepełnosprawność kandydata, niepełnospraw-#ność jednego z rodziców, niepełnosprawność obojga rodziców, niepełnosprawność rodzeństwa, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą.

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeśli po zakończeniu tego etapu przedszkole lub inna forma wychowania przedszkolnego nadal dysponuje wolnymi miejscami, rada gminy upoważniona jest jako organ prowadzący do określenia kryteriów, branych pod uwagę na drugim etapie, tzw.„kryteriów gminnych”. Mogą mieć one różną wagę.

Zmiany dotyczą także statutu Żłobka Miejskiego. Uzupełniono go o dodatkowe kryterium związane z obowiązkowymi szczepieniami, które potwierdzać się będzie poprzez dołączenie do wniosku stosownego zaświadczenia lekarskiego.

Więcej na temat zapisów przyjętych przez Radę Miasta przeczytacie TUTAJ.

Jednak 29 stycznia wojewoda Łukasz Mikołajczyk wydał rozstrzygnięcie nadzorcze uchylające decyzję Rady Miasta. Szczegóły.

- Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wielkopolskiego jest co najmniej dziwne i mam wrażenie, że na siłę próbowano znaleźć jakiś zarzut względem podjętych przez Radę Miasta Gniezna uchwał. Moim zdaniem dość nieudolnie. Co najważniejsze, wojewoda nie miał żadnych zastrzeżeń do zapisów, które regulują kryteria przyjmowania do przedszkoli i żłobka dzieci poddanych obowiązkowym szczepieniom ochronnym - przyznaje radny Tomasz Dzionek, współautor zapisów. - Wojewoda zakwestionował jedynie obowiązek przedłożenia zaświadczenia o szczepieniu, powołując się przy tym na nieaktualne orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 października 2015 roku. Należy pamiętać, że ten sam sąd w wyroku z dnia 10 maja 2019 roku stwierdził, że zaświadczenia i oświadczenia o szczepieniach są dopuszczalne. Liczę na to, że rozstrzygnięcie nadzorcze się nie ostanie i WSA w Poznaniu je uchyli, jak to czynią inne sądy administracyjne - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto