Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno - Miasto Trzech Kultur. Rusza nowa inicjatywa

Iza Budzyńska
Gniezno - Miasto Trzech Kultur ruszy 15 i 16 listopada
Gniezno - Miasto Trzech Kultur ruszy 15 i 16 listopada
Już w najbliższy weekend rusza nowa inicjatywa pod hasłem Gniezno - Miasto Trzech Kultur. Ma to być akcja cykliczna, przedstawiająca różne aspekty dziejów miasta sprzed wojen światowych i nieco wcześniejszych.

Gniezno - Miasto Trzech Kultur nawiązuje do czasów, kiedy w mieście współegzystowała społeczność polska, niemiecka i żydowska. Będzie to przedsięwzięcie cykliczne, a pierwsza jego odsłona przybliży dzieje gnieźnieńskich Żydów i to, co po nich zostało. W przygotowanie wydarzenia zaangażowało się kilka osób i organizacji, obok Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

Promować serię wydarzeń, zaplanowaną na najbliższy weekend, będzie reprint wybranych wiadomości z dawnej gazety "Lech", przygotowany przez pasjonata lokalnej historii Rafała Wichniewicza. A rozdawać gazetę będą aktorzy Teatru G@j, działającego przy Zespole Szkól Ekonomiczno-Odzieżowych, ubrani w stroje z epoki.

W programie znalazły się wykłady, które odbędą się 15 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury. O 10.00 dr Gerard Kucharski opowie o mniejszości żydowskiej na Ziemi Gnieźnieńskiej, później w planach spotkanie z dr Piotrem Foreckim, autorem książki "Od «Shoah» do «Strachu». Spory o polsko-żydowską przeszłość i pamięć w debatach publicznych" oraz referaty poświęcone historii mniejszości w Gnieźnie. M. in. Aleksander "Olo" Karwowski, aktywny działacz internetowych i nie tylko społeczności kulturalnych Gniezna, opowie o dawnych przedsiębiorcach, ówczesnych nie tylko potentatach przemysłowych, ale i przy okazji ważnych postaciach w polityce i samorządzie.

Część nieco bardziej kulturalna i rozrywkowa to spotkanie z żydowską literaturą w piątek o 20.00 w kawiarni Misz Masz, przygotowane przez Stowarzyszenie Ośla Ławka. Tytułu użyczyła Szira - po tym hebrajskim imieniem oznaczającym pieśń lub poezję, jak wyjaśnia Paweł Bąkowski, kryje się wyobrażona mieszkanka Gniezna żydowskiego pochodzenia. A spotkanie ma być próbą odpowiedzi na pytanie, jakie teksty mogły ją inspirować, czym żyła, kim mogła być.

W sobotę, 16 listopada, od 10.00 do 13.00 w ramach inicjatywy Gniezno - Miasto Trzech Kultur przeprowadzona będzie gra miejska dla szkół ponadgimnazjalnych. Kilkuosobowe drużyny będą odnajdywać miejsca i wykonywać zadania pracując ze starymi planami miasta i fotografiami. - Myślę, że to sposób na pokazanie historii jako czegoś żywego, co nadal jest dokoła nas - mówi Anita Grzybowska, autorka gry, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego i pasjonatka nie tylko lokalnej kultury.

W inicjatywę Gniezno - Miasto Trzech Kultur włączyły się, obok Urzędu Miejskiego, Instytut Kultury Europejskiej UAM, Teatr G@j, Stowrazyszenie Ośla Ławka i Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto