Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno - Miasto Trzech Kultur trwa. Wieczorem "Pieśni Sziry"

IB
Gniezno Miasto Trzech Kultur - wykłady i dyskusje w MOK-u.
Gniezno Miasto Trzech Kultur - wykłady i dyskusje w MOK-u.
Rozpoczęła się inicjatywa Gniezno - Miasto Trzech Kultur. Za nami część edukacyjna, przed nami - ta bardziej kulturalna. Wieczorem odbędzie się spotkanie z literaturą żydowską i nie tylko.

Przenikającą się historię Polaków, Niemców i Żydów, którzy jeszcze na początku XX wieku wspólnie zamieszkiwali Gniezno, przypomniała inicjatywa "Miasto Trzech Kultur". Na dziś przygotowano wykłady, dyskusje i spotkanie z literaturą. Jutro o 12.00 z Miejskiego Ośrodka Kultury wyruszy wycieczka po związanych z kulturą żydowską zabytkach Gniezna.

Jak tłumaczy Piotr Wiśniewski z Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, inicjatywa będzie cykliczna i za każdym razem poświęcona innej nacji. Pierwsza edycja przybliża historię gnieźnieńskich Żydów.

Mówili o nich w wykładzie i naukowej debacie, dr Gerard Kucharski i dr Piotr Forecki, a w referatach pasjonaci lokalnej historii. Rafał Wichniewicz pokazał obraz Żydów w międzywojennej prasie. Jak tłumaczy, w latach 30-tych XX wieku było ich w Gnieźnie zaledwie około 150 na ponad 33 tys. mieszkańców miasta, a hasła "Nie kupuj u Żyda" swoje źródła miały w obawach o to, by po wyzwoleniu spod rozbiorów Polacy mieli własną gospodarkę, podobnie do wspierania wyłącznie swoich nawoływali też Niemcy i Żydzi. Aleksander Karwowski opowiedział o gnieźnieńskich przemysłowcach, tu akurat głównie Polakach, a Paweł Bąkowski o miejscach pamięci.

- Od najmłodszych lat chodząc po ulicach zastanawiałem się, co znaczą te budynki skąd taka architektura, skąd taki układ ulic. Poznając kolejne publikację, kolejnych ludzi dowiadywałem się coraz więcej - mówi Aleksander Karwowski. Dodaje, że to naprawdę wciąga, a duch historii w opuszczonych już często budynkach zachęca, by poznać ich losy.

Wieczorem, na 20.00, Stowarzyszenie Ośla Ławka zaprasza do kawiarni Misz Masz przy ul. Tumskiej na spotkanie z tekstami literackimi, różnych gatunków i ideologii, które mogły inspirować ówczesną społeczność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto