MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. Neurologia i udarówka już w szpitalu na 3 Maja! Zobacz jak wyglądają wnętrza oddziałów [FOTO]

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Stało się. Po wielu miesiącach niepewnej sytuacji oddziałów udarowego i neurologicznego , trafiły one do szpitala na 3 Maja. Sprawdziliśmy, jak wyglądają wyremontowane pomieszczenia.

Oddziały neurologiczny z pododdziałem udarowym od wielu lat mieściły się w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” przy ulicy Poznańskiej w Gnieźnie. Pod koniec 2020 roku ze strony władz województwa padła informacja, że szpital nie jest już zainteresowany prowadzeniem tych oddziałów. Zaproponowano starostwu, pod który podlega Szpital Pomnik Chrztu Polski wymianę kontraktów neurologii i udarówki. Miało do tego dojść na zasadzie wymiany kontraktów: neurologia z pododdziałem w zamian za Zakład Opieki Leczniczej mieszczący się nieopodal, przy ul. Orzeszkowej. Na tamten czas mieszkało tam ok 100. pacjentów z różnymi schorzeniami, którzy wymagali całodobowej opieki. Nie spodobało się to ani personelowi zakładu, ani rodzinom chorych, którzy jednoznacznie sprzeciwili się i wymianie i ewentualnym przenosinom bliskich w mury Dziekanki. Pracownicy udarówki i neurologii z kolei otrzymywali sprzeczne informacje: raz, że oddziały zostaną zamknięte, a raz że przeniesione. Przeciwni „wymianie” protestowali przed budynkiem starostwa, a nawet w Poznaniu.

Wkrótce zrezygnowano z tego pomysłu, a kontrakt na prowadzenie na Dziekance neurologii został przedłużony. Miał zostać rozpisany konkurs na jej prowadzenie, ale miał on odbywać się w czasie, gdy powiatowy szpital oddawał dopiero nowe skrzydło do użytku, więc prawie niemożliwe było odpowiednie przygotowanie pomieszczeń i doposażenie potencjalnych oddziałów na czas.

Wówczas jako zwycięzcę konkursu typowano szpital we Wrześni, który wcześniej miał do czynienia z oddziałem neurologicznym, co sprawiało, że z automatu miał zyskać więcej punktów w postępowaniu konkursowym. Doszło nawet do wstępnych rozmów w sprawie ewentualnego przejęcia oddziałów dyrekcji wrzesińskiej lecznicy z „dziekankowym” personelem zatrudnionym na neurologii. Istniało wówczas realne zagrożenie, że w Gnieźnie zabranie tak bardzo ważnych i potrzebnych oddziałów.

Finalnie, konkurs został odwołany, NFZ przedłużył kontrakt ze szpitalem wojewódzkim, a Dyrekcja szpitala powiatowego po uruchomieniu nowego skrzydła placówki rozpoczęła remont pomieszczeń, po oddziałach, które opuściły starą część budynku.

Od 1 lipca 2022 roku oddziały udarowy i neurologiczny oficjalnie działają już w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski. W miejscu, gdzie niegdyś mieściła się chirurgia, jest obecnie oddział neurologiczny. Piętro wyżej znajduje się udarówka. Pomieszczenia zyskały nowe oblicze. Na próżno szukać brudnych i odrapanych murów. Zniknęła stara podłoga, zastąpiona nową specjalistyczna powierzchnią. Odnowiono stolarkę drzwiową.

Na oddziale udarowym znalazło się miejsce na salkę do ćwiczeń. Do dyspozycji pacjentów są sale 2-3 osobowe, odnowione i ze specjalistycznymi łóżkami, a na ściany korytarzy i pomieszczeń trafiły obrazy przedstawiające kwiaty w rozkwicie – spójnie ze stylistyką nowego skrzydła. Jest zdecydowanie przytulniej, a przede wszystkim, jest bezpiecznie. Oddział udarowy i neurologia zostają w Gnieźnie

- To dopiero pierwszy dzień, ale podoba nam się. Co prawda musimy nauczyć się obsługi nowych systemów, bo na Dziekance pracowaliśmy na innych, ale wszystko idzie w dobrym kierunku

– mówił w rozmowie z nami dr Roman Olejniczak, podkreślając, że na 3 Maja jest więcej miejsca niż w szpitalu wojewódzkim. Stan pomieszczeń jest też zdecydowanie lepszy. To, co najważniejsze w tych oddziałach – personel – w całości pozostał w tym samym składzie, co na Dziekance. Mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego są w dobrych rękach.

Gnieźnieński szpital zdecydowanie rozrósł się w ostatnich latach. Aby trafić do oddziału neurologicznego, najlepiej jest wejść do lecznicy od strony SOR-u. Stamtąd należy skręcić w pierwsze drzwi po prawej stronie i iść do końca korytarzem. Udarówka z kolei jest piętro wyżej, wchodzi się tam schodami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto