Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. Noc Świętych ponownie w naszym mieście. Procesja przeszła z kościoła garnizonowego do katedry

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią w miastach i parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej zorganizowana została ponownie Noc Świętych. W wielu miejscach, także w Gnieźnie, jej głównymi bohaterami byli tegoroczni błogosławieni - Matka Elżbieta Róża Czacka oraz kard. Stefan Wyszyński.

Gniezno. Noc Świętych ponownie w naszym mieście

Podobnie jak w latach ubiegłych gospodarzem spotkania jest gnieźnieńska parafia farna, a tegorocznym współorganizatorem młodzież oazowa z parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego.

Zarówno miejsce Nocy Świętych - kościół garnizonowy, jak i jej program, nie uległ zmianie poza ostatnim punktem, czyli wspólnym posiłkiem, którego w tym roku nie będzie. Noc Świętych w Gnieźnie rozpoczęła się od Litanii do Wszystkich Świętych i procesji z relikwiami. Po przedstawieniu przybliżającym bohaterkę tegorocznego spotkania wszyscy przeszli w procesji do katedry, gdzie na zakończenie odśpiewane zostało uroczyste Te Deum.

Na patronkę tegorocznego czuwania wybrano bł. Matkę Różę Czacką, „kobietę, która sama nie widząc, pomagała zobaczyć innym to, co niewidzialne”.

- Taka jest także ta noc. Wpatrujemy się w to, co niewidzialne

tłumaczy ks. Krzysztof Szkopek z parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego, który wraz z młodymi przygotował przedstawienie poświęcone matce niewidomych. Miało ono formę retrospektywnego wywiadu, w którym Róża Czacka, już jako zakonnica i założycielka ośrodka w Laskach, wróciła pamięcią do swojej młodości i trudnego, a zarazem przełomowego doświadczenia, jakim była utrata wzroku. Opowiedziała o swoim życiu, zmaganiach, nadziei i ludziach, którym zawdzięcza wewnętrzne światło.

Noc Świętych w Gnieźnie - zobacz nagranie:

- Przyjęcie krzyża, jakim była utrata wzroku, zrodziło w niej matkę dla niewidomych, podobnie jak krzyż więzienia zrodził ojca w kard. Stefanie Wyszyńskim

- zaznacza ks. Szkopek dodając, że również ten aspekt życia błogosławionych młodzież chciała pokazać. Jak również i to, że żadna ułomność nie wyklucza, nie pozbawia człowieka godności i nie ogranicza go w osiągnięciu świętości.

- To także dla nas czytelny znak, abyśmy się wzajemnie szanowali i pomagali sobie okrywać nasze piękno i wartość mimo różnych ułomności

- dodał ks. Szkopek.

W Gnieźnie Noc Świętych organizowana jest od przeszło 20 lat

Jej inicjatorem był dawny wikariusz parafii farnej ks. Jan Kwiatkowski, obecnie proboszcz parafii w Długiej Goślinie, który po raz pierwszy zaprosił młodych na modlitewne czuwanie w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych w 2005 roku. Z roku na rok miejsc, gdzie podobne spotkania organizowano przybywało i obecnie Noc Świętych w różnej formule odbywa się w całej Polsce.

Gdzie jeszcze?

W archidiecezji gnieźnieńskiej organizuje ją w tym roku kilkanaście miast i parafii m.in.: Kruszwica, Września, Chodzież, Ujście, Gniewkowo, Trzemeszno, Golina, Powidz, Inowrocław, Rogoźno, Strzelno, Strzałkowo, Wągrowiec. W wielu bohaterką, podobnie jak w Gnieźnie, jest bł. Matka Róża Czacka wraz z kard. Stefanem Wyszyńskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto