Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: obchody 1050. rocznicy chrztu. Odwołanie do wspólnych korzeni

Sona Ishkhanyan
Dziś w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbył się ostatni briefing poprzedzający obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski z udziałem głównych organizatorów z Gniezna i Poznania.

Gniezno: obchody 1050. rocznicy chrztu. Odwołanie do wspólnych korzeni

Uczestnicy pod przewodnictwem Marcina Przeciszewskiego z Katolickiej Agencji Informacyjnej kolejno przedstawiali program obchodów w Gnieźnie, Ostrowie Lednickim oraz w Poznaniu. Wspomniano również o projektach i akcjach promujących to wydarzenie.

Na wstępie głos zabrał abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Podkreślił on szczególne znaczenie tegorocznego dnia obchodów, gdyż według historyków właśnie 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, Mieszko I przyjął chrzest. - Pragnę, aby wydarzenia związane z obchodami potraktować jako krok ku przeszłości. Takie przesłanie podczas swojej wizyty w Gnieźnie dla nas zostawił Jan Paweł II. Chcemy więc, by ta przeszłość, która do nas przemawia trwała i owocował ku przyszłości. Niech te obchody pozwolą, abyśmy się otworzyli na dar wiary i łaskę chrztu - mówił. Następnie Prymas Polski wspomniał o programie obchodów w Gnieźnie i poinformował o wizycie legata papieskiego kard. Pietro Parolina, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, pod przewodnictwem którego rozpoczną się 14 kwietnia w Gnieźnie centralne uroczystości 1050. rocznicy chrztu. Podkreślił on również obecność prezydenta RP Andrzeja Dudy na wspomnianym wydarzeniu. - Powitamy w Gnieźnie biskupów i pielgrzymi z Polski i z całego świata. Obok legata papieskiego obecni będą m.in.: Prymas Węgier oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp. Celestino Migiliore.

Tegoroczne obchody rozpoczną się 14 kwietnia o godzinie 11.00 w gnieźnieńskim seminarium duchownym, posiedzeniem Konferencji Episkopatu Polski. Wówczas wykład nawiązujący do jubileuszu wygłosi prof. Krzysztof Ożóg, mediewista. Kolejnym punktem programu obchodów będzie nabożeństwo ekumeniczne na Ostrowie Lednickim zwanym "Świętą Wyspą" lub "Wyspą Władców". Szczegóły na temat tych wydarzeń przybliżył dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - prof. Andrzej Wyrwa. Nabożeństwu na Lednickiej Wyspie towarzyszyć będą relikwie św. Wojciecha. Wówczas zabrzmi także Bogurodzica oraz po raz pierwszy - Dzwon "Mieszka Dobrawy". Został on odlany specjalnie na jubileuszowe obchody w Polsce.

Centralnym punktem jubileuszowych obchodów Chrztu Polski w Gnieźnie jest Msza św. w bazylice prymasowskiej o godzinie 17.00. Uroczysta msza odbędzie się pod przewodnictwem legata papieskiego, z udziałem gości - wszystkich przedstawicieli kościelnych oraz najwyższych władz państwowych z prezydentem RP na czele.

Celebracji obchodów towarzyszyć będzie wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Dla tych. którzy pragną zobaczyć obraz szczegółowe informacje tutaj

Na zakończenie gnieźnieńskich obchodów przewidywana jest projekcja filmu o chrzcie Mieszka I w Kolegium Europejskim.

Następnego dnia - 15 kwietnia 1050. rocznicę chrztu obchodzić będzie Poznań. O programie obchodów informowali bp Damian Bryl, przewodniczący Obchodów Jubileuszu w Archidiecezji Poznańskiej oraz Przemysław Terlecki, koordynator Obchodów Jubileuszu w Archidiecezji Poznańskiej. Bp D. Bryl podkreślił znaczenie państwowo-kościelnych obchodów , a także przybliżył dalsze etapy świętowania jubileuszu: 3 maja; Msza z Franciszkiem na Jasnej Górze. Wspomniał również o narodowej pielgrzymce do Rzymu.

Z kolei starosta gnieźnieński Beata Tarczyńska poinformowała o projektach edukacyjnych i informacyjnych promujących jubileuszowe obchody w Gnieźnie. - Celem projektu edukacyjnego jest przekazanie uczniom w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wiedzy historycznej, wydarzeń związanych z początkami Państwa Polskiego. Jako kolejny projekt promujący gnieźnieńskie obchody Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, wymienił ogólnopolski casting do roli Mieszka I i Dobrawy. Szczegółowe informacje tutaj

Wspomniano również o innych elementach promujących Gniezno z okazji rocznicowych obchodów Chrztu Polski, m.in.monety oraz banknoty z wizerunkiem Mieszka i Dobrawy oraz katedry gnieźnieńskiej. O tym możesz przeczytać tutaj

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto