Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w parku im. Kościuszki [FOTO, FILM]

Magdalena Smolarek
Magdalena Smolarek
W niedzielne popołudnie w parku Kościuszki w Gnieźnie odbyły się obchody 80. rocznicy wybuch II Wojny Światowej. Na uroczystości byli obecni przedstawiciele władz, kombatanci i mieszkańcy Gniezna. Zobaczcie jak to wyglądało.

Gniezno: Obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w parku im. Kościuszki

80 lat temu o godzinie 4:45 niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" rozpoczął swoją agresję na grupę około 200 polskich żołnierzy znajdujących się w Wojskowej Składnicy Tranzytowej na półwyspie gdańskim. Wtedy rozpoczęła się II Wojna Światowa, która na zawsze zmieniła oblicze obecnego świata.

W Gnieźnie w niedzielę o godzinie 15:00 w parku Kościuszki odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Podczas obchodów, ze względu na warunki atmosferyczne, odmówił zabrania głosu prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz, a organizatorzy tego wydarzenia od razu zaprosili liczne delegacje władz miasta, powiatu, szkół, a także różnych środowisk do złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem.

Zobacz fragmenty tego wydarzenia:

Następnie zaproszono do obejrzenia wystawy przedstawiającej Gniezno w latach okupacji 1939-1945. Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Wojciecha Śmieleckiego. Na wystawie tej można zobaczyć także zdjęcia, autorstwa Sebastiana Ucińskiego, Michała Koszeli i Daniela Moperta, pokazujące m.in. sylwetki żołnierzy 69. Pułku Piechoty w mundurach polowych (wzór z 1936 roku), a także kobiety występujące w strojach sanitariuszek Przysposobienia Wojskowego Kobiet, zainscenizowane przez przedstawicieli GRH Garnizon Gniezno.

Po oficjalnych obchodach można było również zobaczyć inscenizację "Obozowisko", przedstawiającą życie obozowe harcerzy, a następnie harcerze zaprosili do wstępowania w ich szeregi. Inscenizacja ta została przygotowana przez przedstawicieli gnieźnieńskiego hufca ZHP im. Bolesława Chrobrego. Dodatkową atrakcją była możliwość zobaczenia motocykli i rowerów z okresu II wojny światowej, którą gnieźnianie mogli podziwiać dzięki uprzejmości Muzeum Zabytków Kultury Technicznej z Gniezna.

ZOBACZ TEŻ: XIV Edycja zbiórki plastikowych nakrętek dla Kacpra i Korneli na gnieźnieńskim rynku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto