Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: obchody 98. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Sona Ishkhanyan
Uroczystości związane z 98. rocznicą Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się dziś rano na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie.

Gniezno: obchody 98. rocznicy powstania wielkopolskiego

Obchody rocznicowe rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji poległych uczestników powstania wielkopolskiego w kościele Świętych Piotra i Pawła. Później rozpoczęły się główne uroczystości i złożenie wiązanek przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie. Do zebranych przemówił Ignacy Paderewski. W roli wybitnego kompozytora, przywódcy, działacza niepodległościowego wcielił się Andrzej Malicki, znany gnieźnieński aktor. Inscenizacja upamiętniała wydarzenia z 1918 roku, kiedy to Paderewski wygłasza przemówienie do rodaków, a ci w narodowościowym zrywie rozpoczynają powstanie. Wszystko to dzieje się 27 grudnia 1918. I wojna światowa dała Polakom nadzieje na odzyskanie tak długo oczekiwanej niepodległości. Udało się wyjść spod zaboru pruskiego i odzyskać wymarzoną wolność. Powstanie wielkopolskie jest jednym z niewielu zwycięskich polskich zrywów wolnościowych.

Po inscenizacji liczne delegacje władz miasta, powiatu, a także różnych środowisk złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

- Znaczenie obchodów rocznicowych w Gnieźnie jest ogromne, ponieważ gdyby nie to powstanie,śmiem powiedzieć, że mogło nie być dziś Wielkopolski – zaznaczył senator Robert Gaweł, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie. –Ten zryw, który nastąpił z inicjatywy Wielkopolan pod iskrą Ignacego Paderewskiego, doprowadził do tego, że udało się przeforsować całą koncepcję powrotu Wielkopolski do odbudowywanej Rzeczypospolitej . A pamięć jest tak ważna, że buduje naszą wspólnotę i tożsamość . A przynajmniej tak powinno być - mówił dalej senator. Na koniec senator dodał jeszcze, że dziś dosyć już jest kłótni, sporów i zatarg. –Apeluje do wszystkich, by się zjednoczyć i godnie przygotować się do obchodów setnej rocznicy powstania - dodał senator na koniec cytując słowa I. Paderewskiego „Nie ma partii, jest Polska”. – Takie są newralgiczne momenty, kiedy powinniśmy się jednoczyć, jak to zrobili około 100 lat temu nasi przodkowie - podsumował R. Gaweł.

Po uroczystościach na cmentarzu przedstawiciele miasta, powiatu, gmin oraz gnieźnieńskich wyższych uczelni spotkali się w hotelu Pietrak, by zawiązać honorowy komitet 100-lecia Powstania Wielkopolskiego, który będzie miał za zadanie wspólnie przygotować setne obchody powstania. - Miejsce to wybraliśmy nie przypadkowo. 98 lat temu dokładnie w tym domu, należącego do Bogusława Kasprowicza, miało miejsce spotkanie, w wyniku którego rozpoczęła się w Gnieźnie działalność powstańcza - mówił senator Robert Gaweł, inicjator spotkania. aą

Po spotkaniu radni miejscy udali się na uroczystą sesję Rady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto