Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Obchody święta 3 maja (2013)

Paweł Brzeźniak
Obchody 3 maja pod Katedrą w tym roku w deszczu
Obchody 3 maja pod Katedrą w tym roku w deszczu Dawid Stube/Agencja Fotostube
W całym kraju odbywają się dziś uroczystości upamiętniające przyjęcie przez Sejm Wielki Konstytucji 3 maja z 1791 roku. Gnieźnianie świętowali ten dzień podczas mszy świętej w katedrze oraz przed pomnikiem Bolesława Chrobrego

Zadaniem Konstytucji 3 maja było uporządkowanie i uzdrowienie sytuacji w kraju, która pod względem politycznym, gospodarczym i międzynarodowym systematycznie się pogarszała. Jednym z zamierzeń aktu prawnego było zniesienie liberum veto, które, nadmiernie wykorzystywane, doprowadziło do paraliżu aparatu władzy. Zniesienie nierządu w kraju – temu przyświecała Konstytucja 3 maja, tego chcieli jej twórcy, niezłomni obrońcy kraju, wyjątkowi patrioci.

Choć zapisy dokumentu nie weszły w życie, to treści pierwszej w Europie Konstytucji wciąż pozostają żywe w świadomości. Są przede wszystkim odbiciem zdroworozsądkowego i poważnego podejścia do instytucji państwa i przyszłości następnych pokoleń. Niestety, sytuacja wewnętrzna i skłócenie stanów było jednym z czynników, który zadecydował o upadku Rzeczpospolitej. Przypomniał o tym w homilii podczas mszy świętej w katedrze ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski, który podkreślił, iż o błędach dawnych wieków nie wolno zapominać nam współcześnie.

Druga część gnieźnieńskich uroczystości odbyła się przed pomnikiem Bolesława Chrobrego, gdzie głos zabrał starosta gnieźnieński, Dariusz Pilak. – Uchwalenie tak ważnego aktu pozwoliło na ponowne odrodzenie się niepodległościowego ducha w społeczeństwie. Dziś, napawa nas nadzieją, że często, nawet ostry spór, debata, toczona w niesprzyjającej atmosferze, jeżeli jest toczona w słusznej sprawie, dla wzniosłego celu i dobra wspólnego, doprowadza do właściwego, pożądanego zakończenia – podkreślił D. Pilak. – Gniezno, powiat gnieźnieński i Polska nie zasługują na to, aby być świadkami niezdrowych sporów politycznych, ideologicznych debat i przytyków podszytych złością i egoizmem. Gniezno, powiat gnieźnieński i Polska zasługują na szacunek i cześć, na dbałość i służbę w zgodzie z ideałami, które wywalczyli nasi przodkowie – przyznał starosta.

Następnie, odczytano apel pamięci oraz złożono wieńce kwiatów pod pomnikiem Bolesława Chrobrego. Uroczystość zakończyło odśpiewanie Roty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto