Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Ogólnopolska Konferencja na temat bezpieczeństwa w sieci

Sona Ishkhanyan
II Ogólnopolska Konferencja dla dyrektorów na temat "Szkoły w chmurze - cyberbezpieczeństwo" odbyła się dziś w Szkole Podstawowej nr 12 w Gnieźnie. Specjaliści, przedstawiciele policji oraz dyrektorzy szkół nie tylko z Gniezna, ale z różnych miast Polski rozmawiali o tym jak bezpieczniej korzystać z internetu.

Gniezno: Ogólnopolska Konferencja na temat bezpieczeństwa w sieci

Internet jest wspaniałym wynalazkiem, skarbnicą wiedzy, narzędziem komunikacji oraz edukacji, rozrywki i zabawy, pozwala poznać ludzi z całego świata a przede wszystkim ułatwia naukę i pracę. W obecnych czasach globalna sieć jest czymś niezwykle potrzebnym, a wręcz niezbędnym. Jednak jego niewłaściwe i nieodpowiednie wykorzystanie może nieść ze sobą szereg zagrożeń. Dzieci narażone są na szkodliwe treści, takie jak: wulgarność, nienawiść, przemoc, kradzieże, pornografia, hazard czy używki, mogą stać się ofiarami przestępców, którzy wykorzystują ich naiwność, ufność i łatwowierność, a także narażone są na oszustwa, wyłudzenia.

Konferencja została zorganizowana w celu uświadomienia uczniom, jak również ich rodzicom i nauczycielom, zagrożeń wynikających z surfowania w Internecie oraz wskazania im sposobów radzenia sobie z nimi. - To jest już druga ogólnopolska konferencja organizowana przez miasto Gniezno oraz Szkołę Podstawową nr 12 w Gnieźnie. Pierwsza dotyczyła tematyce "szkoła w chmurze". Dziś robimy następny krok - rozmawiamy o zagrożeniach w sieci. Zaprosiliśmy dyrektorów, nauczycieli, pedagogów szkół oraz specjalistów od bezpieczeństwa w sieci z firmy Microsoft, aby budować świadomość bezpiecznego korzystania z internetu - mówi Michał Powałowski, zastępca prezydenta Gniezna. Należy pamiętać, że nie jesteśmy anonimowi w sieci. Przestępcy o tym bardzo dobrze wiedzą i śledzą. - 10 szkół na 11 istniejących w Gnieźnie jest podłączona do sieci szerokopasmowego z pełnym profesjonalnym wyposażeniem, które pozwala zabezpieczyć pewne dane i treści. Ta ostatnia ze szkół jeszcze w tym roku latem zostanie również podłączona do takiej sieci - dodaje wiceprezydent.

Bardzo ważna jest profilaktyka, gdyż lepiej uniknąć sytuacji, w której dziecko zostaje narażone na niebezpieczeństwo, niż zmagać się ze skutkami.

-Jako organ odpowiedzialny za bezpieczeństwo, chcemy dziś przedstawić naszą wizję, swojego rodzaju algorytm tego, czym jest przestępczość w cyberprzestrzeni i jakie sankcje mogą grozić sprawcom nadużywania tego dobrodziejstwa cywilizacji - mówi sierż. sztab. Arkadiusz Wieczorek, oficer prasowy KPP Gniezno. - Analizując dane statystyczne trzeba zauważyć, że zjawisko przestępczości w sieci jest bardzo progresywne. Z tego też powodu nasza działalność prewencyjna, profilaktyczna jest pierwszoplanowa. Staramy się wyjść jak najbardziej ku szkołom rodzicom, pedagogom, psychologom, żeby współpracować w zwalczaniu takich sytuacji kryminogennych, które się pojawiają na naszych oczach. Musimy działać, musimy rozmawiać nie po to, by od razu karać, lecz uświadamiać - dodał na koniec funkcjonariusz policji.

Rozmowa z Ewą Krupą, prezes Fundacji Orange Im lepiej wychowamy małych internautów, tym lepszy wirtualny świat zbudują

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto