MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno. Parking przy katedrze musi zostać zlikwidowany. Dlaczego?

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Do końca lutego 2022 roku zlikwidowany zostanie parking przy ulicy Łaskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie katedry. Dlaczego?

Okolice gnieźnieńskiej katedry to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Gnieźnie. Mimo pięknych zabudowań często, zwłaszcza w niedzielę i święta zdarzało się, że z trudem można było przejść przez chodnik zaraz za murem otaczającym świątynie. Winne były temu nieprawidłowo zaparkowane samochody: wzdłuż chodnika, w poprzek chodnika, a nawet na trawnikach i skwerach siedziby prymasa. Takie niechlujne parkowanie trwało od wielu lat, aż w końcu Wojewoda Wielkopolski, Michał Zieliński ukrócił samowolkę zmotoryzowanych odwiedzających katedrę i centrum miasta.

O decyzji wojewody jako pierwszy poinformował radny miejski, Tomasz Dzionek, który zwraca uwagę, że dotychczasowy kształt parkingu niesie nie tylko zagrożenie dla pieszych, ale też wstyd dla miasta.
Wydane zostało rozstrzygnięcie nadzorcze nakazuje organowi zarządzającemu parkingiem – miastu - likwidację go. Dlaczego? W rozstrzygnięciu wojewoda zwrócił uwagę na brak prawidłowego oznakowania na parkingu, w tym na brak oznaczeń miejsc dla osób niepełnosprawnych. Na niebiesko nie zaznaczono również miejsc dla niepełnosprawnych. Zaparkowane bez konkretnego uporządkowania pojazdy utrudniają ruch i generują niebezpieczeństwo dla spacerowiczów, których w niedzielę i święta jest w tym miejscu najwięcej – czyli dokładnie wtedy, kiedy parkowanie wzdłuż chodnika biegnącego naprzeciw świątyni jest dozwolone.

- Z tego, co wiem, to miastu wielokrotnie była zwracana uwaga na niewłaściwe oznakowanie miejsc parkingowych. Straż miejska co weekend prowadzi tam akcje wypisywania mandatów i pouczeń za niewłaściwe parkowanie spowodowane głównie brakiem jasnych oznaczeń

– relacjonował T. Dzionek, wskazując, że jako że mimo że parkowanie na ul. Łaskiego bezpośrednio pod katedrą jest darmowe, to znajduje się w strefie płatnego parkowania, w związku z tym musi być oznaczone: pionowo i poziomo.

- Często przyjeżdżam do Gniezna, zwłaszcza na koncerty muzyki klasycznej w katedrze i zawsze przerażał mnie ten parking. Samochody były ustawione bez sensu, utrudniały komunikacje. Tak w centrum miasta być nie powinno

– relacjonuje Iza z Obornik.

Wojewoda rozstrzygnięciem nadzorczym nakazał usunięcie możliwości parkowania na ul. Łaskiego za wyjątkiem 5 miejsc dla niepełnosprawnych, które winny być prawidłowo oznakowane. Ma to nastąpić bezwzględnie do 1. lutego przyszłego roku. Organizator ruchu, starostwo powiatowe może odwołać się od tej decyzji, ale konieczne byłoby namalowanie poziomych znaków, przed czym wzbrania się miasto.

Parking przed katedrą musi zostać zlikwidowany. Gdzie parkować?

Czy miejsc parkingowych w okolicy katedry jest wystarczająco dużo? Tak – twierdzi wojewoda, uzasadniając wydane rozstrzygnięcie. Od czasu ustalenia oznakowania na tej ulicy powstało blisko 200 nowych miejsc parkingowych w bliskim sąsiedztwie Katedry na ul. Łaskiego, Słomianka, Kolegiaty, Powstańców Wlkp. i na terenie Pałacu Arcybiskupiego.

Co na to gnieźnianie? Zdania są podzielone. Część z mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski uważa, że parking w dotychczasowym kształcie szpecił piękne miejsce w środku miasta. Inni zwracają uwagę, że turystom przybyłym do katedry trudno będzie zorientować się w jednokierunkowych uliczkach wokół Rynku i katedry, a po zaparkowaniu, do świątyni jest dość długa droga. Istnieje, co prawda parking bezpośrednio przy Placu Świętego Wojciecha znajduje się darmowy parking, ale zmieszczą się tam jedynie 33 samochody osobowe. Przewidziano zaledwie dwa miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Przy ulicy Łaskiego 10 z kolei znajduje się duży parking płatny – zazwyczaj pusty.

Gniezno. Parking przy katedrze musi zostać zlikwidowany. Dlaczego?

Gniezno. Parking przy katedrze musi zostać zlikwidowany. Dlaczego?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto