Gniezno. Podpisali porozumienie. Będą nowe drogi rowerowe za 4,7 mln zł!

WW
W czwartek, 13 sierpnia odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów, na którym podpisano porozumienie w sprawie podziału środków z dotacji. W Gnieźnie i okolicach będą nowe drogi rowerowe!
W czwartek, 13 sierpnia odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów, na którym podpisano porozumienie w sprawie podziału środków z dotacji. W Gnieźnie i okolicach będą nowe drogi rowerowe! WW
W czwartek, 13 sierpnia odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów, na którym podpisano porozumienie w sprawie podziału środków z dotacji. W Gnieźnie i okolicach będą nowe drogi rowerowe!

Spotkanie zaczęło się nietypowym oświadczeniem Starosty Gnieźnieńskiego. Zakładając maseczkę ochronną powiedział: - Żałuję, że nie mam tęczowej. Przyznaję, że ja bardzo lubię tęczę, kolorowe życie i kolorowy świat – powiedział, nawiązując do ostatnich wydarzeń w Warszawie.

Strony porozumienia, czyli Miasto Gniezno, Powiat Gniezno, oraz gminy: Czerniejewo i Łubowo wynegocjowały pomiędzy sobą podział środków finansowych, które otrzymały w ramach dotacji o nazwie: „Inwestycje w obszarze transportu miejskiego”. Zostaną one wykorzystane proporcjonalnie do zakresu planowanych inwestycji polegających na budowie dróg dla rowerów na obszarach miast i gmin Gniezno, Czerniejewo i Łubowo.

- Cztery podmioty: powiat, miasto Gniezno i gminy Łubowo i Czerniejewo podpisały porozumienie na kwotę 4,7 mln na wykorzystanie ich na ścieżki rowerowe. Powiat jest koordynatorem, natomiast liderem projektu jest Tomasz Budasz. Mówię to dlatego, aby podkreślić rolę Miasta Gniezna w nim. Nie było między nami żadnego problemu z podziałem środków, ani żadnych kontrowersji – mówił starosta, Piotr Gruszczyński.

Dobrą współpracę samorządów podkreślał też Tadeusz Szymanek, Wójt Gminy Czerniejewo.

- Gmina Czerniejewo wybuduje 1,5 km ścieżki rowerowej od miejscowości Pawłowo do Mnichowa, powiat gnieźnieński budowę będzie kontynuował do Gniezna, więc powstanie kilkunastokilometrowy odcinek ścieżki rowerowej. Cieszę się, że doszliśmy do porozumienia – mówił.

To nie koniec rozbudowywania ścieżek rowerowych w Gnieźnie. Przedstawiciele samorządów podkreślali, że sieć ścieżek zostanie rozbudowana przy okazji kolejnych dotacji.

- Idea dużo bardziej wybiega w przyszłość: na konwencie wójtów i burmistrzów rozmawialiśmy, aby bardziej pochylić się nad ścieżkami jako nad całym rozwiązaniem w powiecie gnieźnieńskim Coraz częściej można zauważyć, że mamy ścieżkę rowerową, po czym ona się kończy i wjeżdża się na drogę powiatową czy gminną, po czym znowu jest jakiś fragment ścieżki, która się nie łączy. Słuchając głosów burmistrzów i wójtów doszliśmy do wniosku, że chcemy stworzyć taki sztab, w którym będziemy współpracować i na przyszłość będziemy wypracowywać ścieżki rowerowe, w oparciu o nowe rozdanie, które związane jest z Pojezierzem Gnieźnieńskim. Mam nadzieję, że te porozumienie jest przykładem tego, że wszyscy potrafimy ze sobą współpracować, niezależnie od swoich poglądów – podsumowała v-ce starosta, Anna Jung.

Porozumienie zostało podpisane przez: starostę gnieźnieńskiego, Piotra Gruszczyńskiego, v-ce starostę gnieźnieńskiego, Annę Jung, prezydenta Gniezna, Tomasza Budasza oraz burmistrza miasta i gminy Czerniejewo, Tadeusza Szymanka.
Samorządy rozdzieliły kwotę między siebie i wybudują następujące ścieżki rowerowe:
• Miasto Gniezno: 1 213 250,00 PLN – ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Gdańskiej pomiędzy Rondem Kaczmarskiego a Rondem Winiary, przy Rondzie Winiary powstaną rozjazdy do drogi biskupińskiej
• Powiat Gnieźnieński: 1 647 567,24 PLN – odcinek ścieżki z Mnichowa do Dalek oraz kontynuacja ścieżki ze Sroczyna do Kiszkowa.
• Gmina Czerniejewo: 950 000,00 PLN – powstanie ścieżka z Mnichowa do Pawłowa
• Gmina Łubowo: 950 000,00 PLN – budowa ścieżki Łubowo – Dziekanowice.

Co prawda, podmioty, aby otrzymać środki, obowiązuje jeszcze droga konkursowa u Marszałka Województwa Wielkopolskiego, ale jak stwierdził Tomasz Budasz, jest to formalność.

Na spotkaniu zabrakło wójta gminy Łubowo, który, podobnie jak pracownicy tamtejszego Urzędu Gminy, w kwarantannie oczekuje na wyniki testów na koronawirusa. Porozumienie zostanie przez niego podpisane w innym terminie.

Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie