Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Polonia pamiętała o rocznicy chrztu [NASZA AKCJA]

Paweł Brzeźniak
Akcja promocyjna wśród Polonii zagranicznej została zrealizowana pod naszym patronatem z inicjatywy pani Małgorzaty Tomczak, emerytowanej nauczycielki z Gniezna. To ona zainspirowała polskich pedagogów z USA i Wielkiej Brytanii do tego, aby zorganizować dla uczniów lekcje o tematyce patriotycznej. Dzieci na pewno zapamiętały znaczenie Gniezna - Pierwszej Stolicy Polski.

Gniezno: Polonia pamiętała o rocznicy chrztu

Nie od dziś wiadomo, że choć Polonia jest daleko od swojego ojczystego kraju, to bardzo przeżywa to, co się w nim dzieje i to, co jest związane z historią Polski. Nie było zatem wątpliwości, że projekt związany z upowszechnianiem wiedzy na temat rocznicy chrztu Polski trafi tam na podatny grunt. Wszystko za sprawą pani Małgorzaty Tomczak, emerytowanej nauczycielki z Gniezna, która zainicjowała projekt dla polskich dzieci mieszkających na stałe w USA i Wielkiej Brytanii. - Zawsze lubiłam promować swoje miasto. Teraz cieszę się, że mój skromny projekt jest realizowany w Anglii i USA. Projekt „Gniazdo, czyli Gniezno” był zaplanowany od lutego do kwietnia. W tym czasie uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami byli proszeni o przygotowanie pogadanki na lekcji lub lekcję wychowawczą na temat 1050 rocznicy chrztu Polski i o Gnieźnie - wyjaśnia M. Tomczak, która podkreśla, że wśród celów projektu było promowanie pierwszej stolicy Polski oraz integracja i nawiązanie współpracy ze szkołami i Polonią z różnych krajów.

Projekt był realizowany m.in. w angielskim Scunthorpe, gdzie, daleko od rodzinnego Gniezna, od trzech lat wraz ze swoimi rodzicami mieszka siedmioletnia Nicola Wis. W lutym tego roku kilka dni spędziła w swoim rodzinnym Gnieźnie. Otrzymała książki o Gnieźnie i chrzcie w 966 roku z prośbą o rozsławienie tego historycznego wydarzenia w Anglii. Nicola jest uczennicą drugiej klasy szkoły Priory Lane Community School. - W klasie opowiedziała legendę o białym orle i powstaniu Gniezna, następnie o przyjęciu przez księcia Mieszka chrztu, o znaczeniu tego wydarzenia dla naszej polskiej historii. Dzięki otrzymanym materiałom ze starostwa w Gnieźnie mogła te fakty dokładnie przedstawić - mówi Małgorzata Tomczak.

O Gnieźnie można było się także dowiedzieć w polskiej szkole imienia Mikołaja Kopernika w Niles - jest to miasteczko w hrabstwie Cook w stanie Illinois, należące do aglomeracji chicagowskiej. - W sobotni poranek, 16 kwietnia rozpędzone „koło historii” wjechało z rozmachem do szkoły Kopernika, wioząc na kartach szkolnej historii legendarnych braci: Lecha, Czecha i Rusa - mówi Helena Sołtys, nauczycielka ze szkoły w Niles, a jednocześnie wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w USA. - Inscenizacja legendy zainspirowała najmłodszych do kolorowania polskiego godła, które posłużyło do zrozumienia pytań kierowanych do polskich dzieci ponad sto lat temu przez Władysława Bełzę: „Kto Ty Jesteś?, Jaki znak Twój?”. Projekcja filmu zatytułowanego „Polak mały” , ofiarowanego szkole przez Instytut Pamięci Narodowej zachęciła uczniów do poznania symboli narodowych - dodaje.

Samodzielnie wykonane biało-czerwone chorągiewki powiewały w rękach uczniów, uświadamiając im przynależność do polskiej grupy etnicznej. Klasowe plakaty polskiego godła wykonane techniką wydzieranki zdobiły szkolny korytarz, ucząc pracy w grupie, poczucia jedności i wspólnoty. Gniazdo Orła Białego zamieniło teren szkoły w pradawny Lechistan. - Projekt przestrzenny gniazda uświadomił uczniom czym dla ptaka jest gniazdo i wskazał na poczucie przynależności i odpowiedzialności za własne, rodzinne gniazdo, za dom, za Ojczyznę. Pozwolił zrozumieć pojęcia: ród i naród - uważa H. Sołtys. Ścienne Biuro Informacji Turystycznej wprowadziło w historię osadnictwa na ziemiach polskich, ukazując wykonaną makietę Biskupina. Pokazało fotografie Gniezna, jego ciekawe miejsca i zabytki. Reklamowało fakty związane z historią miasta.

Dźwięki piosenki pt.”Ja uwielbiam ją” zapraszały uczniów na zaślubiny Mieszka z czeską księżniczką Dobrawą, a ucałowana dłoń Dobrawy stała się powodem do śmiechu i tematem do rozmów o polskich tradycjach, grzeczności i zasadach dobrego wychowania. Krajoznawcza wędrówka po fizycznej mapie Polski z postojem w Gnieźnie zaowocowała wysłuchaniem opowieści o mieście i jego historii.

Przy dźwiękach skrzypiec szkolny happening historyczny pt. „Gniezno - tam gdzie rodziła się Polska!” w szkole dobiegał powoli końca. Przy nutach „Gaude Mater Polonia” odbywała się szkolna inscenizacja przyjęcia chrztu przez pierwszego władcę Polski, Mieszka I. - Żywa, pełna dynamizmu i akcji lekcja polskiej historii przygotowana przez nauczycieli, rodziców i uczniów została sfotografowana i sfilmowana na potrzeby kolejnej dekady w historii szkoły, a także w celu promocji pierwszej stolicy Polski, słowiańskiego grodu Polaków - Gniezna - podkreśla Helena Sołtys.

Nauczycielka dodaje, że szkolny happening historyczny ukazał zaangażowanie w proces kształcenia całej szkolnej wspólnoty, odnosząc fantastyczny efekt w postaci szkolnej wystawy „Śladami historii Polski”, której autorami byli uczniowie klas zerowych, przez dwujęzyczne, aż po licealne. - Odrysowane, wycięte i naklejone ślady uczniowskich stóp wskazały kierunek zwiedzania wystawy, na której znalazły się prace z poszczególnych klas. Po raz kolejny doświadczyliśmy w naszej szkole, że słowa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem” mają wartość nieprzemijającą - mówi H. Sołtys.

Oprócz USA i Anglii, działania w sprawie rocznicy chrztu Polski były podejmowane także w Szkocji i Australii ii Niemczech. - Pochodzę z Gliwic, od pewnego czasu z moimi dziećmi mieszkam w Kolonii. Zawsze jesteśmy dumni z naszej ojczyzny, chociaż ciężko się nam tam żyło ze względów ekonomicznych, dlatego wyprowadziliśmy się do Niemiec. Tutaj, wśród Niemców, zawsze podkreślamy skąd pochodzimy - mówi Aneta Tomanek. - Od najmłodszych lat wiemy, że Gniezno to pierwsza stolica naszej ojczyzny. Chętnie przyjęliśmy propozycję promocji tego miasta od p. Małgosi. Teraz niemieccy koledzy moich dzieci - Viktorii i Daniela wiedzą, które miasto było pierwszą stolicą Polski, jak powstało i jakie znaczenie miał chrzest w 966 roku. Niemieccy koledzy dobrze przyjęli wiadomosć o biskupach niemieckich i wielkim spotkaniu Ottona z naszym królem Bolesławem Chrobrym w 1000 roku. Daleko od Polski fajnie jest chwalić się naszą historią i wydarzeniami oraz promować to, co dobre i piękne w naszej Polsce, np. Gniezno i piękny powiat gnieźnieński - dodaje Aneta Tomanek, która podkreśla, że w maju zorganizowane będzie spotkanie Polonii niemieckiej i temat początków państwa polskiego na pewno będzie poruszany.

To z pewnością znakomita promocja Gniezno - Pierwszej Stolicy Polski. Została podjęta bez wydania przysłowiowej „złotówki”. Poza tym, jest to inicjatywa oddolna, podjęta przez ludzi, którym chce się angażować. Często właśnie takie akcje mogą przynieść lepszy efekt niż kosztowne działania urzędników. Akcji patronowała nasza redakcja.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto