Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Polski Klub Ekologiczny i PEC podsumowały projekt "Niska emisja to wysokie ryzyko"

IB
Od jesieni gnieźnieńskie koło Polskiego Klubu Ekologicznego wspólnie z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej prowadziły kampanię informacyjną "Niska emisja - wysokie ryzyko".

Cele ulotek, plakatów, dostępnych w internecie spotów i audycji radiowych, było przekonanie mieszkańców, że na niską emisję - czyli tę wydobywającą się z domowych kominów - warto zwracać uwagę. Wrzucanie do pieca byle czego, czy śmieci, powoduje zanieczyszczenia powietrza, które, jak objaśnia Maria Brykczyńska - prezes gnieźnieńskiego koła PKE - mogą prowadzić nawet do chorób nowotworowych.

W takcie kampanii zachęcano do sięgania po materiały opałowe przeznaczone do tego, jeśli to możliwe, ciepło systemowe, gaz, czy inne odnawialne źródła energii.

- Kampanie, które uświadamiają społeczność lokalną, są na pewno potrzebne, myślę, że przede wszystkim taka kampania pomaga nieco zmienić świadomość nas samych, sąsiadów, pozwala także zwrócić uwagę na problem - mówi Jarosław Grobelny, prezes PEC w Gnieźnie. - Rzeczywiście niska emisja, jeśli ktoś pospaceruje sobie w tym okresie szczególnie zimowym, szczególnie po zmroku, zarówno w dzielnicach domków jednorodzinnych, jak i w centrum miasta, to wie, o czym mówimy. Po takim spacerze człowiek aplikuje sobie tyle toksyn, że nie wiadomo, czy ten spacer w ogóle jest zdrowy. Dlatego myślę, że warto jest zająć się tym problemem, warto dyskutować o tym, że można to zmieniać, można taki sposób ogrzewania, powiedzmy, bardziej toksyczny, zmienić na bardziej przyjazny środowisku i naszemu zdrowiu. Oczywiście mamy świadomość, że sama akcja informacyjna nie zmieni sytuacji z dnia na dzień. Ale jeśli tego nie będziemy mówili, nie będziemy przypominali, to na pewno się nic nie zmieni, a przypominając, informując i często w taki drastyczny sposób pokazując konsekwencje szczególnie spalania śmieci w piecach domowych, być może trochę szokowo zwracamy uwagę.

Podsumowaniem konkursu było też wręczenie nagród w konkursie fotograficznym dla uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studentów. Nagrody - aparaty fotograficzne i elektroniczne ramki do zdjęć - ufundował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nagrodzone prace można zobaczyć w holu Kolegium Europejskiego UAM w Gnieźnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto