18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gniezno: Polsko-niemiecka wystawa w Muzeum Początków Państwa Polskiego

IB
W gnieźnieńskim muzeum do końca grudnia będzie czynna wystawa prezentująca historię stosunków polsko-niemieckich.

Ekspozycję składającą się z kolorowych plansz można zobaczyć w holu muzeum. Została przygotowana przy współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce, Instytutem Zachodnim w Poznaniu, Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Wojewódzka Biblioteką Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Niemieckim Instytut Polski w Darmstadt.

- Ja w sposób szczególny cieszę się, że wystawa, którą przygotował Instytut Polsko-Niemiecki z Darmstadt gości dzisiaj w Gnieźnie, ponieważ pięć lat temu nasze muzeum miało przyjemność prezentować jedną ze swoich ekspozycji, zatytułowaną „Wielkopolska kolebką chrześcijaństwa" w Darmstadt - mówi Gerard Radecki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

- Myślę, że wszystko o tej ekspozycji mówi jej tytuł. Przede wszystkim jest to historia dziesięciu wieków relacji polsko-niemieckich, relacji zabarwionych bardzo mocno ostatnim stuleciem, a nawet, jeśli się cofnąć do czasów zaborów, prawie dwieście lat trudnej historii polsko-niemieckiej. Ale wartością tej wystawy jest to, że ukazuje ona także dobre strony historii polsko-niemieckiej i te dobre strony wypełniały poprzednie stulecia naszego sąsiedztwa. Myślę, że przesłaniem tej wystawy jest to, że warto pamiętać zarówno o tych dobrych stronach, jak i nie zapominać o tej dramatycznej historii naszego współistnienia, a także chwalić to, że od dwudziestu lat, od pojednania symbolizowanego przez spotkanie kanclerza Kohla i naszego premiera Mazowieckiego, stosunki polsko-niemieckie są jednymi z najlepszych w naszej historii - dodaje dyrektor.

Otwarciu wystawy w poniedziałek po południu towarzyszył wykład prof. Zbigniewa Mazura z Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

Jest ona też przyczynkiem do warsztatowych spotkań z uczniami gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jak wyjaśnia Małgorzata Stefańska, doradca metodyczny historii i wiedzy o społeczeństwie, uczestnicy będą mogli wypowiedzieć się na temat, po wysłuchaniu przedstawienia zagadnienia z perspektywy polskiej i niemieckiej.

- Będą to warsztaty łącznie z prelekcją teoretyczną. Będziemy mieli spojrzenie niemieckie na sprawy polskie i polskie na sprawy niemieckie. Oprócz tego będzie również zwiedzanie samej wystawy, jak i całej ekspozycji w Muzeum Początków Państwa Polskiego i mam nadzieję, że w ten sposób młodzież będzie bardziej uczestniczyła osobiście, że tak powiem, niż tylko oglądając samą wystawę - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto